Racek Jonathan Livingston

• USA Jonathan Livingston Seagull (více)

Filmová bajka podle proslulého románu Richarda Bacha prostřednictvím titulního racka rozvíjí téma nelehkého prosazování osobní svobody a seberealizace. Jonathan Livingston nechce být jako ostatní racci v hejnu, kteří jen slepě následují konformní zásady a přehrabují se v odpadcích na přímořských skládkách. On naopak touží volně létat do výšek, kde rackové dle pravidel hejna nemají co pohledávat. Neochota zařadit se do společnosti vyústí v Jonathanovo vyhnanství. Osamocený nachází útočiště ve skupině racků vyznávajících stejné hodnoty jako on. Ambiciózní filmová adaptace sestává výhradně ze sekvencí s ptáky a důmyslných speciálních efektů, díky čemuž zachovává rozměr bajky. Uhrančivé přírodní scenérie a záběry na létající ptáky bravurně podkresluje povznášející hudba amerického folkaře Neila Diamonda. Snímek byl při svém uvedení v USA strhán kritikou, ale v normalizačním Československu se při uvedení v kinech stal kultem, neboť s diváky žijícími v represivní společnosti silně rezonovaly zdejší motivy touhy po svobodném životě a odhodlání šířit zvěst o možnosti seberealizace i za cenu vlastního života. (oficiální text distributora)

anti.rybka

Film skvělý, ale knížka od Bacha ještě stokrát lepší. Krásně řešený život jednoho tvora, který chtěl bourat škatulkování, nesvobodu a nesmyslnou nadvládu. Bomba! ()

confuoco

Tak osviežujúce a relaxačné! Odporúčam každému, kto je unavený konvečnosťou a stereotypmi vo filmoch či živote. Možno mu príde tento snímok do cesty v najvhodnejšom čase, tak ako mne, akoby som sa na púšti napil pramenitej vody. Už len soundtrack od Neila Diamonda je nádherný sám osebe, ()

PTuranyi

Krehký filozofický až "lyrický" príbeh jedinca hľadajúceho naplnenie. Túžba niečo dosiahnuť, prekonať sám seba, znášať vylúčenie a nepochopenie "kŕdľa", dosiahnuť "osvietenie" a podeliť sa oň. Takto by vyzeralo evanjelium, keby ho písala čajka. Čajka Jonathan Livingston. Výborne zladená hudba a obrazy. ()

lencok

Dlho som sa odhodlávala na tento film, pretože som sa bála pokazenia môjho dojmu z knihy Richarda Bacha. Nevedela som si predstaviť, ako tvorcovia pojmú tento príbeh v obrazoch. Lepšie povedané, film v mojej hlave bol pre mňa jediný prijateľný :) Predstavovala som si modrobielu oblohu, čajky, ktoré slobodne lietajú a premýšľajú ... preto film Halla Bartletta bol pre mňa potešením pre moje oči a splnením mojich predstáv, ktoré doplnila skvelá hudba. ()

rraadduuzz

Včera jsem tento film zhlédl. Nebyl špatný, jen některé sekce byly nudné a dlouhé. Hudba se mi líbila, seděla k filmu náramě ale celkově se mi podstatně více líbil Ptačí svět. Pravda, malinko jiné... ()

klarka05

Racek je velmi zvláštní, ale přitom silný film s velmi hlubokou myšlenkou. Nádherné záběry ptáků plachtících vzduchem za doprovodu nádherné hudby střídají až filozofické monology a dialogy racků, které pro mě ovšem nebyly vždy příliš srozumitelné. Možná je to tím, že neznám psanou předlohu, ale některé pasáže mi naprosto unikaly a chvílemi to byla prostě nuda. I tak ve mně ale tento film nechal velmi silný zážitek, který budu nejspíš ještě chvíli zpracovávat . Proto ***1/2 ()

raininface

Doporučuju sledovat v hodinách předpůlnočních, kdy už skoro nerozlišujete sen od skutečnosti, a budete se fakt cítit svobodně jako ten racek JL. ()