Pobuda

Vandrák

Somrák za všetky prachy

Komedie

Francie, 2005, 104 min

Komedie vznikla podle divadelní hry Reného Fauchoise a je to už její čtvrté filmové zpracování (nejznámější je asi Mazurskyho Somrák z Beverly Hills s Nickem Noltem). Scénář Pobudy těží především z komického potenciálu Gérarda Depardieua. Ten je jako bezdomovec téměř dokonalý (že by kvůli natáčení absolvoval nějaký zaučovací pobyt mezi houmlesáky?), jeho věkem narůstající špeky ovšem svědčí spíše o tom, že to je atypicky dobře krmený bezdomovec. Uťápnutý Jugnot v roli galeristy či jeho šedivě nevýrazná manželka (Catherine Frot) pouze zvýrazňují Depardieuovu show, bez níž by snímek byl podprůměrnou komedií. Kromě toho totiž Pobuda nabízí už jenom laciné vulgární fórky, kterým se zpočátku divák směje, ale po chvíli ho to už omrzí. Opakovaný vtip přestává být vtipem. Jakmile tato chvíle nastane, budete nejspíš často pokukovat po hodinkách, kdy už tahle „taškařice“ skončí.(20.3.2006)

Dost dobře jsem se při této komedii bavil, a to zejména díky Gérardu Depardieuovi, jehož hromotlucký Boudu je prostě neodolatelný. Všichni ostatní jsou tam jen takoví přihrávači, aby Gégé mohl hrát. Moc se mi líbila narážka na Paraplíčka ze Cherbourgu: "Mám v Cherbourgu sestřenici, prodává tam deštníky." Ne každý si jí asi všimne a přijde mu zábavná, ale já mám tyhle povedené jemnůstky moc rád.(14.11.2007)

Průměrná francouzská komedie s dobrým humorem. Depardieu svou roli zvládl skvěle, jeho vtipy a stěry byli geniální. Na druhou stranu nepříjemný Jugnot mi film akorát více znepříjemňoval. Jinak celkem dobrá podívaná.(15.12.2013)

Oddychová komedie, která stojí a padá s Gérardem Depardieu. Ostatní herci jsou víceméně kompars, ale aspoň to nekazí. Nečekáte-li hlubokomyslnou zábavu, dá se u toho docela dobře odpočinout.(30.10.2007)

skvělej film :)(27.6.2010)