Bývalý vojenský zvěd Jess Remsberg směřuje do Fort Creel, když po cestě na území Apačů zachrání mladou ženu Ellen Grangeovou, polomrtvou žízní a vyčerpáním. I ona směřuje do Fort Creel. Odevzdává ji manželovi, který ji už ale nechce: před více než rokem ji unesli indiáni a když ji bílí vojáci osvobodili, sama se k nim chtěla vrátit. Její muž neví, že v indiánském táboře zanechala chlapečka, kterého měla se synem náčelníka Chaty. Ve Fort Creel se Jess setkává s bývalými kamarády vojáky a nakonec přijme nabídku poručíka Scottyho McAllistera, aby jako zvěd doprovázel vojenskou kolonu do osady Fort Concho. Zdrtí ho, když se dozví, že jeho indiánskou manželku kdosi zabil a skalpoval a její skalp mu právě Scotty přináší. Ví, že to nebyli indiáni a přísahá pomstu ... Ke koloně se připojí s nákladem i Ellenin manžel, obchodník Willard Grange. Jede i bývalý voják a nyní krotitel divokých koní Toller, s nímž se Jess po první rozmíšce brzy sblíží. Právě když se kolona má vydat na nebezpečnou cestu přes území Apačů, se Jess dozví, že Ellena opět zmizela. Je u Apačů, u svého synka. Náčelník Chata jí oznamuje, že jejího muže zabili bílí vojáci: ona se má postarat o dítě do chvíle, než dojedou k jeho hrobu, kam ji pak zaživa pohřbí. Když se Jess dozví o Ellenině útěku, rozhodne se ji znovu osvobodit a teprve potom se přidat ke koloně. Po Ellenině návratu manžel konstatuje, že má dítě s indiánem. Během cesty pak dojde k několika tvrdým střetnutím mezi McAllisterovými muži a indiány. Vojáci musí bojovat proti přesile a nakonec se ocitnou v obklíčení Chatových Apačů. Zraněný poručík McAllister rozhoduje, že jediná cesta z obklíčení vede přes Ďáblův kaňon, kam by se kolona mohla dostat trikem, kdyby několikrát změnila směr jízdy. Jess, Toller a dva nejlepší vojáci si pak mají poradit s Apači, které náčelník Chata zanechá jako hlídku. V kaňonu by pak měli McAllisterovi muži vyčkat, až dorazí posily vedené plukovníkem Fosterem. Zatímco kolona jede úprkem směrem ke kaňonu, aby tam dojela dřív než Apači, Jesse a zbývající tři muži hrdinně odrážejí útok Chatových mužů a Jesse pokračuje v cestě do Fort Concha. Dochází k rozhodujícímu střetnutí, po němž se indiáni nakrátko stáhnou. Pak začnou na vojáky střílet šípy. Poručík McAllister se pomalu uzdravuje ... (TV Prima)

mm13

Z tej vlny westernov, ktoré si pozriem s uznaním, ale niečo im chýba. Scenáristi síce dbajú na uveriteľné vykreslenie vôbec nie čiernobielych postáv, sieť vzájomných vzťahov by pokojne vydala aj na 500-stránkový román, ale keď ono práve to je možno kameňom úrazu, že do skutočnej hĺbky sa tu už nejde. Ukončené niekde tesne za polovicou cesty. Chýba tomu buď odvaha ísť ešte ďalej a už vlastne netočiť western ale drámu vo westernových kulisách alebo tomu potom chýba nadhľad, troška čerstvého vzduchu do dusiacich sa ambícií urobiť to vážnejšie. Zvážnieť a zostať zábavný je ale kumšt, pre ktorý sú Siedmi statoční, Frajer Luke alebo Poklad na Sierra Madre nezabudnuteľné, zatiaľ čo Súboj v El Diablo, Bandolero či Willie Boy už polozabudnuté. Ale za zoznámenie stoja, o tom žiadna. [70%] ()

Padme_Anakin

Poručík McAllister dostane rozkazem převézt několik vozů munice přes apačské území, k dispozici má jen nezkušené nováčky, kteří ještě nestihli dokončit výcvik, a tak požádá o pomoc své bývalé kolegy z kavalerie, Jesse Remsberga a Tollera.. Zdařilé westernové drama s hutnou atmosférou, poměrně dost drsné a realistické.. Další předností tohoto snímku je bezesporu herecký ansámbl, James Garner je tu v roli ovdovělého muže a bývalého zvěda lehce uvěřitelný, Bibi Andersson si získávala mé sympatie postupně (do vysvětlení, pak už jsem měla jasno), no a Sidney Poitier krotí divoké koně, jeho charisma je nepřehlédnutelné.. Navíc jsem měla pocit, že tvůrci nikomu nestraní, nejsou tu vyloženě kladné postavy, ale ani jen záporné, což je vždycky vítaná změna.. ()

Historik

Tak tohle byl parádní kousek. Zajímaví hrdinové, zajímavý děj, dobrá pointa, napínák od začátku do konce. A nakonec jsme se dočkali i špetky romantiky. ()

fragre

Pěkný, drsný western/indiánka. Tak trochu již "revizionistický", t. j. indiáni zde nejsou jen figury na odstřel, leč tvorové (i když někdy pěkně krutí) s duší. Kraťounká scéna, kdy se starý a v poutech do rezervace odváděný náčelník bezeslovně loučí s dítětem je dojemná. Silný film. ()

Orlau32

Za mých dávných dob se takovému filmu říkalo "Indiánka". To proto, že tam 90% filmu hráli Indiáni. Pravý WESTERN MUSÍ mít svého kladného a záporného hrdinu. (V pravé poledne, 7 statečných, Mackeniovo zlato, aj.) V tomto filmu je celý děj o střílení Indiánů. To by si dnes žáden režisér netroufl natočit. Ačkoliv tak to na divokém západě koncem 18.století opravdu bylo. Ale vrátím se k filmu : JAMES GARNER i SIDNEY POITIER byly dvě velké hvězdy a to už zaručovalo kasovní úspěch. Děj je velmi jednoduchý, nikam se neposouvá. Co je na něm nové, to je umučení obchodníka prostřednictvím Indiánů na mučícím kole. A cesta za láskou k pěkné ženě je pro Garnera free. Dobrý film, ale v tomto žánru je mnoho lepších. ()

Skip

Nemohu si pomoct, ale tento western patří pro mě k těm, které se vůbec nepovedly, až na hudbu. To, co tam herci předvádějí, je jak z nějakého špatného ochotnického představení. ()

Martin741

Moj prvy Ralph Nelson a hned tematicky dobry western, v ktorom excelovali James Garner A Sidney Poitier. Rezia je na urovni, film dobre odsypa, takze divak sa nebude nudit. Skalnate Hory su na urovni, dialogy tiez, spokojnost : 86 % ()

carlos 2010

Celkom zaujímavý a trošku iný western, na aké sme zvyknutí. Boli tam aj hluché miesta, ale pre fanúšika žánru film prináša slušný zážitok. ()

pakobylka

Příběh, který se snaží vybočit z řady ... pokud mu to žánr dovoluje. Nikterak neskrývá pochopení pro obě strany konfliktu, ale zároveň až moc dobře ví, že ani v nejmenším nemá šanci změnit drsné poměry, které panují na nehostinných pláních Divokého západu. Neboť země vstřebá krev vinných stejně jako nevinných - a spravedlnost je jen slovo, které vám ze rtů lehce může odnést vítr, aniž by došlo naplnění. ()

Mirokukii

Slabší western s akční scénami a vojenskými manévry, které mi přišli hloupé. Za to však s mnohem lepšími a zajímavějšími postavami-např. věčně utíkající žena, a bývalý voják Sidney Poitier, jehož přizvání k tomuhle filmu byla opravdu výhra. Spousta dusné atmosféry a příjemné hudby. ()

Mrkvič

Drsná přestřelka, u které ale postrádám něco víc. Jsou tu oceňovány postavy, ale ty mi přijdou ploché a nudné. Samotná akce, které je nezvykle hodně, po letech už tolik nezabaví. Takže bez humoru, bez zajímavé postavy a bez Clinta nebo Johna :) ()

Svrdlin

Ač ukotveno dějem do (zákoutí) krajiny a s nemalým počtem figur, jde de facto o sevřený a komorní příběh s několika klíčovými postavami, kterým jeden souboj neumožnil rozehrát jejich jiné, vnitřní drama. Žánrovka, která mne nepustila. A s výtečně komponovanou ústřední melodií, která ví, kdy má zaznít. ()

MI-380

Western s DĚJEM v pravém smyslu tohoto slova: něco, většinou smysluplného, se tam stále DĚJE. K tomu drsné, stručné a vtipné dialogy a je to u mě za slušných 75% (zatím 651 hodnotících je na průměru 72%). ()

Autogram

Dve stratené duše hľadajú svoj cieľ v šírej prérii v časoch, keď ešte Indiáni boli aj neboli v rezervácii. Apači a ich spôsob života sa v tomto filme znovu vymyká idealistickým predstavám Karla Maya. Film sa dopracuje k pozitívnemu záveru cez množstvo mŕtvol, čo iné čakať od westernu, ale nezaujal ma nijak mimoriadne. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier