Želvy mohou létat

• Česko I želvy létají (festivalový název) (více)

Všechny války a násilí přinášejí smrt, utrpení a ničí budoucnost. Kdekoliv se lidé na sobě dopouštějí násilí, jsou kolem vždy i bezmocní svědkové a oběti zároveň - děti. Jejich šokující příběhy média nezaznamenají, z bombardérů, tanků a vojenských velínů nejsou vidět. Ony však, pokud přežijí, tyto strašné zkušenosti s sebou nesou do budoucnosti.
Film jednoho z nejpozoruhodnějších íránských režisérů současnosti Bahmana Ghobadího Želvy mohou létat byl natočen v autentickém prostředí kurdského utečeneckého tábora na irácko-tureckých hranicích v roce 2004 a vrací se do období několika týdnů před americkým útokem na Irák. Ghobadí, sám kurdského původu, se rozhodl jej natočit poté, co těsně po skončení americko-irácké války přijel do Bagdádu a stal se osobním svědkem otřesných dětských osudů, které za sebou poslední konflikty zanechaly. "Děti jsou totiž v každé válce jejími prvními oběťmi. Každému to bylo ale úplně jedno. ... Rozhodl jsem se natočit protiválečný film."
Děti, které v Ghobadího filmu vystupují, jsou samozřejmě neherci. Jejich výkony však působí nesmírně autenticky. A ve světě neexistuje režisér, který by dokázal s takovou znalostí a přesvědčivostí odhalit skutečný život obyvatel těchto krajů, známých v západní Evropě jen z populistických hesel, jimiž se ohání světová politika.
Film, který je prvním iráckým filmem natočeným po pádu Saddáma Husajna, viděli diváci rekordních osmdesáti filmových festivalů! A o tom, že Ghobadího nemilosrdná, syrová výpověď zapůsobila po celém světě, svědčí řada čtyřiceti mezinárodních a tří národních cen. (oficiální text distributora)

vitekpe

Nadhera a strasny smutek zaroven. Krasne udelany film, pribeh je autorem jaksi "predlozeny", zadne tlaky na divaka, zadne hystericke vystupy. A stejne...ten zaver je smrtici. Ach jo. ()

chef

Film ma uchvátil svojou surovosťou a bezprostrednosťou, ktorá sa vyrúti na začiatku a neprestajne bije do očí každou ďalšou scénou. Pre mňa osobne je nepochopitelné ako je možné vôbec takýto film natočiť, pretože detský predstavitelia evidentne svoje úlohy nehrajú ale proste robia to čo by robili bez kamier. ()

Kredy

Pokud si chcete zkazit den filmem kde jsou samé znetvořené děti, s chutí dotoho a žádnou válku ani boje nečekejte. ()

dopita

Lidskej a pravdivej film bez zbytečnýho citovýho vydírání. Jen o málo filmech se dá říct, že jsou ze života. ()

showxman

Čekal jsem hodně, dostal jsem málo, respektive méně. Spousta cen a vysoké hodnocení mě namlsali a já očekával nezapomenutelný zážitek. Příběh ovšem nebyl tak dechberoucí, jak jsem si myslel a až na pár silných okamžiků, kdy se mi do slova draly slzy do očí a zastavoval tep (zejména přivazování nemluvněte ke stromu a nebo zneškodňování min ústy) film vyšuměl do neznáma. ()

divak84

Naprosto odzbrojující film. Nestydím se přiznat, že je to druhý film při kterém jsem ronil slzy. Samozřejmě i bez toho filmu vím jaké peklo tam v iráku děti mají. většina dospělích ale na to kašle a pořád se budou chovat jako nespoutané prasata a hulákat jeden přes druhého a přitom neslyší dětský pláč. většinu filmu jsem měl otevřené oči dokořán a divil se jak ten svět je uplně v prdeli. Plně se ztotužnuji s berunkou ()

Greny

film o rychlém dosspívání dětí, které už od malička přemášlý nad tím kam šlápnout. Něco nepředstavitelného pro civilizovaného člověka - děti sírající miny. Možná je film pro někoho až moc studený, ale to my evropané nedokážeme posoudit, ten chlad, který prostupuje tělem při zneškodňování bomby. Film se mi po mnoha stránkách opravdu hodně líbil. ()

DannyBoy80

Luxusní drsný film z Kurdistánu z doby války v USA Irák. Děj se odehrává v uprchlickém táboře mezi dětmi, kdy sledujeme jejich denní život a starosti které jsou dětem i dospělým v západních zemích neznámé. Výborné herecké výkony, které ale nesvádějí k prvoplánovitému dojáku. Nejdrsnější scénou pro mě byla záchrana dítěte z minového pole, drsné napětí kdy to bouchne a pod kým. Doporučuju. ()

Schuldiner

Tak to je fakt k smíchu....tedy to, jak drtivá většina lidí, kteří dali 3 hvězdy, film víceméně shodili a vytkli mu téměř vše, co se dá a nakonec ho ohodnotí 60ti procenty. 3 hvězdy = 60%! Můžete to okecávat, jak chcete, ale 60% je v podstatě průměr až mírný nadprůměr. To se pak člověk nemůže divit, že má tak vysoké hodnocení, když lidi nehodnotí vůbec podle vlastního úsudku. I když o tom strašně chytře píší a s despektem mluví o nudě a nehercích a já nevim o čem ještě, nakonec mu lupnou tři hvězdy a je to :-) No, to by se z toho jeden posral.. Jinak, film je to opravdu k uzoufání. Téma samozřejmě silné, to je nezpochybnitelné, ale natočené je to tak moc neslaně/nemastně, že jsem se přemlouval, abych to dokoukal. Nezaujalo mě tam v podstatě vůbec nic, navíc jsem to viděl se španělským dabingem, který z toho dělal skoro komedii.. Nuda, šeď, absolutní ne-cit pro plynulost děje a dramatičnost. I když - děj to v podstatě ani nemá. ()

Kroupa

Opravdu drsný zážitek, jaký umělý filmový naturalismus nikdy nenabídne, pokud není krutá realita života fyzicky přítomna přímo na plátně. Pro mě největší zážitek na MFF KV 2005 ()

Suchinnen

Po odchodu z kina, kdy jsem měl sice sto chutí se oběsit na nejbližším stromě, byl tento film na pět hvězdiček, protože jen málo snímků se mnou dokázalo takovým způsobem zacloumat a rozpoutat u mě tak hluboké přemýšlení jakými malichernostmi se vlastně mnohdy zabýváme a jak přitom mohou "žít" lidé jen několik tisíc kilometrů od nás. Nicméně po zralé úvaze po lehce probdělé noci, jednu hvězdičku uberu a to jen za to, že film byl dle mého názoru aspoň částečně natočen právě pro tento výsledný efekt. To ovšem neznamená, že by byl povrchní nebo špatně natočený. Je to poctivá práce od režie, přes kameru a herecké (neherecké) výkony až po citlivě vybranou hudbu dokreslující depresivní atmosféru. Velmi dobrý film o skutečném pekle, který ale víckrát snad ani nechci vidět. ()

44. Letní filmová škola Uherské Hradiště

44. Letní filmová škola Uherské Hradiště

21.07.2018

Letní filmová škola Uherské Hradiště letos proběhne od 27. července do 5. srpna a ponese se ve víru oslav – 100 let výročí od narození Ingmara Bergmana, 100 let od vzniku Československé republiky,… (více)

Seminář íránských filmů

Seminář íránských filmů

27.02.2010

Filmový klub ve Veselí nad Moravou pořádá ve dnech 19. - 21. 3. 2010 Seminář íránských filmů. Program nabídne nejenom íránské filmy, které se již promítaly v našich kinech jako např. Klíč, Chuť… (více)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008