Japonsko (festivalový název)

• Mexiko

Japón

Japan

Mexiko / Německo / Nizozemsko / Španělsko, 2002, 130 min (Director's cut: 143 min)

Carlos Reygadas

Celý film je téma chystání se na skoncování se životem podporováno formální stránkou: zvláštní nejistá kamera a rozostřené barvy díky tomu, že film je natočen na video, hudba hrající pouze v rámci diegetického světa (převážně ve sluchátkách hlavního hrdiny). To vše podporuje subjektivní perspektivu, nejistotu, ponor do hrdiny bez nějaké přílišné psychologizace. A hlavně je tu geniální poslední záběr, bloudivá jízda kamerou nechávající nás po celou dobu v nejistotě, víme, co musí kamera zabrat, aby vše dávalo smysl, ale jsme napínáni a vše graduje až k závěrečné mrtvolce (doslovné i technické).(29.3.2007)

Tam, kde vychází slunce, vysvítá nová naděje. Reygadas se dotýká filmového nebe.(31.12.2016)

• ladylucifer

Veškerý myšlenky a účel filmu zatluče do země nuda a neuvěřitelně natahovaný scény, který se ke konci už nedají vydržet.(8.4.2007)

velmi zajimavy film z mexika, vykony hercu me velice prekvapily!(30.3.2007)

Častokrát sa v myšlienkach vraciam k tomuto dielu keď rozjímam o Bohu. Nadfilm.(23.10.2016)

• - Reygadasov prvý celovečerný film nemá okrem názvu s Japonskom nič spoločné, čo v rozhovore priznal i samotný režisér. (hanakonochi)

• - Ceny (výběr): Ariel 2004: nejlepší debut, scénář, MFF Bratislava 2002: Velká cena, Cena ekumenické poroty, MFF Cannes 2002: Zlatá kamera - zvláštní uznání, MFF Rio de Janeiro 2002: Cena FIPRESCI, MFF Soluň 2002: nejlepší režie. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)