Podkladom pre napísanie scenára hry Kozubovci bola rozsiahlejšia novela slovenského prozaika Jána Pohronského Ohne nenávisti, čerpajúca námet z dedinského prostredia v období medzi dvoma svetovými vojnami. Po otcovej smrti sa vyhrotia vzťahy medzi jeho synmi Paľom a Vincom, ktorí majú spoločne gazdovať na dvore a grunte, pretože otec pred smrťou nezanechal závet. Túžba po majetku je žriedlom tragédie, ktorá celkom zákonite prichádza do domu, kde sa narušili všetky rodinné zväzky a odkiaľ sa vytratila morálka. Dobre motivovaný dej a konanie postáv, vierohodné charaktery ľudí, ktoré svedčia o autorovej životnej skúsenosti a poznaní - to všetko spôsobuje, že príbeh vyznieva pravdivo a nevykonštruovane. (oficiální text distributora)

Ej Hlemýžď

Znesvářené bratry tohoto syrového dramatu hrají Tomáš Žilinčík a Ľubomír Paulovič. V příběhu zcela absentuje náznak nějakého pochopení, upřímného úsměvu či lásky, jen a jen graduje zloba a nenávist, proto dávám jen **, protože takto přímočaře jednoduchá dějová linie se mi nelíbí. ()

javlapippi

"Nevytrhnem ťa len s biedy, ale aj pred hanbou uchránim. Paľo Kozub je človek, ktorému sa v dedine nikto nevyrovná. Môžeš len bohu ďakovať, že ťa postretlo také šťastie!" Otec si umreli, závet nezanechali a chamtiví bratia Paulovič a Žilinčík, ktorí sa veľmi nemusia, sa počnú sporiť. K tomu si pripočítajme dávnejší súdny spor o pozemky so susedom, dlžníci po celej dedine, ktorým otec napožičiaval, richtár a fiškáľ ochotní poradiť, tak aby z toho aj oni niečo mali a to všetko navrch zalievané alkoholom. Kladnú postavu aby v tomto príbehu lupou pohľadal, sedliacka nenažranecká negativita graduje cez smilstvo a násilie až po finálnu tragédiu. Vynikajúca atmosféra aj herecké výkony. Za štyri smrteľné rany nožom od slaniny. ()

Autogram

Spory o majetky, dom a pozemky sa začínajú už nad truhlou otca dvoch bratov. To je ale iba ľahký začiatok a za tú necelú filmovú hodinku sa to tak vyostrí, že je z toho finančný thriller ako hrom. Kvalitná slovenská depka o tom, aká chamtivosť obchádzala dedinu už v medzivojnovom období a aké následky to malo. Zaujímavé bolo, že úlohu klebetných báb zastali dedovia v krčme, a nechýbal ani sex a zombík. K ucelenému príbehu vo filme nejaká polhodinka chýbala, ale aj tak poctivé štyri hviezdy, pričom sa to zaobišlo aj bez veľkých hereckých hviezd. –––– Veď ja sa už postarám, aby nikto nepoložil svoje smradľavé ruky na môj majetok! –––– Svet ešte uvidí, ako tu bude striekať krv! ()

Hombre8

Ze začátku to vypadalo, že je všechny oholí až na kost fiškálové, ale nestalo se. Nestihli to. Chamtiví, hamižní, hloupí a záštiplní burani, co by po sobě aj hovno sežrali, aby ho nemuseli někomu nechávat, se o všechno připravili i bez jejich pomoci. Pal'ko se svým PR zmrdstvím by se dobře uplatnil i v dnešní době. ()

Kovaja

Lubo Paulovič je herec s talentem z hůry. Od mladých let je radost se na něj dívat. Tenhle kousek z venkova ohledně dělení majetku mezi bratry je moc povedený.:-)) ()