V oceánu dochází ke ztrátě spojení s ponorkou Siren I. Armáda proto ihned posílá druhou ponorku tohoto typu Siren II, aby našla ztracenou ponorku a zjistila, co se stalo. Stopy zmizelé ponorky vedou až do extrémně hluboké mořské propasti, kde však čeká smrtelné nebezpečí nejenom z mořských hlubin, ale také z vlastních řad. (Chupacabre)

tron

V roku 1989 na scénu priplávala moja obľúbená minivlna podmorských hororov (Deep Star Six, Leviathan a čiastočne aj Cameronova Priepasť, aj keď tá oveľa viac bez debaty šla do sci-fi). Boli to vlastne vodné kópie votreleckej série (zlá korporácia, skupinka postáv v uzavretom telese, z ktorého niet úniku a útočiace hororové príšery). V roku 1990 sa na trhu objavil pohrobok The Rift - španielska (!), strašne zle vyzerajúca blbosť od režiséra Slimákov. Dej nebol umiestnený do podmorskej stanice, ale do ponorky. Tešil som sa, ale je to béčko hraničiace s céčkom. R. Lee Ermey mal v tom čase za sebou brutálne výkony v Olovenej veste a Horiacej Mississippi, takže sa do úlohy nekompromisného kapitána hodil ako máloktorý iný vtedy žijúci herec. Toto však nemal šancu zachrániť ani on. Na filme je od prvých minút až nechutne viditeľný podpriemerný rozpočet, vinou čoho zábery na ponorku vyzerajú ako to, čo aj v skutočnosti sú – a to ako veľmi zlé miniatúry. K tomu umelohmotné kulisy a smiešne triky. Zvyšok kastingu vyzerá ako keby práve narýchlo dobehol z natáčania erotického filmu. ()

Karamanlis

J.P. Simón ma tentokrát mierne sklamal. Hoci som pred projekciou nemal zbytočné ilúzie a nepochyboval som, že pôjde o ťažké béčko, očakával som do istej miery zábavný podmorský monster horor, no dostalo sa mi iba zmäteného príbehu, biednych ponorkových interiérov, nezaujímavého hereckého ansáblu, otravných mudrlantských dialógov a až na jaskynné scény so zmutovanými živočíchmi, ktoré to celé ako-tak zachraňujú aj značnej dávky nudy. ()

Astaroth12

The Rift je ďalší z mnohá, ktorý kopíruje slávne podmorské a monster horory. Len tento išiel ešte trocha ďalej a tak tu zabíjajú aj chaluhy. Najviac som sa tesil na príšerky, ale ktoré tu moc vidieť nebolo, keď sa všetko podstatne odohrávalo v tme. Gore bolo slušné a rozklad človeka bol tiež slušne spracovaný. A to je asi aj tak všetko, čo tento film môže ponúknuť. Lebo herci vobec nezaujali a dialógy boli celkom od veci. Celkovo to na mna vplývalo lacno a strnulo. Hlavne ponorkové zábery vyzneli ako z dečkovej produkcie. Nie je to žiadna sláva, ale ani prepádák. ()

Bloody13

Další z řady podmořských sci-fi hororů, které se snažily přiživit na úspěchu Propasti. The Rift se však (narozdíl od Leviathana nebo DeepStar 6) svým technickým zpracováním blíží spíš k typickému Cormanovi a jeho proslulým trashům. Pár známých ksichtů kvalitu filmu nezaručí, takže je to tentokrát vážně jen o vizáži všemožných zubatých, chapadlovitých i rosolovitých podvodních monster. Plus několik utrhnutých končetin a rozstřelených hlav, ale tim klady bohužel končí, protože nápady s nadhledem zmizely hluboko v oné roklině. Od Simóna (Pieces, Slugs) jsem čekal větší srandu. ()

*CARNIFEX*

Neviem čo je to so mnou, no len zriedka kedy dokážem pozitívne ohodnotiť staršie filmy, ktoré síce disponujú lákavým námetom, no vďaka prevedeniu efektov či samotnej vizualizácii natoľko pokrivkávajú, až ma odrádzajú od sledovania. Nemá zmysel opätovne rozmazávať aké všetky snímky toto béčko kopíruje, a tak len dodám: nie zlý scifi horor, avšak tunajšie hodnotenie je reálnym zrkadlom kvality prevedenia. Popravde, aj k tej tretej hviezde sa musím dosť prehovárať - 55% ()

• V prvotnom návrhu scenára mal byť príbeh zasadený do vesmíru. (Arsenal83)