Příběh o tom, jak ukrást milion liber ve zlatě.  Henry Holland je solidní bankovní úředník, který dostane geniální nápad. Rozhodne se propašovat zlaté cihly v ceně milionu liber z Anglie do Francie v podobě Eiffelovek prodávaných jako suvenýr. Jednoduchý plán ovšem, jak už to bývá, ztroskotá na úplné maličkosti. Náhodou se šest těžítek z ryzího zlata dostane zpět do Anglie a jedno z nich dokonce do rukou policie. Lupiči podniknou všechno možné, aby se jich znovu zmocnili a zahladili stopy. Zpočátku realisticky působící příběh se pomalu přemění v absurdní frašku, která si zachovává typicky britský tón. Holland okrádá banku, v níž pracuje a vodí za nos celý Scotland Yard, ale dělá to s vlídnou zdvořilostí anglického gentlemana. V dnes již klasickém snímku září v hlavní roli Alec Guinness (Hvězdné války, Most přes řeku Kwai), jenž s oblibou střídal vážná dramata s lehkým žánrem. Kromě Oscara za nejlepší scénář získal film dvě ceny Britské filmové akademie (nejlepší film a nejlepší scénář). (Česká televize)

Sandiego

Teprve druhá polovina se stává doslova neutichajícím gejzírem převážně slovního humoru, ale nechybí ani ryze fyzické gagy. Scéna na Eifelovce byla navíc velmi zajímavě snímaná, což však opět vyvolávalo další salvu smíchu. Tento snímek mě navnadil na další kousky tohoto britského specifického žánru. ()

kaylin

Docela jsem byl na tenhle snímek zvědavý, na to, jak je tenhle film s chytrým a oceňovaným scénářem vtipný, ale nemůžu si pomoct, já jsem se u něj prostě nebavil. Nenacházel jsem zde humor, který bych dokázal ocenit, spíše honičky mi přišly zajímavější a z hlediska akčního mě snímek bavil o něco více. ()

Toj

Hold takový příklad z žánru heist movie, zřejmě ještě předtím než se žánr zrodil. A je to svižné, chvílemi i zábavné, občas v práci s napětí připomíná Hitchcocka. Ovšem je tu obsažený jakýsi lidský rozměr, komediální prvky a padající klobouky s kabáty. A nelze říct, že by to bylo v něčem špatné. Jenom to není asi film, který bych chtěl vidět znovu, bez kterého bych neobešel, nebo který by mi něco zásadního dal. ()

Vědma

Tak moc zábavné a roztomilé. O to víc, že roztomilost filmu zvyšuje Oldřich Nový, jehož hlas jsem v dabingu nikdy neslyšela a bylo to moc zvláštní, protože jeho dikce je tak nezaměnitelná, že jsem měla chvílemi pocit, že tam hraje. Celý film byl pro mě oddychem a potěšením, jeho humor byl mému srdci blízký a konec mě zamrzel. "Ještě že jsme poctiví braši..." ()

Foma

Inteligentní, Eelingovská klasika o tom, jak džentlmeni džentlmeny zůstávaj, i když se dopouštěj loupeže :-)! ()

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Umenie' ◘◘◘◘ MFF Benátky 1951 - Najlepší scenár (T.E.B. Clarke) ◘◘◘◘ BAFTA 1951 - Najlepší britský film ()

dyfur

.......sympatické dielko...ten záver :( ...... som nečakal,že to raz bude na dvd -čo som sviojho času kedysi  videl... ()

tomtomtoma

Velice příjemná, zábavná a svěží lupičská komedie. Ironický nadhled a příhodný vtip vládnou celému dílu pevnou rukou. Navíc jsou tu i umělecké vsuvky, hravá ztřeštěnost grotesky a originálně a promyšleně vedený příběh. Když jste chudí a bohatství přesto máte na dosah, začne se vám v hlavě spřádat a zdokonalovat důmyslný plán na pohádkový a bezstarostný zbytek života. Ale každý sebedokonalejší plán může narazit, pokud se do hry zapojí faktor náhoda. Bankovní úředník Henry Holland (dobrý Alec Guinness) nosí v hlavě plán na lepší život a kompenzaci za své nedostatečné pracovní ohodnocení. Náhoda mu do cesty přihrává výrobce suvenýrů Alfreda Pendleburyho (dobrý Stanley Holloway). A poklidný život se mění v dychtivé přípravy, gentlemansky provedenou loupež, vzrušující radost, odvrácení katastrofy možnosti odhalení, když se do cesty postavil rozhodný a neúprosný faktor náhoda, který si s dvojicí se škodolibou rozverností pohrává a směřuje je k jejich konečnému pádu. A přesto prožili to největší dobrodružství svého života, bez násilí, bez ohrožování, s lehkostí a rafinovaností, se vzrušenou dychtivostí, plnou očekávání. Povstali, aby se vzepřeli osudu a stali se králi svého života, užívali si krásných a opojných chvilek svého zdánlivého vítězství, aby nakonec s urozenou zdvořilostí přijali svoji definitivní porážku. Z dalších rolí: pomocníci dvojice při loupeži Lackery (Sid James) a Shorty Fisher (Alfie Bass), profesionální zlodějíčci, nadšení z budoucí rekordní kořisti, paní Chalk (Marjorie Fielding), nekompromisní paní domácí ústřední dvojice, stará paní Evesham (Edie Martin), které Holland četl knihy, mladičká Chiquita (mlaďounká Audrey Hepburn), Hollandovo povyražení v Riu, a inspektor Talbot (Christopher Hewett), odhalující zločince. Příjemné, hravé, rozverné, svěží, ironické, zdvořilé, urozené, vtipné, uspokojující, nadšené, povznášející, dychtivé, ušlechtilé, zábavné. ()

Wormboy

Velmi prijemna krimikomedia, ktora je zaujimava predovsetkym svojou jednoduchostou. Ziadna kanonada vtipov sa sice nekona, ale sleduje sa to velmi dobre a uvodny ministek Audrey Hepburn je potesujuci. 3,5/5* ()

zette

Velmi dobra krimikomedie, ktera ma svizne tempo, vyborne herce a jednoduchou fintu, jak ukrast zlato v hodnote milionu liber. V zapletce prosim nehledat logiku (uz jen to, ze celnici v Britanii ani Francii, ci prodavacka neciti vahovy rozdil mezi zlatou a olovenou soskou) a necekat, ze se budete smichy za bricho popadat, i tak si tento film kazdy uzije a nudit se nebude. ()

mortak

Zločin se nevyplácí. Začne to zlatými cihlami, a končí pokusem okrást školačku. Objektivně za čtyři hvězdy, protože rozjezd filmu je docela pomalý, ale kvůli scéně, ve které Guinness uteče policistům tak, že se prostě zařadí mezi úředníky jdoucí do metra a splyne s nimi, musím dát pět. A vlastně taky kvůli Guinessovi samotnému, který si svoji roli dokonale průměrného úředníka "bez představivosti", vychutnal do poslední kapky. A film sám po půl století hořkne v ústech, neboť kam se Holland hrabe na dnešní bankovní žraloky ze City. Miliardové manipulace se sazbami, podvody, a policisté nikoho nepronásledují. ()

andrii

Bezva finta, á la pan Tau, od Temže. Klape podpatek známé, vysoké madame, Železné lady od Seiny. Z téže kape, čtyřkarátově, "malá domů," na Ostrovy, a pak stačí po anglicku zmizet, do teplých krajin, kde světákem - bohatýrem za vodou jsi, s miliony. ()

LeoH

Nemýlím-li se, vůbec první heist komedie, předobraz všech Dannyho i jiných parťáků, Podrazů, ryb Wand atd. atp. S tempem sice středním, ale zato nekolísajícím (Crichton je původem střihač), s anglickým ne-vždy-úplně-suchým humorem, bezchybnou dvojkou distinguovaných uličníků Obi-wanem Guinnessem a Alfiem Doolittlem Hollowayem, závratnou sekvencí běhu z Eiffelovky, jednou z prvních pidiroliček sladké Audrey H. a mnoha dalšími pozitivy. 90 % ()

filmmovier

Geniální letitý český dabing s Oldřichem Novým na Alecu Guinnesovi - to je dvojka, panečku! Ani dějově tenhle film samozřejmě není nikterak špatný, ba právě naopak. Originální, vtipný, elegantní, když chce, umí být i vážný, nechybí tady závěrečná honička... a samozřejmě to je celé geniálně zahrané špičkami ve svém oboru. Zlaté věže sice nejsou crazy komedií, jaké točili třeba ve Francii, ale to je moc dobře - jen si prostě příjemně plyne ke konci a krásně se na něj kouká. A nic mu nechybí, podmínky žánru splňuje na výbornou. 78%. ()

TheRoller

Skvelý plán, dobrá partia, zlé malé dievčatá. Film bol päť hviezdičkovou záležitosťou do okamihu lúpeže a roztavenia zlata v podobe Eiffeloviek, potom to začalo haprovať. Našťastie, nie veľmi. Henry Holland je presne ten typ úradníka v banke, na ktorého by ste nikdy nepovedali nič zlého. Poctivec, ktorý vráti aj ten najmenší kúsok zlata nájdený na jeho topánke, pracujúci s veľkou pedantnosťou verne po celé roky. Zrazu má však zlato za milión libier práve on a pritom je vyhlásený za hrdinu. Scény od sledovania dievčatka s Eiffelovou vežov cez policajnú výstavu až po naháňačku v autách išli na kvalite dole, zachraňovala to konverzácia s centrálou cez vysielačky. Neviem si predstaviť úplne nemú naháňačku v taktomto deji. Záverečná scéna nadvezuje na úvodnú a aj keď nedopadne všetko podľa Henryho predstáv, stále má dobrý pocit z toho, čo stihol urobiť. A vy s ním tento pocit zdieľate. Čo sa týka hereckých výkonov, Alec Guinness exceluje na jednotku, rola mu presne sedí a toho Oscara by som mu s radosťou doprial. Zvyšok partie neuchvátil, ale ani neprekážal. Úsmevná je prítomnosť mladučkej Audrey Hepburn v 15 sekundovej minirole. ()

Autogram

Najlepšie na filme bol asi starobylý dabing s Oldřichom Novým v hlavnej úlohe. Nedalo sa pri tom nemyslieť na Kristiána a jeho podobnú postavu lúzera s nečakane vysokými ambíciami. Príbeh premysleného plánu krádeže, jeho realizácie a chyby v poslednom článku sme odvtedy videli veľakrát aj v lepšom prevedení, ale tu som schopný ospravedlniť aj trápnu naháňačku s policajtami. –––– Je to jednoduché: Olovo se naleje do formy, pak se pozlatí a expeduje do Francie. ()