Chartúm

Khartoum

Drama / Válečný / Historický / Dobrodružný

Velká Británie, 1966, 134 min

• Houdini

Oscar 1 nominace: Scénář(22.4.2004)

Very well. Naozaj vydarený, presvedčivý vojnový film, u ktorého som však mal mierny pocit, že si ním Británia tak trochu honí ego. Ok, ja som im toho generála Gordona v Hestonovom podaní s gloriolou pátosu zožral aj s navijakom. Perfektné, veľkolepé bojové scény, kopa trikov, techniky a komparzistov, ťavy a piesok, piesok a piesok. Príbeh o duchovnom súboji dvoch veľkých mužov, ktorý vyryl hlbokú brázdu do sudánskych dejín a anglickej hrdosti. Posily prišli o 2 dni neskôr. Bohužiaľ, občas skutočne znamená i jediná hodina rozdiel medzi životom a smrťou tisícov ľudí. Skutočne film, ktorý dostál svojej reputácie.(21.11.2013)

Film zařazený do festivalu 70mm filmů Krnov 13.4.2014.(25.4.2014)

Nestrhlo mě to tolik jako jiné filmy s Hestonem v hlavní roli (Ben Hur, El Cid nebo Ve službách papeže), ale i tak to byl velice působivý velkofilm, bavila mě hlavně druhá půle, kde přeci jen nebyla nouze o nějakou tu bitvu a rovněž se na plátně dvakrát setkaly dvě hlavní hvězdy - Heston a Olivier.(22.12.2008)

Presvedčivý Heston v úlohe britského generála a veľvyslanca, povereného obranou sudánskeho Chartúmu pred fanatickými hordami islamského vojvodcu (Olivier s už menej presvedčivým počerným make-upom, navyše vždy snímaný len vo svojom stane, takže očividne nevytiahol päty z anglického štúdia, zatiaľ čo Heston si aj zajazdil na ťavách a zhltol trochu piesku). Nevyhne sa to istému zjednodušovaniu a postavy sa v záujme dramatického efektu miestami nechovajú príliš logicky (prečo Mahdí Gordona pri návštevách v stane jednoducho nezahluší?), ale výsledný dojem je aj tak príjemne realistický a unhappy-end (to nie je spoiler, ono to proste takto martýrsky dopadlo) tiež poteší.(1.1.2010)