Po vyhlášení svaté války za osvobození Súdánu od britsko-egyptské nadvlády v 80. letech 19. století zmasakroval fanatický súdánský vůdce Muhammad Ahmad zvaný Mahdí osmitisícovou armádu pod britským vedením a pochoduje na strategické město Chartúm, ležící na soutoku Bílého a Modrého Nilu. Britská vláda premiéra Williama Gladstonea se rozhoduje vyslat do ohroženého města jednoho ze svých nejlepších generálů, Charlese George Gordona. Gordon se již dříve vyznamenal v Číně, Indii nebo Jižní Africe, jeho hlavní devizou ovšem je, že v předchozí dekádě sloužil jako guvernér Súdánu a prováděl zde mezi lidem populární institucionální reformy, omezoval obchod s otroky a rozvíjel ekonomiku. Než se ale dostane do Chartúmu, mnoho z jeho bývalých přátel se přidá na stranu Mahdího. Přesto se mu ve městě dostane počátkem roku 1884 bouřlivého přijetí. V poušti se setkává s Mahdím a pokouší se s ním dojednat mírovou dohodu, dozví se však, že arabský vůdce chce dobýt nejen Chartúm, ale i Káhiru, Mekku, Bagdád a Konstantinopol a vytvořit islámskou říši, které bude vládnout. Boj je tedy nevyhnutelný a Gordon se se svými věrnými připravuje na rozhodující bitvu... Výpravné historické drama Chartúm natočil klasik britské kinematografie Basil Dearden a podobně jako o čtyři roky starší snímek Davida Leana Lawrence z Arábie líčí klíčovou etapu života charizmatického jedince, který spojil svůj osud s arabským světem. Přestože od zobrazených událostí uplynulo více než 130 let, ve světle současného vývoje na Blízkém východě se stále jedná o dílo neobyčejně aktuální. (Česká televize)

tartan

Na úrovni natočený výpravný historický film o jednej menej známej - ale zato o nič menej dramatickej a pútavej - historickej udalosti, korunovaný strhujúcimi výkonmi dvoch veľkých hereckých hviezd tej doby, CH. Hestona ako tragicky hrdinského generála Gordona a na nespoznanie zamaskovaného sira L. Oliviera ako vodcu povstania Mahdiho (aj keď u mňa vždy zostane táto história a aj postava Mahdiho zafixovaná skrz skvelý dobrodružný román Púšťou a pralesom H. Sienkiewicza). ()

MirkaP

Film s poněkud rozvláčným začátkem, myslím, že o co šlo by se dalo pochopit i rychleji než za hodinu. Co tam předváděl Heston a Johnson mě velmi zaujalo, Olivier výrazně méně, vlastně mi přišel jako úplně jalovej. ()

helrohir

Opäť film, ktorý je primárne určený skôr tým, ktorí sa zaujímajú o históriu a majú radi historicko/vojnové drámy. Pre ostatných môže zoznamovanie sa s politickým a historickým pozadím daného príbehu pôsobiť skôr nudne. Mimo trochu rozťahaný začiatok sa však jedná o klasické dobrodružstvo z koloniálnych čias, kde nechýbajú idealizovaný hrdinovia, (prekvapivo) sofistikovaný záporák, a taktiež niekoľko slušných bojových scén. Pochvalu si zaslúži aj zobrazenie kostýmov a výprava. Charlton Heston sa svojej role zhostil dokonale, avšak jeho hlavný protivník v podaní L. Oliviera mi prišiel dosť nevýrazný a čudne prehrávajúci. Napriek pár nedostatkom ma film bavil a rád si ho pozriem znova. 75%. ()

subic

Dobový výpravný film. Kde jinde uvidíš zatopený chrám na původním ostrově Philae jižně od Assuanu mezi starou a novou hrází Assuánské přehrady? Ten přemístili na vedlejší ostrov do sucha až v 70. letech. ()

SAINTS

Kvalitny historicky film,ktory sa môže pišit s kvalitnym hereckym obsadenym.Kritika kolonializmu je vždy na mieste. ()

ostravak30

Budu se už po kolikáté opakovat, ale je znát, že staré výpravné filmy byly vskutku výpravné s citem pro detail, které se dělaly ještě poctivě. Takový je i Chartúm. Charlton Heston byl oblíbený herec historických snímků, vždyť hrál v mnoha. Není divu, tak nějak se do podobných filmů hodil. K obsahu nutno dodat, že kdyby se každý stát staral jen o sebe podobných konfliktů by mohlo být podstatně méně. Na jedné straně, ovšem pouze zčásti, rozumím a chápu Muhammada. To co má v plánu sama udělala Británie. Kolonizovala Súdán a přivlastnila si ho. Je tedy s podivem, že jim právě M. Ahmad tak vadí. Vyšlou svého generála, ale pak ho vlastně nechávají na pospas. Anglie tak po právu zažívá ponížení z prohry. ()

mac000

Historické velkofilmy 60. let minulého století ("Chartúm", "Pád říše římské", "Cid") byly natáčeny na 70mm filmový pás a potřebují prostě panoramatické kino. U tohoto spektáklu nám byly kinoprojekce odepřeny a tak na formátu DVD máme pouze odvar toho dojmu. Přesto ale můžeme ocenit výkony Hestona a Oliviera i davové scény natáčené bez digitálně efektů ()

jack_scott

Výborný historický "menší velkofilm" o méně známých historických událostech. Provedení na svou dobu výborné, herecké výkony také. Já jsem byl velmi spokojen. 90% ()

Sakulnikov

Tradičně zobrazený Gordon jako muž pevné víry, bez ohledu na politiku vypočítavého Gladstonea. Co si pamatuju z toho, co jsem o něm četl, tak tento oslavný proud vycházel z dobové potřeby hledání hrdinů, přičemž historická realita byla nejspíš jinde. Přesto je to dobrý film. ()

wick

Výborný velkofilm, který sice zcela neodpovídá historické skutečnosti, se skvělým obsazením. Charlton Heston doistal roli až poté, co ji odmítl Richard Burton. Jak se uvádí v jedné diskuzi, jakmile někde hraje Heston, bude to vždy velkofilm a hodně dlouhý. Chartúm splňuje obojí, ale kdo by věřil, že příběh anglického generála v Súdánu bude tak zajímavý. ()

Scaevola

Mám vlastně tahle koloniální dobrodružství rád - nikoho netrápí, že otrok je černoch, nikomu nevadí, že jediná ženská postava vyjma několika statistek je břišní tanečnice, nikomu nepřekáží fakt, že hranice mezi těmi hodnými a těmi zlými vede po linii civilisovaní Evropané a divošští Afričané... A přes všechny tyto nekorektní výroky, nebo možná právě proto, se nakonec hlavní hrdina a jeho protiklad shodnou, že jsou ve své umanutosti, náboženském zápalu a ješitnosti zcela stejní. Pominu-li zbytečnou délku, která měla pouze za úkol dodat filmu předponu "velko-", musím obdivovat práci s davy, bitevní scény i finální střetnutí s jeho uhrančivou melancholií. ()

PTuranyi

Výborná historická dráma s priam hollywoodskou veľkoleposťou a skvelým  Charltonom Hestonom v hlavnej úlohe, ktorý ma postavy bojovníkov veľmi dobre zvládnuté. Perfektná produkcia a výborní herci ponúkajú príbeh stretu dvoch silných mužov. Generála Charlesa Gordona a náboženského fanatika Mahdiho. Tento konflikt dáva vzniknúť situácii s dostatkom napätia a filmári ho využívajú naplno. Akcia pritom neuberá priestor myšlienkam o živote, vesmíre a našom mieste v ňom. ()

Nová Tarantinovka vypadá luxusně

Nová Tarantinovka vypadá luxusně

07.06.2015

Hollywood v posledních měsících srdnatě zachraňuje klasický film. Zatímco řada filmařů přechází na digitál, persóny z ranku Quentina Tarantina a Christophera Nolana se snaží udržet naživu klasický… (více)