Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

castor

Stála tři a půl milionu amerických dolarů, celosvětově utržila přes 93 milionů dolarů. Bláznivá komedie, která útočí na bránice diváků, si bere na mušku celou řadu úspěšných titulů. Divácký trhák Připoutejte se, prosím! jeden britský server letos dokonce označil za nejvtipnější film všech dob. Hlavním kritériem ve výběru byl podle průzkumu počet smíchů, které snímky vyvolají u publika za jednu minutu. Hned za parodickou komedií se nicméně umístila nedávná Pařba ve Vegas, takže výsledky ať si každý přebere po svém. Parodie je v podstatě nepřímým remakem amerického thrilleru Zero Hour prakticky neznámého režiséra Halla Bartletta. Běžné publikum ale parodující tituly hledá jinde. Ukazatel číslo jedna je jasný – divák se bude bavit s ohledem na to, kolik parodovaných filmů viděl. Tak fungují všechny parodie a právě jedna z těch nejznámějších není výjimkou. Užít si film naplno bez znalosti Letiště, prostě nelze. Tvůrci se ale posmívají nejen katastrofickým filmům, ale i třeba Horečce sobotní noci nebo Spielbergovým Čelistem, filmovým a televizním reklamám, náboženskému fanatismu nebo přehnané romantizaci partnerství. Dnes komedie působí lehce vyčpěle a staře, a ačkoliv je kadence gagů úctyhodná, zdaleka ne všechny jsou vydařené. Své diváky si přesto stále najde. ()

H34D

Hodně ulítlá komedie s naprosto šíleným humorem, který se dá přirovnat snad jen k Bláznivé střele, anebo blíže ke Žhavým výstřelům. Paradoxně obří nadsázka stačí omrzet dříve než za pouhých 88 minut a tak film postupně přestává překvapovat. Možná je to jeho stářím, ale dnes už to rozhodně není taková pecka... 6/10 ()

Lacike

Tuto sériu som prvýkrát videl len pred pár rokmi, takže ma k nej neviaže žiadna nostalgia. No a na druhý pokus mi prvý diel pripadá strašne slabý. Prostredie letiska a lietadla mi dvakrát zaujímavé nepripadalo. Kadencia vtipov je nízka a ich úroveň je strašne vlažná. Akokeby sa tvorcovia ešte príliš držali na uzde. Najviac ma pobavil fór s Rogerom a Overom, ktorý sa rozprávajú cez vysielačku. Herecké obsadenie ústrednej dvojky mi tiež nesadlo. Nečudujem sa, že sa z nich žiadne hviezdy nestali. Nielsen a starý Bridges vo vedľajších úlohách sú zase príliš umiernený. Celkovo to je dnes prinajlepšom priemer a tretíkrát si tu už určite nepustím. 5/10. ()

juta

Co tak o této parodii napsat? Možná jen to, že se tu najde dost příjemných vtípků, některé jsou na dnešní dobu ohrané, ale dříve to bylo určitě o něco svěžejší. Nevím jestli to bylo v plánu, ale já bych přidal ještě víc bláznivých situací, protože místama se film malinko táhl, ale i tak se čas od času na tuhle parodii rád podívám. ()

nascendi

Predobraz neskorších a úspešnejších paródií som videl po prvý krát až dnes. Ako väčšina podobných paródií (česť výnimkám, ako Horúce strely) aj Airplane! trpí veľkým rozkmitom medzi ozaj vydarenými situáciami a gagmi a tým istým v úvodzovkách, ktorých bezproblémové strávenie si vyžaduje väčšiu toleranciu, než ktorou disponujem. Slabé tri hviezdičky a "děkuji, já už blila", keď to nabudúce uvidím v ponuke TV. ()

• První verze scénáře vznikla v roce 1974. Už tehdy se do role Rexe Kramera uvažovalo o Robertu Stackovi. (Cheeker)
  • Použité letadlo, modelové i skutečné, bylo TWA Boeing 707. Titulky na konci ovšem ukazují, že nejde o 707 se 4 motory, ale o Boeing 727 tri-jet. Okolní ambient hluk z letadla není jet, ale pístový motor, který byl převzat z hudebního soundtracku k filmu Zero Hour! (1957), což dělá nejdelší "running gag" ve filmu. (SeanBean)
  • Všichni tři režiséři si zahráli ve filmu - bratři Zuckerové pozemní kontrolu a Abrahams náboženského horlivce. (M.B)

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí