Berlínský syndrom

(festivalový název)
  • Austrálie Berlin Syndrome (více)

Austrálska fotografka a novinárka Clare Havelová (Teresa Palmerová) prežíva na dovolenke v Berlíne vášnivý románik s charizmatickým Andim Wernerom (Max Reimelt). Spočiatku pozorný a slušný Andi však rozhodne nie je tým, za koho sa vydáva. Keď sa Clare v jedno ráno prebudí sama, zamknutá v cudzom byte, musí sa postaviť posadnutému mužovi, ktorý má jasný cieľ. (TV JOJ)

honajz2

Cate Shortland se sice vizuálně snaží, aby z toho udělala víc než v tom ve skutečnosti je, ale i přesto se nejedná o nic přelomového a vlastně to je jen obyčejný film na téma "psychopatický chlap unese ženu". A přitom jsem pořád čekal, že z toho bude něco jiného, že se u ní třeba rozjede stockholmský syndrom, nebo že to bude skutečně psychologické a Andiho motivace budou složitější, nebo že tam skutečně bude něco mysteriózního... Vlastně ani nechápu, proč tu oba ty žánry jsou, u toho prvního se to dá sice nějak okecat (byť by teda psychologický film byl tím pádem každý film na tohle téma, i kdyby to byl jen podprůměrný televizní počin), ale u toho druhého to nechápu už vůbec. Prostě jsem ale čekal, že to přijde s něčím originálním či svérázným, ale ne a bůhvíproč to trvá dvě hodiny, i když to na ně nemá dostatek materiálu. O třetí hvězdě u mě rozhodl jenom závěr, který konečně byl napínavý, ale z průměru to rozhodně nevyhrabal. Popravdě ani nechápu, proč mu Clare tak podlehla a přehlídla pár varovných signálů, ale holt i ženy dokáží někdy myslet jen tím dole... Slabé 3* ()

Caminzind

Berlínský syndrom. Jaká hříčka se má skrývat v samotném názvu? Jistě, asociace se stockholmským syndromem je nabíledni, ale jako divák zde již více nevyčaruji. Co chtěl básník říci? Vždyť jakékoliv náznaky patologického vztahu ústředních postav snímek zabil vždy hned následující scénou. Držet se romantické linie a dotáhnout příběh k harmonickému konci by bylo vůbec to nejlepší, protože jakožto thriller je film nadbytečný. Navzdory nápadité a ambiciózní režii však zatoužila Cate Shortland po něčem víc, anebo míň, anebo sama netuší... Ale stejně... to vše nakonec odvál čas. Chci říct, že kolik je v tom něhy a poetičnosti, tolik je i nerozumu, což svým jednáním obzvlášť korunuje vedlejší postava Andiho studentky. 64% ()

cariada

Výborné psychologické drama o unesené krásné Australance Clare která se seznámila s německým učitelem ale ten se jí nechce vzdát za žádnou cenu a neváhá jí veznit. Dobře zahrané, a až do konce čekáte jak to dopadne a dopadlo to víc než zajímavě. Určitě být tou holkou snažil bych se neustále nějak utéct, ale tona dělá jen občas těch variant jak ho přemoci je mraky. ()

bourec

Tereska Palmerovic je jedinej světlej bod týhle nudy.Max si běhá po městě,drží holku v zajetí,vokolo nikdo nebydlí (asi),protože si nikdo ničeho nevšimne,a když přijde konec,tak se film rozpustí jako celaskon.tohle je debilina.30%. ()

Juto

Film Cate Shortlandovej je až do svojho unáhleného vyvrcholenia odmeňujúco trpezlivý a psychologicky presvedčivý. 5/10 ()

Mishqo

75% ... Áno, je od začiatku jasné, kam bude tento film smerovať. Ale čo je na tom, keď to bolo dobre dejovo a atmosféricky vystavané? Naivná turistika, nenápadný psychosociopat. A dozvedel som sa, že mám nejaký problém, keďže cestujem sám. :D ()

IviDvo

Já už se nechci seznamovat a už nikdy nepůjdu na rande :D Seznámíte se s takovým fešákem, který má slušnou a záslužnou práci a ono pak toto ? Hodně dobrá depka... Přitom nelze říct, že by scénář byl nějaký revoluční a že by herci zasluhovali oscara, i přes to, že jejich výkony byly hodně dobré... ale dýchne na Vás temnota a ten děsivý druh zvrácenosti sociopatického hlavního hrdiny, jehož klid a trpělivost jsou v některých situacích mrazivé, a jeho nevypočitatelnost Vám nedá vydechnout, protože čekáte na nějaký výbuch a na to, jak to vlastně skončí. Naprosto přesně vystihl náladu filmu "SILENTNAME", když napsal, že to není film, kde se neustále něco děje, ale film, který se postupně zarývá pod kůži a buduje atmosféru - lépe bych to nenapsala. Výborný Max Riemelt, kterého snad poprvé vidím jako záporáka... skvělá hudba dokreslující tu mrazivou a depresivní náladu. Celkově příjemné překvapení, které ve Vás vzbudí nepříjemné pocity. ()

borec999

Teresa Palmer bola sympatická a dalo sa s ňou súcitiť a jej partner-väzniteľ bol slušný psychoš. Ale na dve hodiny je zápletka príliš jednoduchá a nemá takmer žiadny vývoj či zvrat. Niekomu možno Berlínsky syndróm pomalším rozprávaním a tempom sadne, ja som v ňom nič psychologické navyše (ako hlási primárny žáner na CSFD) nenašiel a hodnotím ho len ako rutinne natočený triler o žene, ktorú u seba doma väzní jej priateľ. 40% a 2*. ()

merit1

Sila okamihu dokáže ľahko zatieniť varovné signály rozumu a vyčítať ľahkomyseľnosť, by určite nebolo na mieste. To, z čoho sa stane nočná mora, by za iných okolností mohol byť aj najúžasnejší zážitok života. Predvídateľný dej je daný obohratým námetom, napriek tomu diváka zasiahne, hlavne vďaka kvalitnej filmárčine, výborným hercom a atmosfére. Zaujímavá bola aj zmienka o minulosti Nemecka a záujem hlavnej hrdinky o socialistickú architektúru. ()

woodsman

vau napinava atmosfera od zaciatku az do konca hento bol riadny sadisticky zmrd obesit ihned masaker je ze taketo veci sa daju naozaj vo svete a Palmer sa tu riadne odviazala ()

IvcaSammet

Hvězdičku ubírám za klišoidní závěr. Jinak je Berlin Syndrome skvělý film který si luxusně vybudoval atmosféru. Max Riemelt je výborný záporák, kterému taková role vyloženě sedla. I Teresa Palmer svou roli zvládla naprosto úžasně, i když se přiznám, že se mi její postava nezamlouvala ani trochu a občas jsem si přála, aby ji něčím švihl po hlavě a byl by klid. Až na pár mušek, několik nepochopitelných scén a občas nelogických úvah hlavní hrdinky se mi Berlin Syndrome opravdu líbil. ()

Rathalos

Nic nove,nic prevratne,zbytocne natiahnuta stopaz a ani krasna Teresa Palmer nezmeni to,ze sa jedna len o priemerny thriller,ktory nicim nenadchne a ten koniec bol tiez na ho*no,plusom je aspon aka taka atmosfera,herecke vykony a pocit totalnej beznadeje...:-) ()

Charlie84

Dobrý nápad natočit příběh sériového vraha a jeho oběti jako sympaťáka od vedle a hipsterturistky. Má to punc realističnosti, což je fakt super, leč, punc realističnosti roztažený do skoro dvou hodin znamená spoustu artových pohledů do různých rohů místnosti, spoustu artového blouhání západním Berlínem, následně bytem, v němž je hlavní hrdinka vězněná. Sestříhat na hodinu dvacet, přidat na úkor videodokumentu z dovolené trochu psycho-smysluplných dialogů a byl by to slušnej svěží vítr na obrazovce. Takhle je především důležité, aby byl před koukáním svěží divák, jinak hrozí, že to nezachrání ani rychloposuv. Tři za snahu. ()

Cinematrix

Osamělá australská turistka v Berlíně. To zní dobře, řekl jsem si. A jelikož je naše turistka poměrně šeredná, nadržená třicítka, neváhá roztáhnout nohy prvnímu hezounovi, který ji osloví. Jedná se však o úchyláka, který si z ní okamžitě udělá svůj majetek. A jelikož "ambiciózní" Clare neumí žbleptnout německy ani hilfe, bude to mít v Berlíně s dovoláváním se pomoci trošičku komplikované. Film to není úplně špatný, teresa Palmer hraje docela dobře, a dokonce, přestože je svým únoscem všemožně týraná, mu v půlce filmu naprosto dobrovolně roztáhne nohy znova; asi pro to, že to režírovala ženská a chtěla si užít další scénu s Maxem Riemeltem. Jiné vysvětlení nemám a vlastně jsem ani kdovíjak nepochopil konec. Ale vzhledem k tomu, že film už má takhle přepálenou stopáž, jsem rád, že konec byl nedotažený, protože dalších 20 minut navíc už bych nedal. ()

Dementra

Co se mi na tomhle filmu obzvláště líbilo (a taky zároveň nelíbilo), byla ta tíživá atmosféra, která je doprovázená dosti dobrým zvukem. Místo to bylo docela cringy (ty pornoscény, notak!), ale Berlín je prostě krásnej, takže 3,9. ()

GameboyNES

nudná ártová chujovina. Jednu slabou za pěkný kozy Terky Pálmrový. Jestli ta ártová nudilka takhle natočí i Black Widow tak mě pěkně nasere. ()

GTS_PUNK

Dovolenka v cudzine sa môže poriadne zvrhnúť. Vo filme režisérky Cate Shortland sa o tom presviedča mladá fotografka Clare (Teresa Palmer), ktorá sa nedobrovoľne stáva otrokyňou učiteľa Andiho (Max Riemelt). Snímok, názvovo odvodený od známeho štokholmského syndrómu, zasadený do hlavného mesta Nemecka - Berlína, je kúskom, ktorý sa snaží pôsobiť ako nervy drásajúci psychologický thriller. To sa mu "na povrchu" darí, ak však divák nazrie bližšie - do hĺbky príbehu - veľmi rýchlo zistí, že tomu tak ani zďaleka nie je. Samotný príbeh je totiž vystavaný na jednoduchých základoch, plný viacerých nelogickostí, ako aj často nelogického konania jednotlivých postáv. Film sa síce snaží klásť dôraz na atmosféru bytu, respektíve prostredia ako takého, ale na diváka pôsobí iba minimálne - ak vôbec. Ani jedna z pomerne malého množstva postáv nie je výraznejším spôsobom zaujímavá, všetky sú charakterovo rovnako ploché, nemajú v sebe nič, čím by diváka upútali. Berlin Syndrome vôbec ako celok pôsobí čoby nepodarený pokus upútať. Možno povedať, že tu platí skutočnosť, že obal je zaujímavejší než forma. V spleti podobne ladených kúskov divák na tento konkrétny rýchlo zabudne, pričom ho zrejme nič neprinúti k tomu, aby sa k nemu niekedy v budúcnosti vrátil. Do istej miery ide o premárnenú šancu. Najmä v prípade postáv by sa v danom námete dalo omnoho lepšie pracovať, ak by tvorcovia zašli viac do ich psychiky. Náznaky síce divákovi môžu poodhaliť isté skutočnosti, ale neponúknu mu komplexný obraz, vysvetlenie, motív. A obhajoba tým, že si má divák tieto skutočnosti domyslieť, v tomto prípade nemá žiadnu šancu uspieť. V iných filmoch možno - v niektorých je to dokonca vítané - ale pri tomto výlete do Berlína rozhodne nie. ()

joelly01

Tohle se tedy me i Klenotovi dost libilo! Trochu utahanejsi rozjezd, ale pak jsme na to jen cumeli a vubec nam nebylo lehce! Koukala jsem na to minuly ctvrtek a jeste ted (pondeli) mi je z toho filmu tak trochu divne... Takovy blby pocit, porad se toho nemuzu zbavit. Jeste ze mam doma Klenota a nemusim se seznamovat s vselijakymi uchylnymi psychopaty! Btw. uchylneho psychopata, jinak meho prevelikeho oblibence, Maxe Riemelta, jsem poznala az po par minutach. Vzdy hral takove charismaticke a svihacke kladouse a ted Totok. Po tom Berlinskem Syndromu zu to ale pro me neni takovy svihak... Jednu srazim za ten konec. Asi od pulky filmu jsem tusila kam se to cele ubira a velmi jsem se mylila. Kdyby to ovsem byvalo koncilo jak jsem to tusila, dala bych plny pocet. Ale i tak rozhodne doporucuji. I Klenot se radoval! ()

Black Widow se hýbe kupředu

Black Widow se hýbe kupředu

21.06.2018

Zdá se, že Marvel konečně vyslechne přání fanoušků, kteří roky prosili o samostatný film o Black Widow s tváří Scarlett Johansson (Ztraceno v překladu, Don Jon), a snímek přece jen vznikne.… (více)