Detektivky určené dětem slavily v 60. letech značné úspěchy, příběhy kriminality Martina se dokonce dočkaly několikerého pokračování. V tomto snímku Martin vyšetřuje záhadný dávný zločin na zámku, kde dnes tuto skutečnost zmiňuje průvodkyně jen jako zajímavost. Přivedla jej k tomu rozbitá vitrina, na níž nalezl otisky dětské ruky. A ve zdánlivě všedním červeném sklíčku, snadno zaměnitelném se vzácným briliantem, nalezne důležitou stopu... (oficiální text distributora)

Pitryx odpad!

To jako že se tam sem tam objevilo dítě tak je to dětská krimi jo?? Zápletka mi kapánek utekla, protože jsem se nudil a nesledoval tu ptákovinu moc pečlivě. Bylo to celé škrobené, herci, ač jindy dobří zde nebyli nic moc. Hudba děs běs, kamera k ničemu. Marně hledám nějaké kladné věci na tomto veledíle, ale nemohu nic objevit. A to mám prostředí zámků a táborů rád. Tady to prostě nějak nevyšlo. ()

frantisekly

Tento filmík je o deťoch, ale nie pre deti. Nič neprístojné tam nie je, ale krimi zápletka má tak náročnú základnú kostru, že som to musel pozrieť aj druhý raz asi po týždni aby som to pochopil. Spoiler-nespioler, drahý kameň zmizne z vitríny r.1923. Potom prechádza rukami, robotníka – kolotočiara, detí a ktovie koho , aby sa o 40 rokov vrátil SKUTOČNOU náhodou na presné miesto, odkiaľ bol vzatý – názor si urobí každý sám. Samotné vyšetrovanie – presné zrkadielko socíku. Stržmjstr. Karlík ( Jan Kotva ) maká, drie, má koncepciu vyšetrovania a je šaržiam na smiech. Detektív Kraus ( Vladimír Hrubý) ide na to z inej strany a odvedie kus roboty. Tiež je šéfom opovrhovaný. A nakoniec si nechávam Mirka Dušína, pardon, detektíva Martina. Jaroslav Vízner tu stvárnil také arogantného poldu, že by som mu s gustom rozbil hubu. Pritom sám vyšetril prd. Ináč, veľmi sa mi páčila tá vybrnkávačka, keď Jan Tříska ometal metličkou zámocké exponáty. ()