Polní lilie

• USA Lilies of the Field (více)

Pan Smith se toulá světem a bydlí ve svém autě. Jednoho dne se zastaví na doplnění vody u chaloupky, v níž žije žije pět jeptišek. Jejich představená Marie bere Smitha jako vyslyšení svých modliteb a proti jeho vůli ho zapřahá do práce. Nejprve do opravy domu, poté do stavby nové kaple. Co dokáže víra Marie a poslušnost jednoho muže? (KrestanFilms)

raroh

Osobně bych raději někoho civilistnějšího než Poitiera, nebo aspon Karla Maldena (i když samozřejmě ten by těžko mohl hrát baptistického černocha). Jinak nejde o náboženskou agitku, jak se lze dočíst, ale střet katolického přístupu (tradičnějšího, neziskového, více zakořeněného v nepeněžním světě) a amerického protestanského, kde jde víc o peníze. Na druhou stranu i černošská emocionalita a katolická hudební vážná spiritualita. ()

Mariin

Příjemný černobílý film podle literární předlohy W. E. Barretta, který ukazuje spíše dobrou stránku v člověku. Vtipný příběh o stavbě kaple černošským baptistou pro východoněmecké řeholnice, uprchlé před komunismem do USA. Kromě sympatického Sidney Poitiera stojí za pozornost i Lilie Skalová - Lilia Skala v roli energické matky představené. Herečka byla původem poloviční židovka z rodu Sofer, provdaná za židovského manžela, s nímž musela z Rakouska prchnout před nacismem do USA. Řekl bych, že tento film, ač jistě do značné míry idealizovaný, ukazuje v postavě Homera Smithe výstižně mentalitu americké (protestantské) podnikavosti i mentalitu ženské řeholní (katolické) komunity. Volným pokračováním je TV film http://www.csfd.cz/film/30542-christmas-lilies-of-the-field/. ()

misterz

Myšlienka snímku je hrejivá a veľmi pozitívna. Je to o prekonávaní predsudkov (a to nielen tých rasových) a hľadaní cesty samého k sebe a tých pravých hodnôt v živote. Dobrých ľudí nezastaví ani jazyková bariéra. Je pravda, že príbeh ako taký ma moc neoslnil, no je to skvelo zahraté a vynikajúco zrežírované. Lepší priemer. 65/100 ()

Zazie

Lehce úsměvný příběh, ve kterém nejde ani tak o stavbu kaple, jako spíš o hledání cestiček k sobě mezi svéráznou komunitou německých jeptišek, převážně mexikánskými domorodci a... nejkrásnějším černochem všech dob. Bohužel jsem měla možnost sledovat jen dabovanou verzi na MGM a ta občas rvala uši. To si opravdu někdo myslí, že Němka hovořící cizím jazykem mluví bez přízvuku, s bohatou slovní zásobou, ale všechna slovesa má v infinitivu? To už by mi "muj pápiška pyl felky sokolofna" bylo milejší. ()

Anderton

Mladý, vysoký a pohľadný černoch prichádza na faru s piatimi jeptiškami a z filmu sa nevyklube porno! Namiesto toho sa tu riešia "omnoho menej zaujímavé klasické filmové otázky", ako pokora, súdržnosť a domov. Mňa film ale hlavne ubezpečil v tom, že ženské sú všade rovnako vychcané a dosiahnu vždy svoj cieľ. A môžu byť aj zababušené od hlavy po päty v hábite. Popravde ma film chytil až v momente, keď sa k Homerovi pridajú aj domorodci, vtedy Ľalie poľné dostali skutočný spád. Pomerne netradičný, odľahčenejší film s niekoľkými životnými múdrami, ktoré nám našťastie nikto nasilu nebúcha o hlavu a s mega sympatickým Poitierom (Denzelom Washingtonom 60tych rokov) v hlavnej úlohe. 70%. ()

• Natáčanie prebiehalo v Arizone a trvalo iba 14 dní. (Šuplík)
  • Sidney Poitier se stal historicky prvním černošským držitelem Oscara za hlavní roli. (Karlos80)

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier