Slunce (festivalový název)

Andrej Sigle

Sergey Ivanov

Scénografie:

Elena Zhukova

...i sám císař, který si nikdy v životě ani neotevřel dveře, protože by to pro něj bylo podřadné, věřil v nedotknutelnost své osoby...(17.7.2005)

Myslím, že se jedná o výjimečný film, i v rámci díla samého Sokurova. Samozřejmě mě nejprve napadla otázka: jaký byl skutečný Hirohito? A také jací byli jeho předchůdci, především císař Meidži (vládl od roku 1867 do roku 1912), na které ho se odvolává. Ale nejenže jsem si nedovedl odpovědět na tuto otázku, nepodařilo se mi ani vytvořit si nějakou vlastní "hirohitovskou vizi". Pořád se mi vtírala Sokurovova představa, až jsem na ní definitivně přistoupil. Takovou moc mají nad námi pohyblivé obrázky.(6.5.2016)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(14.2.2006)

První dvě části Sokurovovy volné trilogie pojednávající o Hitlerovi a Leninovi jsem neviděl. Konec války z pohledu císaře Hirohita je ovšem zajímavý i sám o sobě. Chci jen upozornit na pověstně pomalé Sokurovovo tempo vyprávění, které (pokud vás téma filmu skutečně nezajímá) docela dobře uspává – tomu napomáhá i to, že se prakticky celý film odehrává v jakémsi příšeří a obraz je až nezvykle tmavý. Pokud vás ale téma zajímá, můžete se tu jak o samotném císaři, tak i o tehdejším Japonsku dozvědět celkem hodně.(8.7.2005)

Sokurova hra s formálnymi prostriedkami posúva slovo "komorný príbeh slávnej osobnosti" do takmer novej dimenzie. Priam až asketické zachádzanie s pojmom dynamika, vedie k pomalému tempu vyobrazenia života japonského cisára v časoch, kedy svojím súhlasom stvrdil kapituláciu svojej krajiny voči aliancii na konci 2. svetovej vojny. Viacplánova práca s každým záberom, premyslená montáž, minimalistická hudba a hlavne herecký prejav ústrednej postavy spoliehajúci sa takmer iba na jemné mimiky a gestá - to všetko úspešne napomáha vniknúť do duševného rozpoloženia cisárovej mysle a skrz neho aj k postrehom o kultúre japonského národa v konfrontácii so západným svetom.(2.7.2005)

• - V roku 2005 vyhral film cenu Biely slon za najlepší film od Ruského cechu filmových kritikov a na MFF v arménskom Jerevane cenu Grand Prix - Zlatá marhuľa a za najlepší film. Taktiež bol na MFF v Berlíne nominovaný na cenu Zlatého medveďa. V roku 2006 získal nomináciu na Striebornú stuhu v kategórii Najlepší zahraničný režisér (Aleksandr Sokurov) od Talianskeho národného syndikátu filmových žurnalistov. (Marek1991)

• - Alexandr Sokurov držal meno herca hrajúceho cisára v tajnosti, pretože v Japonsku je hrať cisára vo filme tabu a bál sa o jeho bezpečnosť. (Marek1991)