Kapitán Alatriste

Kapitán Alatriste

Dobrodružný / Historický / Životopisný

Španělsko, 2006, 140 min

• Zazie

Chaos navzájem nesouvisejících scén a promluv. Tady už by nepomohlo ani zkrácení. Škoda. Přitom se na to mohlo tak krásně koukat.(28.3.2012)

• Ridick

dva a pol hodinovka niecoho temer nepozeratelneho....cely dej o kapitanovi je akoby sled epizodok, kt. na seba nenadvazuju a brania divakovi si po pozreti vybavit vobec o com bol cely pribeh. ano, samozrejme o statocnom alatristovi, ale chyba kontinuita a vazbovost. z pozitivneho hladiska je vidno dobru pracu s kamerou a s farbami. ale to asi vsetko..40%(6.8.2007)

• Shushika

Co do výpravy velkolepé (pěkné je zejména barevné tónování a svícení, kdy polovina scény tone ve tmě jako na obraze starých mistrů), ale naprosto chladné bez krve, ačkoli to má dvě hoidny a půl a frut tam tajtrlíkuje dvacet postv.. Mortensen dvojznačnou roli žoldáka, kterého si mocní najímají na špinavou práci, nezvládá a španělsky mluví jak ponocný. Víc mu sedí Aragornové a spol. Bavilo mě více méně jen deštivé dobývání Bredy. Takový film bych si dal líbit...(27.5.2007)

• PROROK14

140 minútová nuda.(5.4.2009)

• Cervenak

Ech... Milujem národné historické eposy a tak som dúfal, že celým radom Goyov ovenčený španielsky megahit to u mňa dotiahne aspoň na tie čestné 3*. Spočiatku to vyzeralo nádejne. Dobrodružno-romantická klasika sa drsným realistickým prístupom (počítačové gejzíry krvi, blato, otrhané kostýmy) a širšími dobovými súvislosťami snaží tváriť ako vážna, rozšafná historická dráma. Niečo podobné sa podarilo Mannovi s Posledným Mohykánom, ale tvorcom tohto filmu určite nie. Zhruba po tretine filmu si uvedomíte, že okrem hlavného hrdinu tu niet jedinej zaujímavej postavy, vzťahy sú studené ako ten príslovečný psí čumák a navyše sa v druhej polovici rozpúta smršť intríg a komlikovaného politikárčenia, ktoré kvôli tým nevýrazným postavám a ešte nevýraznejším hereckým výkonom sú absolútne nudné, takže divák odmietne s filmom spolupracovať a nakoniec sa v zbytočne komplikovanom deji celkom stratí. Z útrpnej letargie ho už potom nevytrhne ani záverečná bitka, ktorá nemá s prechádzajúcim dejom žiadnu previazanosť, nič sa v nej nerieši, je tam len preto, aby na konci bola aspoň jedna davová scéna (keď v predchádzajúcich 2 hodinách žiadnej takej niet) a preto je tiež absolútne nevzrušujúca. Ach jaj. Mal to byť veľkofilm, ale nakoniec je z toho dielko, ktoré čo do výpravnosti tromfne hocičo televízne od Hallmarku - trebárs seriál Rím je oproti tomuto totálne vizuálne žrádlo. Dokonca aj tie šermiarske scény sú akési krátke a ich choreografia za veľa nestojí. Takže čo nám zostalo? Zopár solídnych režijných nápadov (úvodná podrezávačka v hmle), zopár zaujímavo výtvarne komponovaných scén (v štýle plátien starých majstrov) a malebný Viggo Mortensen. Veľké sklamanie. Ak mám porovnávať v rámci žánru a kontinentu, tak napr. poľské Ohňom a mečom je asi tak 10-násobne zaujímavejší a výpravnejší film.(11.5.2007)

• - S celkovým rozpočtom 24 miliónov eur ide o najdrahší španielsky film. (MikaelSVK)

• - Nabídku na jednu z rolí dostala i Leonor Watling. (Cheeker)

• - Mexičan Gael García Bernal bol prvou voľbou pre rolu Íñiga Balboa, ktorú však nakoniec stvárnil Španiel Unax Ugalde. (MikaelSVK)