Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Zkušený plukovník Mike Kirby odlétá do Vietnamu se dvěma jednotkami takzvaných Zelených baretů. Jeho prvním úkolem je dobudovat uprostřed džungle rozestavěný vojenský tábor, který je pod pravidelnou palbou členů Vietkongu. Druhý úkol je ještě nebezpečnější: unést vysokého vietnamského velitele přímo z jeho přísně střežené vily. Misí se účastní i novinář George Beckworth. Jakožto zavilý odpůrce vietnamské války se rozhodl, že své postoje prověří přímo na místě, v ohni. Stane se opakovaně svědkem toho, jak plukovník Kirby a jeho muži osvědčují v boji svou statečnost, zatímco komunističtí bojůvkáři šíří kolem sebe hrůzu a smrt...
Takové je poselství amerického válečného filmu, natočeného v roce 1968, v době kdy se Spojené státy zapletly do jednoho z nejproblematičtějších vojenských konfliktů své historie. Cílem filmařů bylo přesvědčit americkou veřejnost, že tato válka je spravedlivá a že jejich vojáci umírají na druhé straně zeměkoule za správnou věc. Film se tak stal klasickou ukázkou válečné propagandy. Hlavní roli ztvárnil legendární westernový herec John Wayne, který se na filmu podílel i jako režisér, spolu s Rayem Kelloggem.
Autoři se dopustili kuriózní chyby, která vešla do dějin filmových přehmatů: v závěrečném záběru odcházejí hrdinové na pozadí slunce, které zapadá nad mořem. Vietnam je však omýván oceánem pouze z východní strany, takže slunce v Zelených baretech zapadá na východě... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (78)

videofil 

všechny recenze uživatele

Při čtení zdejších komentářů mám pocit, že se všichni zastávají komoušů, a že vlastně komouši ani vlastně tak zlí nejsou. Což mě tedy děsí. Ale možná svá slova myslíte jinak a já to jen nepochopil. Ale k filmu. Není ani dobrý, ani špatný. Prostě takový průměr. Na můj vkus příliš dlouhý. Od chvíle, kdy chtěli Američané vyhodit do vzduchu ten most ( zhruba dvacet minut před koncem filmu ) jsem se už docela nudil a těšil jsem se na závěrečné titulky. Nejvíc mě asi zarmoutila ( na lepší slovo si momentálně nemohu vzpomenout ) smrt jednoho z hlavních hrdinů, kterému jsem fandil nejvíc. Mám na mysli toho, co se nejvíc spřátelil s tím vietnamským klučíkem. Ale co chci na tomto filmu hlavně vyzvednout, je podle mě vynikající český dabing ( Bohumil Švarc, Petr Svoboda, Ilja Prachař, Radan Rusev, Ivan Richter ). Když si vezmeme, že film vyšel na vhs hned začátkem roku 1992, kdy vlastně nastal ten pravý video boom, velmi slušná práce. Ale jedna věc mě přece jen u dabingu naštvala. A to, že herce Jima Huttona, kterého daboval Petr Svoboda, v jednom úseku daboval někdo jiný. To nechápu proč. Ale jinak před tímto českým dabingem fakt smekám. Na svou dobu prvotřídní český dabing. I když bych si tento film asi na dvd nekoupil, překvapuje mě, že se zatím nenašel nikdo, kdo by o autorská práva projevil zájem. ()

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Poměrně nespravedlivé je, že ČT v rámci "propagandistických nedělí" srovnává ty prakticky nejhorší československé škváry tohoto "žánru" s americkou soft propagandou. Proč neuvádí veledíla jako The Red Menace, I Married a Communist, My Son John či I Was a Communist for the FBI? Tedy ne že by Zelené barety nebyly po ideové stránce poměrně hrozné dílko, nicméně podoboných hrůz, které pějí ódy na americkou zahraniční politiku, se točí stále celá řada (Slzy slunce s Brucem Willisem, Údolí stínů s Melem Gibsonem...). - Jinak John Wayne se rád vychloubal tvrzením, že za život nepřečetl jedinou knihu. Podobně vzdělané osobnosti (a to je sociologicky prokázaný fakt) dnes volí neokonzervativce George Bushe - takže čemu se v Zelených baretech divit? ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Čtyři roky po vstupu USA do vietnamské války vznikl tento válečný snímek na pomezí čiré propagandy a patriotismu. V hlavní roli kovbojská legenda John Wayne, který mi tam tedy nesedl, ale pokud si člověk uvědomí jakou funkci ten film měl splnit s ohledem na dobu a místo, tak to byla ideální volba. Jako filmový zážitek je to dneska něco úsměvného a kuriózního jako doklad doby a její filmové tvorby skoro i poučné. ()

kagemush 

všechny recenze uživatele

,,Tak dem nato chlapi,nakopem jim prdele,zabijeme šecky,pušky na to máme.Co je žlutý ať je mrtvý a vy se žloutenkou holt máte smůlu. Kdo není zelenej není chlap! Kolikrát to mám prostitutka opakovat?!" -Tohle je opravdu trapný dílko od začátku do konce a na rozdíl od Zachraňte vojína Ryana to ani moc lidí pánům zadavatelům nesežralo.Tedy jestli to mělo ukázat , alespoň část americké armády jako partu dvrdých ale správňáckých chlapíků se srdcem (nepřítele) na dlani. ()

drankeryth 

všechny recenze uživatele

Stary suchar John Wayne v tomto slabom filme odohravajucom sa vo Vietname bol na moj vkus az prilis dlhy a to uplne zbytocne.Zdlhave nic nerobenie vo Vietname ma pomaly nutilo k samovrazde. Jedine co by stalo za rec bol ten utok vietnamskych vojakov na tu americku zakladnu uprostred lesa. Boj bol docela slusne dlhy a aj plny akcie, ale po skonceni tohoto boja sa uz len vo filme odohrala taka chaba akcia na spionazny sposob, kde uniesli nejakeho generala, co aj bolo podla mna zbytocne zakomponovane do filmu. Lepsie by bolo, keby bol este nejaky podobny boj, aky sa odhral na tu americku zakladnu. Takto to len bolo vacsinou nudne, z coho to len ako tak vytrhlo z tej biedy ten spomenuty boj, ktory sa im fakt vydaril. Skoda premarnenej sance, ktora tento film mohla vyzdvihnut medzi dobre vojnove filmy z Vietnamu. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (7)

  • Film byl natočen ve státě Georgia, kde Pentagon pro filmový štáb zpřístupnil vojenskou základnu Fort Benning. (raininface)
  • Pôvodná voľba skladateľa padla na Elmera Bernsteina, ktorý ale ponuku odmietol, odôvodnením bol nesúhlas s politickými postojmi, ktoré film prezentuje. Druhou voľbou bol Miklós Rózsa, ktorý ponuku prijal. (Tvrdolín Veliký)
  • Kritici označili Zelené barety za bezduchou válečnou propagandu. K tomu Wayne podotkl: „Souhlasím s nimi. Je to americký film o Američanech, z nichž se stali hrdinové. V tom smyslu je to propaganda." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

Reklama

Reklama