Zelené barety

The Green Berets

Akční / Drama / Válečný

USA, 1968, 141 min

Poměrně nespravedlivé je, že ČT v rámci "propagandistických nedělí" srovnává ty prakticky nejhorší československé škváry tohoto "žánru" s americkou soft propagandou. Proč neuvádí veledíla jako The Red Menace, I Married a Communist, My Son John či I Was a Communist for the FBI? Tedy ne že by Zelené barety nebyly po ideové stránce poměrně hrozné dílko, nicméně podoboných hrůz, které pějí ódy na americkou zahraniční politiku, se točí stále celá řada (Slzy slunce s Brucem Willisem, Údolí stínů s Melem Gibsonem...). - Jinak John Wayne se rád vychloubal tvrzením, že za život nepřečetl jedinou knihu. Podobně vzdělané osobnosti (a to je sociologicky prokázaný fakt) dnes volí neokonzervativce George Bushe - takže čemu se v Zelených baretech divit?(5.11.2006)

• gouryella

Obyčejná americká propagandistická sračka......(8.11.2006)

• DaViD´82

Tak to dopadá, když pro potřeby proválečné propagandy použijete podzimní severoamerické lesy suplující neprostupnou vietnamskou džungli a když obtloustlého jedenašedesátiletého Johna Waynea obsadíte do role, proti které je i Rambo v nejlepších letech srabácké tintítko. A to prosím bez jediného náznaku nějaké nadsázky. Právě díky tomu je to však perfektní, i když nechtěná, komedie.(18.3.2008)

• dobytek

Že je to hodně přiblblá propaganda o tom, jak John Wayne odletí do Vietnamu a nakope tam těm vietnamskejm komoušům prdel, to asi nemusim zdůrazňovat. Jenže i kdybych si propagandu odmyslel, tak zbyde jen taková parodie na válečnej film. První polovina je bez bojů, bez akce, bez napětí, prostě o ničem. Měl jsem spíš pocit, že se koukám na nějaký přerostlý skauty na táboře. Zaujalo mě tam akorát, když tam řikali, že vietkongové používaj náboje z Československa. Ve druhý polovině se to konečně aspoň trochu rozjede. Nejdřív se odehraje docela dlouhej boj o vojenskej tábor a to je asi vrchol celýho filmu. Jenom bych rád podotknul, že v tuto chvíli už máte za sebou cca 80 minut totální nudy, takže budete nejspíš rádi za to, že se tam vůbec "něco" děje. Potom ještě John Wayne a několik dalších hrdlořezů vyskočí z letadla někam do "džungle" (to prostředí vůbec nevypadalo jako neprostupná vietnamská džungle, ale spíš jako Riegrovy sady) a unesou nějakýho důležitýho rákosníka, což jsem nějak moc nepochopil, jakou to vůbec mělo spojitost se zbytkem filmu. Ale tak aspoň jsem se dočkal celkem efektní smrti jednoho z hlavních hrdinů. Pak už následuje jen slavnej závěr se západem slunce a the end. Určitě to je nejhorší film o válce ve Vietnamu, co jsem kdy viděl. Jinak já westerny nesleduju, takže John Wayne je pro mě v podstatě neznámej herec. Tady na mě působil chvílema až komicky. Výrazy v obličeji vystřídal za celej film dohromady dva (neutrální xicht a úsměv), až jsem si řikal, jestli to od něho později neodkoukal samotnej Steven Seagal. Navíc na něm bylo vidět, že svoje nejlepší roky už má dávno za sebou, takže při scénách, kdy se měl aspoň trochu pohybovat, vypadal hodně těžkopádně. Když se třeba měl přikrčit, tak jsem měl pocit, že má nejspíš střevní problémy a bojí se, aby se neposral... Zelený barety jsou opravdu špatnej film, na kterym je těžký najít cokoliv pozitivního. Když se k tomu navíc přidá, že tahle hrůza trvá skoro 2,5 hod, dílo je dokonáno. I ta jedna hvězdička je možná až moc.(14.11.2008)

Absurdní proválečná propaganda, která je silně ovlivněná dobou ve které vznikla. Navíc zpracování je dost amatérský a působí to v dnešní době fakt jak hrozně starej film. Jasně psal se rok 1968, ale i tak vznikali už v této době filmy na který se i dneska dá po technický stránce úplně v pohodě koukat. No prostě je to béčko tý doby šílený amatérský a napraný agitačníma kecama. Nicméně kouzlo nechtěného z toho dělá relativně zábavný film a já taky zvýším hodnocení za to, že filmy z tématikou Vietnamský války mám prostě rád.50%(2.2.2014)