Zelené barety

The Green Berets

Akční / Drama / Válečný

USA, 1968, 141 min

• DaViD´82

Tak to dopadá, když pro potřeby proválečné propagandy použijete podzimní severoamerické lesy suplující neprostupnou vietnamskou džungli a když obtloustlého jedenašedesátiletého Johna Waynea obsadíte do role, proti které je i Rambo v nejlepších letech srabácké tintítko. A to prosím bez jediného náznaku nějaké nadsázky. Právě díky tomu je to však perfektní, i když nechtěná, komedie.(18.3.2008)

• woody

Skvělá sranda. Hlavně, když hrdinný plukovník Wayne odletá do vietnamské džungle a přistane uprostřed kanadských borovic... V tomhle filmu chyběli opravdu už jen nevybuchlí skotští kamikadze parašutisti...(5.11.2006)

Absurdní proválečná propaganda, která je silně ovlivněná dobou ve které vznikla. Navíc zpracování je dost amatérský a působí to v dnešní době fakt jak hrozně starej film. Jasně psal se rok 1968, ale i tak vznikali už v této době filmy na který se i dneska dá po technický stránce úplně v pohodě koukat. No prostě je to béčko tý doby šílený amatérský a napraný agitačníma kecama. Nicméně kouzlo nechtěného z toho dělá relativně zábavný film a já taky zvýším hodnocení za to, že filmy z tématikou Vietnamský války mám prostě rád.50%(2.2.2014)

• dzej dzej

Tento militantní film je jednou dlouhou odpovědí na jedinou otázku: "Proč válčíme ve Vietnamu?" Stárnoucí John Wayne nám v roli plukovníka didakticky představuje metodiku a smysl vietnamské války. Celý film je plný nejrůznějších klišé - vztah asijského dítěte a amerického vojáka, pacifistický novinář, který poznává pravdu až na bojišti, krutost příslušníků vietkongu versus lidští američtí vojáci atd. Záměr tohoto díla je jednoznačný a koresponduje s dobou vzniku: v době skomírající víry ve válečný úspěch přichází ikona filmového machismu John Wayne a režíruje proválečnou propagandistickou agitku... Něco úsměvného na závěr: Američané v orce 1968 samozřejmě nemohli točit přímo ve Vietnamu. Film se natáčel v Americe a podle toho také vypadají lokace. Místo subtropické vietnamské džungle se tak vojáci prohánějí mezi jehličnatými stromy a kanadskými jezery...(28.1.2006)

S tou propagandou v tomto snímku to zase není tak horký. Je sice charakterově černobílý a jednostranný, byl však natočen v době, kdy Vietnamská válka vrcholila a s tím se musí tak nějak počítat. Západ slunce do moře ve finální scéně je sice taky úlet, ale méně všímavému divákovi to ani nepřijde. A co se týče patriotizmu, v "Pearl Harboru" nebo "Dni nezávislosti" toho najdete víc. Po filmařské a příběhové stránce je to velmi dobře odvedené řemeslo s asi půlhodinovou akční scénou v polovině filmu a celkově se nuda taky nedostaví. Když jsem tento film viděl prvně jako asi desetiletý, konec filmu při proslovu plukovníka s malým Vietnamským chlapcem mě dojal. Dnes jsem sice trošku uvážlivější a více jsem toho viděl, ale v žádném případě nemohu zatratit "Zelené barety", napínavý film s vynikajícím hudebním doprovodem Miklose Roszy a skvělým Johnem Waynem v hlavní úloze plukovníka Kirbyho. 55%.(5.11.2006)

• - Kritici označili Zelené barety za bezduchou válečnou propagandu. K tomu Wayne podotkl: „Souhlasím s nimi. Je to americký film o Američanech, z nichž se stali hrdinové. V tom smyslu je to propaganda." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

• - John Wayne si byl vědom, že válka ve Vietnamu není populární, ale prohlásil: „Proboha která válka byla kdy populární? Ti muži přece nechtějí být ve Vietnamu o nic víc než kdo jiný. Ale když už tam jednou jste, nemůžete se tvářit neutrálně." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)