Volver znamená „vrátit se“ – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky. Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici. Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruzová a Carmen Maurová. (oficiální text distributora)

johny89

Bylo to fakt dost divný, ale docela se mi to líbilo. Člověk neví, zda se má smát nebo brečet a protože vůbec neví, co je realita a co je vtip. A ta Penelope je prostě dobrá. Za mě nejlepší film od Almodovara. ()

deepend

Vynikající film, Almodovar opět zabodoval, ve Špatné výchově nebylo místo pro baby, tak tady prakticky není místo pro chlapy. Carmen Maura výborná, Penelope Cruz ještě lepší!!!! ()

dezorz

Dalsi so zenskych filmov Almodovara, tentoraz z trocha fantastickou zapletkou, ktora tak svedci spanielskemu magickejsiumu sposobu rozpravania. ()

bogomira

Nejsem velkej fanoušek pana Almodóvara, ale tohle se mi líbilo, zvlášť díky uřvaný a temperamentní Penelope Cruz, která vážně připomíná Sophii Loren, jak tu píše kleopatra. A je ještě hezčí. ()

starbrejkr

Moc pěkný filmeček a na Almodóvara řekl bych i docela čitelný a ne nápor na hlavu jako některé jiné:-) Celou dobu jsem se připravoval, jak napíšu, že ten film sice stojí na duchařském nesmyslu a jsem rád, že to nakonec můžu vypustit (navíc jsem to poznal už o krapet dřív než vyšlo najevo, jak to s onou zjevenou matkou je) a jen říct, že jde o krásný příběh matky a jejich dcer, o kterých jde říct, že je spojila až smrt. Moc se mi líbily i vedlejší linie, zejména ta s restaurací a drobné příběhy s obyvateli města i onoho předměstí Madridu. V závěrečné třetině už je snímek poměrně čitelný a spěje k tušenému konci. Přesto jsem pořád čekal na nějaký tragický zvrat, ale nakonec jsem docela rád, že k němu nedošlo. Režisér evidentně chtěl natočit něco trošku jiného a odlehčenějšího a myslím, že se mu to povedlo perfektně, tak na 85%, takže lepší 4 hvězdy:-) Abych nezapomněl, nemůžu si vynachválit některé krásné záběry, hlavně musím vypíchnout pohled na mytí nádobí z té příjemnější stránky (alespoň pro diváka:-)) ()

nithiel

Film hlavě o ženách, ale rozhodně ne jen pro ně. Krásná Penelope Cruz s bravurou zvládá ženu zvaklo bojovat proti všem ranám osudu a ani ostatní herečky nijak nepokulhávají. Ve snímku je hodně emocí, ale ty nejsou člověku nijak násilně vnucovány, každý si je musí přebrat sám. Asi od poloviny jsem měl typ, jak se vše vyřeší, a narozdíl od jiných filmů jsem se trefil i do detailů, ale to mému zážitku vůbec neubralo na efektu, spíše naopak. ()

tomtomtoma

Přepsáno v dubnu 2020. Volver je obdivem obyčejným ženám, odolných drsnému protivenství života. Ženy, jejichž vnitřní síla vyvěrá z každodenního překonávání těžkostí finanční tísně a věrolomnosti mužů, jsou těmi základními pilíři rodinného soužití. Je nutné podotknout, že jde o svět našich babiček a maminek, Pedro Almodóvar svůj filmový obdiv určil právě jim. Volver vyjasňuje a usmiřuje rodinné vztahy žen s dědičnou smůlou na mužské pokolení, drsnější podoba venkova nelpí až tolik na morálních zábranách, vždyť hlavním lidským pudem je Éros. Pedro Almodóvar využívá ve svůj prospěch politickou korektnost také za pomoci nadhledu černého humoru, vášnivý temperament vybuzuje emoční vypětí, vůně obrazů rachotí schopností usmiřovat a dojímat, aneb nesnadné bývá nalezení vnitřního štěstí prostých žen. Hlavní postavou filmařského upřímného obdivu je Raimunda (vynikající Penélope Cruz), šarmantní verze silné ženy. Nepodléhá nikdy zbytečné panice a přizpůsobivě využívá každou maličkost ve svůj prospěch a triumf vůle. Odhalení toho dávného tajemství má životadárně obrodnou funkci. Důstojnost žen v té její nejvelkolepější podobě! K výraznějším postavám patří Soledad, aneb Sole (velmi příjemná Lola Dueñas), Raimundina sestra a kadeřnice. Osamělost si nedělá příliš starostí se svým nenaplněným stavem, bezprostřednost je stydlivá a ustrašená. Důležitou postavou filmu je Irene Trujillo (dobrá Carmen Maura), matka Raimundy a Soledad. Prohlédnutí s následkem rozčarování vzplálo krvavou pomstychtivostí a lidové legendy se uklání nezkrotným lidským duchům. Výraznou postavou je Paula (zajímavá Yohana Cobo), Raimundina dcerka. Krajní forma ochrany vlastní nevinnosti je tvrdším přivítáním do dospělého života. K výrazným postavám patří také Agustina (zajímavá Blanca Portillo), sousedka rodiny v jejich společné rodné obci. Kraj omamného větru, krušného chleba a mužské nespolehlivosti si raději vyříkává své neshody v soukromí. Z dalších rolí: zestárlá Irenina sestra s vynechávající pamětí Paula (Chus Lampreave), nespolehlivý povaleč a Raimundin muž Paco (Antonio de la Torre), fyzicky zdatná Raimundina kamarádka Regina (María Isabel Díaz), další blízká Raimundina kamarádka a sousedka Inés (Neus Sanz), či po soukromých pikantnostech hladová televizní moderátorka (Yolanda Ramos). Film Volver je autorskou rutinou filmové značky jménem Pedro Almodóvar, přesto si pestrobarevná vášeň telenovely uchovala důstojnou tvář, nekompromisní černý humor a výstřednější poetickou poctu ženské odolnosti. ()

C0r0ner

Klasický Almodóvar - nebavilo mě to, nezajímalo a nedojímalo, což jsou asi tak hlavní prvky jeho filmografie. Je mi jasné, proč se to tolika lidem líbí, ale mně tento styl filmařiny nesedí a nedokážu ji ocenit, i když objektivně to kvalitní je. Jen ne pro mě. 30% ()

lakikaki

Film o ženách, ktorý ale nie je len pre ženy. Celkový dojem z filmu je tak za 4x*, ale... Výkon Penélope Cruz je výnimočne skvelý a hoci je scenár možno predvídateľný, je podľa mňa dotiahnutý a Raimundin príbeh z minulosti ma naozaj prekvapil. Navyše Almodóvarova réžia je bezchybná. Preto (aj keď si to možno Volver tak úplne nezaslúži) dávam 5x*. ()

danecek24

64. Zlatý Glóbus za rok 2006 - nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Penelope Cruz, Nejlepší cizojazyčný film - Španělsko ()

pakobylka

Tak tady si chlap ani neškrtne. Nejenom hlavní, ale i všechny další alespoň TROCHU důležité role obsadily ženy. Pravda - snad až na jednu čestnou výjimku. Ovšem z té výjimky se záhy stává mrtvola a její herecké schopnosti tím pádem zůstávají po většinu filmu nevyužité - přesto značně zkomplikuje situaci. A jak je to s existencí ducha, to se časem ukáže - věci nemusí být vždycky takové, jaké se ZDAJÍ být, ale tak už to v životě chodí. Pozoruhodný film o ženách, které se nikdy nevzdávají, se závěrem, který lze v určitých ohledech předvídat - a který přesto nezklame a překvapí. ()

Juto

Časť noir-komédia, čiastočne príbeh o duchoch, ale väčšinou je to silná úvaha o tom, ako nás formuje to, odkiaľ pochádzame, a to spôsobmi, ktorým nemôžeme porozumieť, kým nebudeme dlho, dlho preč. 7/10 ()

dr.fish

Parádní zpracování, Almodovar je třída. Škoda, že jsem se nedokázal opět přenést přes averzi chovanou k Penelope Cruz. Asi bych si to užil mnohem lépe. Každý máme svého kostlivce ve skříni a tenhle film je jenom o těch kostlivcích. 75% ()

Aquarius

Veľmi príjemný pocitový film, ktorého klady sa však ťažko prekladajú do slov. Upokojujúca melodráma o tom, že napriek všetkému čo život prináša stojíte pevnými nohami na zemi. Volver si budem púšťať, keď sa budem cítiť mizerne. ()

tom88

Originálny námet na film nebol využitý najlepšie, ale stále sa jedná o nadpriemerný film a to aj vďaka hereckému obsadeniu na čele s prekvapivo dobrou a stále dobre vyzerajúcou Penelopou Cruz. Kamera bola slušná spolu so strihom, hudba bola nevýrazná. Bolo to troška zdĺhavé a chvíľami nudné, no dalo sa to zniesť. 70% ()

phoebe.h2

Tak pro tenhle Almodovarův snímek mám slabost..Penelope hrála skvěle..Almodóvar zase natočil snímek s motivem magického realismu a opět se zase zaměřil na las mujeres..pardon...na ženy..což je jeho nejoblíbenjší téma... ()

3n3my

Almodóvar namiešal ďalší - pre neho typický skvost, z viac menej bežného života v Španielsku, ktorý tak dobre pozná. Málo absurdných situácií strieda viac vtipných, avšak všetko v ležérnom tempe hereckého koncertu žien - najmä Penélope Cruz. Fajn oddychovka, nenudil som sa. ()

vesper001

Každý labyrint má svého Minotaura a každý svého kostlivce. Někdo ve skříni, někdo v mrazáku a někdo ve svědomí. Když už jsem si myslela, že jsem odkryla poslední kostičku zápletky a lebku držím pevně v rukou (bít či nebít scénáristu – toť otázka), přišel závěr a všechno se rozsypalo na prach. Mou ješitnost to teda vzalo fest. Almodóvar je mizera a podlec. A génius. P.S.: Když už jsme u těch skeletů, pro desetinu Penélopiny krásy bych vraždila. ()

Decker

Neuveritelne klidny a uvolneny snimek s prekrasnou Penelope Cruz. Pribeh se toci vyhradne okolo zenskych postav, ktere spolu snaseji ruzne zivotni nastrahy a zkousky. Film me dostal svoji uvolnenou atmosferou, poutavou zapletkou, krasnou barevnou kamerou a pevnou rukou rezisera, ktery vi co chce a nedovoluje si odbihat nekam vedle. Parada proste. ()

La Película – festival španělských filmů

La Película – festival španělských filmů

12.02.2009

Příznivci španělské kinematografie si mohou již nyní zakoupit vstupenky na čtvrtý ročník festivalu La Película, který se bude konat od 24. - 28. února v pražském kině Světozor a od 17. do 21. února v… (více)

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Nominace na Českého lva 2006

Nominace na Českého lva 2006

12.02.2007

V sobotu 10. února v osm hodin večer se konal Nominační večer Českého lva, kterého poprvé moderoval herec, scénárista a skladatel Jan Budař. Nejvíc nominací si odnesl dlouho očekávaný film Jiřího… (více)

Začátek roku, sklizeň filmových cen

Začátek roku, sklizeň filmových cen

30.01.2007

Nominační obálky pro Oscary 2006 ještě nejsou pořádně zaprášeny a na nás filmové fanoušky se valí další porce oceněných filmů a jejich tvůrců. Ať už jsou to ocenění z filmových festivalů (např.… (více)