Volver znamená „vrátit se“ – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky. Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici. Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruzová a Carmen Maurová. (oficiální text distributora)

Jansen

Po pravdě řečeno, jižanský temperament mě zrovna nebere a Penélope Cruz, napříč tomu, jak dobrá je herečka, nepatří mezi mé oblíbenkyně. Pedro Almodóvar ale tento žánr prostě umí a dokazuje to znovu a znovu. Až s přílišným nezájmem a odcizeností nechává své postavy prožívat osobní tragédie jako je rakovina nebo vražda manžela, aby nakonec určila pointu matka hlavní hrdinky, ostatními považována za dávno mrtvou. ()

ScarPoul

Na samom začiatku som krútil hlavou a hovoril si TOTO je film od Almodóvara? Začiatok aspoň teda prvých 15 minút je absolútne strašných. Ako keby Almodóvar nevedel ako nám má priblížiť osudy hlavných hrdinov. Našťastie ak vytrpíte ten začiatok a teda aj predstavenie hlavných hrdiniek všetko sa vráti do starých koľají a my máme možnosť sledovať ďalší ženský film ktorý je ako báseň od Španielského básnika Pabla Nerudu. Poetická, farebná, mystická a pritom reálna. Almodóvar má sakra šťastie že má Penélope Cruz ktorý svojim všestranným herectvom dokáže robiť zázraky a jej Raimunda ktorá počas filmu prejde emocionálnymi zvratmi je priam dokonalá. Čo mi trocha vadilo bolo že tie zvraty a celkové pojímanie poverčivosti bolo podané mdlo a Almodóvar to radšej sústredil príbeh na tie hrdinky než na samotnú dejovú líniu. Takto je zasadenie do daného prostredie síce nie zbytočné ale v rámci deja nepotrebné a to trocha zamrzí lebo som niektorým veciam skrátka neveril. Po scénaristickej stránke dokonale. Dialógy sú napísané z razantnosťou a majú nádych poetizmu a realizmu a sú podfarbené španielskou živelnosťou a práve to z nich robí niečo vďaka čomu nemá film možnosť ani na sekundu nudiť. Almodóvar sa tiež nevyhýba eroticky ladením scénam a práve to robilo tento film takým iným. Páči sa mi totiž že oproti amerike až na tých nezávislých autorov , postrádajú originalitu a celkovú reálnosť. Vo svojej podstate sa jedná o krásny filmík na ktorý sa dá pozerať stále znova a znova a stále môžme na ňom objaviť niečo nové ale emocionálne ma to nechalo chladných a nie všetkému som veril. Omnoho viac na mňa zapôsobil Almódovarov film hovor s ňou. Inak som ale spokojný. P.S. Tomáš neviem ako ty ale mne to vôbec neprišla ako pocta rodičom. Možno že mi celkový zmysel unikol ale ja som v tom videl skôr boj ženy ktorá je predhodená do života a jediné čo jej môže pomôcť je rodina. Čo sa vlastne prejaví návratom matky aby vyriešila staré problémy. Takže si myslím že celkové porovnávanie Volveru a Jersey girl či už sa jedná o posolstvo filmu a aj mentalitu kultúr je v tvojom prípade strašne trápny, pretože mi to pripadá že opäť ako v prípade persony si si osvojil tú svoju pravdu. ()

6thSun

První část filmu je čistokrevná komedie a Amodóvar dokazuje, že ji bez problému zvládá. Po jeho předchozích kusech jsem byl z takovýho návalu humoru dost překvapenej. A to dost příjemně! Penelope je stejně tak skvělá herecky jako je sexy (bože!) a ostatní ji výborně doplňují. Druhá, vážnější část je už "původní" Pedro a chápu Ty, kterým přijde o něco slabší. Já ale jeho seriózní kusy nemusel, a proto je tento pro mě většinou humorně laděný příběh jeho nejlepším filmem. ()

rawen

Navzdory docela tragickému příběhu (alespoň tedy tragickým a závažným částem) jde o pestrobarevný a odlehčený spektákl, ve kterém je dotyk Almodóvara dobře viditelný. Vždy jsem měl slabost pro uzavřenější komunity složené pouze ze ženských bytostí (a to nejsem homosexuál) - Almodóvar tomuto prostředí velmi dobře rozumí, dokáže v něm vytvořit zajímavý a uvěřitelný příběh a přenést jej na filmové plátno. Volver je "bez chlapů" jako jsou některé jiné filmy "bez bab" a marně tápu v paměti po někom mužského pohlaví, který by dokázal takto lehce a samozřejmě pronikat do duší ženských postav. Bravo. 8/10 ()

Bast

Almodóvar opět nezklamal a ukázal co umí. Nevím jak to dělá, ale jeho filmy mají neopakovatelnou zvláštní atmosféru a jeho ženy - Almodóvarovy ženy - jsou hrdinkami na které se nedá zapomenout. Pro mě je Almodóvarův Volver zatím nejlepším jeho filmem. ()

Martinibaby

Miluji barevnost a 'temperament' Almodóvarových filmů a Volver je přesně to. Když k tomu pak člověk přidá nádhernou a herecky prostě vynikající Penélope, nemůže být nespokojen :) ()

Avalon820

Standardně nestandardní (a nadstandardní) španělská podívaná. Na obvyklá měřítka vcelku bizarní příběh, na Almodóvara pak už tolik ne, ale i takovýto styl filmu mu velmi sluší. Režisérova schopnost elegantně pracovat s mixem drama / komedie tomu dodala lesk a zpívající Penélope Cruz byla pak již příjemnou třešničkou na dortu. Volver se tedy neztratil, své místo ve španělském kinematografii si našel a já si troufám tvrdit, že zcela oprávněně. ()

jahol

Překvapivě hluboká sonda do ženské duše, která si v podstatě vystačí pouze...se ženami, což ovšem neznamená, že by neměla být zajímavá pro muže. Jak již bylo mnohokrát řečeno - vskutku životní výkon Penelope de la Cruz, velmi vynalézavá kamera a vše ostatní také v nadprůměru dělají z tohoto filmu po většinu času lahůdku pro náročné. Jedna hvězdička subjektivně dolů za občasnou ztrátu tempa, tu ale většina žen jistě vyhodnotí spíše jako přínos. ()

kikuka

..čakala som skutočne dobrý film, ale posledne dielko seňora almodóvara mi vyrazilo dych a nechalo ma sedieť aj po skončení titulkov..hoci ponúka "len" ďalší variant "žien na pokraji nervového zrútenia", je dosť iný..osobnejší, krehkejší..a priznávam, zašiel mi pod kožu viac než Hable con ella alebo Todo sobre mi madre..Volver je vo svojej celistvosti veľmi krehký film, ktorý zanechá silný dojem. Je to samotná konštrukcia situácií, ktorá je tak absurdná, že je pravdepodobná a možná. Je to spôsob, akým Almodóvar prideľuje postavám funkcie a necháva ich reagovať. Sú to tiež presahy zo „širšieho“ sveta, nenápadná symbolika a ich súhra s „užším“ svetom postáv. Je to oná výtvarnosť a cit pre svetlo a farbu. Je to cit pre obsadenie a vedenie hercov a ich výkony. A nad tým všetkým uskutočnený zámer, a teda všetko na svojom mieste. ()

Pan Filuta

8/10 V poslední době jsem viděl dva filmy, které mě v první půli velice potěšily (druhý Frida). Do této doby jsem neznal Pedra Almodóvara vůbec. Druhá půle zase slabší, ale chápu, že to není jednoduché udržet tempo filmu po celou dobu a ještě se přitom nezahrabávat do profláknutých klišé. Rozhodně budu všude Volver doporučovat a záhy musim od něho sehnat další filmíky. ()

Bakllazaan

Velmi slabý děj. Vynahrazuje ho ale nápaditá kamera a skvělý výkon Penelopky. Almodovar zajímavě zkoumá své hrdinky a nechává nám prostor odhalovat téměř detektivní příběh. Nejvíce mě ale upoutal smysl pro zachycení ženského "popředí" a ladných křivek bez toho, aby se záběr stal vyloženě křiklavý a příliš vyzývavý. ()

Asgy

Volver je sice filmem hezky natočeným, ale jinak je pro mě taky dost divným filmem. Ten scénář a příběh celkově je prostě takový neslaný, nemastný. Možná jsem film tak úplně nepochopil, ale spíš bych řekl, že mi tohle téma moc neříká. Ale jinak celkově stylové zpracování a Penelope si zaslouží pochvalu. ()

mysiak

Dosť ťažká komédia, ale čo čakať od Almodovara...očarujúca Penelope Cruz...a celkom stráviteľný film ()

sta

3,5* - scénář je výtečný, byť trochu (dost) předvídatelný..a teď dva "šoky" - bál jsem se, že Penélope nebude to pravé a ona je víc než to, byla excelentní, úžasná, nádherná...naopak Pedrův rukopis (který miluju především od Mluv s ní) tu prostě nějak nemůžu objevit...a to mě docela dost mrzí... ()

Ridick

pribeh o zenach, so samymi zenami, ale pod rukov muza. velmi precizna rezia, dokonale striedanie usmevnych sekcii s tymi tragickymi. ani si neviem predstavit ziadnu zenu - reziserku, kt. by to natocila lepsie. proste almodovar sa rozumie teme a dava to patricne najavo. cruzova je skvela a k tomu hra pekna gitara, kt. dodava pocit lahkosti a nadnesenosti, cize nudit sa urcite nebudete. ()

Sandiego

Další dějový kolotoč alá telenovela, ale opět působící na diváka odzbrojujícími emocemi, černým humorem a myšlenkou lidské pospolitosti. Na tyto ingredience jsem si už u Almodóvara zvykl a pokaždé vítám, že Almodóvár vaří stále ze stejné kvalitní kuchařky. ()

MikO_NR_1909

Krásne a energické nápady preštrikované v rozpačitej sieti epizódiek. Každá sujeta prekypuje originalitou a farbivosťou emócií. V tom tkvie kúzlo Almodóvarovej atypickej dramaturgie. Až som si prial, aby sa venoval buď línii mŕtvej/živej matky, vzťahom v rodine alebo stratenej tety, o ktorého by svoje miniatúrne scenáristické nápady nechal vyniknúť v menej podstatných nuansách (na spestrenie deja, nie ako jeho nositeľ). Bunuelove nápady sú mi v miniatúrnejších schémach bližšie. Každopádne, máme tu množstvo podnetov a stimulov pre pohladenie oka a zmyslov. Cruz v plnej kráse, ženský ukecaný južanský temperament (tu pokojne ide viac o rušivejší element), mamičkovské módne doplnky a citlivého Pedra, ktorý načúva ženskej citlivosti a sentimentálnejšej "ľudskosti" - skrátka, Almodóvarov feministicky adaptačný štýl je kultom a akýmsi "prapôvodcom" cností. ()

numi

Žánrově rozpolcený, ukecaný, ale přesto nepříliš sdělný, a hlavně morálně nic neřešící snímek. Almodóvar umí točit, ví jak poskládat záběry za sebe, do jaké polohy nastavit kameru - důkazem nechť jsou minimálně záběry na Penélope Cruz zeshora :) -, ale veškeré dějově napínavé části jsou ihned shozeny dolů odlehčujícím vtípkem a každá morální otázka je v průběhu filmu vyřešena a jednoznačně zodpovězena. Nezůstává tak vůbec žádný prostor pro diváka, který je tak postaven jen do smutné polohy statisty, který má být pouze baven. Ale Volver toho moc zábavného nenabízí. Jeho síla by mohla být jinde - v rozpolcenosti motivací a rozhodování jednotlivých postav. Ty ale ke všemu mají jednoduchý a dostatečně silný motiv. Vše je prostě od začátku až do konce nalajnováno a není možnost jakéhokoli úkroku z předepsané trasy. Naprosto nevýrazný (až na Penélope Cruz) snímek, který nemá čím nadchnout. [prosinec 2006] ()

La Película – festival španělských filmů

La Película – festival španělských filmů

12.02.2009

Příznivci španělské kinematografie si mohou již nyní zakoupit vstupenky na čtvrtý ročník festivalu La Película, který se bude konat od 24. - 28. února v pražském kině Světozor a od 17. do 21. února v… (více)

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Nominace na Českého lva 2006

Nominace na Českého lva 2006

12.02.2007

V sobotu 10. února v osm hodin večer se konal Nominační večer Českého lva, kterého poprvé moderoval herec, scénárista a skladatel Jan Budař. Nejvíc nominací si odnesl dlouho očekávaný film Jiřího… (více)

Začátek roku, sklizeň filmových cen

Začátek roku, sklizeň filmových cen

30.01.2007

Nominační obálky pro Oscary 2006 ještě nejsou pořádně zaprášeny a na nás filmové fanoušky se valí další porce oceněných filmů a jejich tvůrců. Ať už jsou to ocenění z filmových festivalů (např.… (více)