Zóna smrti

Hong Kong / Čína / Macao, 2005, 97 min

Wilson Yip

Wah-Chuen Lam

Carl Chang

Rok 1997 znamenal pro Hong Kongský film menší tragédii. Ostrov se po několika desetiletích liberální britské správy vrátil pod nadvládu všemocné Číny a filmový průmysl zaznamenal bolestivý odliv hereckých, režisérských i choreografických talentů. Ještě nedávno tak bohatý pramen martial arts mlátiček v Asii témeř úplně vyschnul a nic nenaznačovalo tomu, že by to snad mělo něco změnit. Tedy... tedy až do roku 2003 kdy neznámý thajec jménem Tony Jaa natočil akční bombu jménem "Ong-bak", vymlátil u toho půlku Bangkoku a vynesl styl Muay-thai až na vrchol bojových umění, kterému až do té doby kralovalo tradiční čínské Kung-fu. A tím Číňany pěkně nasral. Číňany, tedy respektive Číňana jménem Donnie Yen. Ten si sice ještě rok před "Ong-bakem" lahůdkově nařezal ve wuxia velkofilmu "Hrdina" se samotným Jetem-li, na poli čistokrevné akce to ale pořádně nerozbalil už od roku 1994, kdy společně s Yuenem Woo-pingem natočil klasiku "Wing Chun" a zbytek Hong Kongu na tom nebyl o nic líp. A tak vzniknul "Sha po lang". Donnie okolo sebe shromáždil hvězdný tým v čele s legendárním Sammo Hungem, objevil čerstvé tváře jak na poli režisérském (Wilson Yip), tak hereckém (Wu Jing) a nastartoval novou vlnu Hong Kongských akčních filmů, která díky bohu začíná nabírat na otáčkách a která se po loňské komiksovce "Lung fu mun" a letošních "Invisible Target" a "Flash Point" snad jenom tak nezastaví. Jako inspirační zdroj "SPL" posloužil populární gangsterský žánr v novodobé podobě založený asi nejzásadnějším hongkongským filmem nového století - "Volavkou". Příběh sice působí jako podivný slepenec všeho možného (celou dobu se tu pošťuchuje policejní tým s mafiánským bossem, načež do toho ke konci naskočí metrosexuál Donnie v sametové košili a koženém saku a vymlátí všechno a všechny v dosahu), ale výborné herecké obsazení film neuvěřitelně táhne a to především prostřednicvím báječného Sammo Hunga, který nejmíň o třídu převyšuje i Erica Tsanga ze zmiňované "Volavky". Na vyšší hodnocení "Sha po lang" chybí buď lepší scénář a nebo víc soubojů, na restart umírajícího akčního žánru to ale stačí a souboj Donnie vs. Wu Jing je prostě boží. Slabší 4*.(10.10.2007)

Skvelá záverečná polhodina s ongbakovsky tvrdým súbojom medzi Donniem a Sammom, dovtedy slušný, ale nie celkom uspokojujúci pokus o návrat k wooovským "buddy" kriminálkam (to "buddy" myslím v hongkongskom duchu, kde nejde o fóry a parťácku chémiu, ale o tragicky osudové spojenie dvoch mužov, ktorí navzdory všetkému spolu kráčajú v ústrety takmer istej prehre). Lepšie ako drôtom do oka, ale už sme videli onakvejšie HK masakre...(15.4.2007)

Veľmi solídny béčkový scenár z akčno/woo-ovského filmového myslenia 90tych rokov, v absolútne štýlovej, profesionálne spracovanej filmovej lahôdke. Zo začiatku klasickú, no chytľavú detektívku majstrovsky dopĺňa druhá polovica filmu, nabúchaná skvostnými akčnými fightmi a záverečných dvadsať minút som vydýchal všetok vzduch v miestnosti. Záporákov (Jacky Wu a Sammo Hung Kam-Bo) zaraďujem do môjho osobného rebríčka najväčších hajzlíkov. 85%.(16.10.2008)

Pribeh prostucky, avsak tym ake emocie a sympatie dokazal reziser postavam vlozit, ho povysil a posunul uplne inam od klasickych akcnych bijakov. Film funguje a frci na plne obratky od zaciatku az do konca. Vizual je doslova gulervuci. Popravde, ani si nepamatam, ktory film by na mna chrlil kazdu sekundu tak dokonalo komponovane obrazy. Vizualna stranka mi priam zovrela hrdlo. NADHERA. Dalsia pochutka su bojove sceny, ktorych je tak akurat a svojou skvelou choreografiou a znova sposobom, akym su natocene, vzdy vypumpuju adrenalin do nebeskych vysin. Ak takto vyzera nova vlna Hong Kong-skych akcnych filmov, tak to beriem. To si necham pacit. (9/10)(23.9.2007)

Je to perfektný akčný kriminálny thriller. Má výborný príbeh o skupine policajtov na čele so smrteľne chorým dôstojníkom, ktorý už má len pár dní do konca služby a tak chcú za každú cenu dostať ich úhlavného nepriateľa, vplyvného mafiána, ktorý im dokonca zabil aj kolegu, pričom neváhajú aj porušiť zákony. A práve prichádza ich nový nadriadený, ktorý má dôstojníka nahradiť a musí sa rozhodnúť, ako sa k tejto vážnej situácii postaví. Spracovanie je ale skutočne úžasné, v tomto prípade sa rozhodne nejedná len o klasický akčný film, kde má dej predstavovať skôr len výplň medzi akčnými scénami, síce ešte tie prvé minúty pôsobia skôr len tak vlažnejšie, ale už po chvíli, keď sa dej prenesie do súčasnosti už o ničom inom, ako úplnom nadšení hovoriť nemôžem. Zápletka je podaná perfektne, každá strana, ale takmer aj každá postava v nej má svoj potrebný priestor, perfektne tu funguje chémia medzi všetkými stranami, či už medzi policajným tímom a mafiánom, ale aj novým šéfom a obomi, má to mimoriadne silný náboj a pocit osudovosti, jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a pritom má film po celý čas len rastúcu kvalitu, takže to vygraduje až do vynikajúceho finále. A k tomu ešte ten originálny a poriadne surový záver. Síce pár prvkov pôsobí trochu nelogicky, ale to je len detail, ktorý mi ten vynikajúci dojem nemôže zmeniť. Akcie je tu priemerné množstvo, ale je vynikajúca. Súbojov je síce trochu menej, než obvykle, ale keďže v tomto prípade ide hlavne o príbeh a postavy, tak mi to vôbec neprekáža. Ale aj tak všetky majú perfektnú choreografiu, vďaka ktorej pôsobia kontaktnejšie a realistickejšie, aj keď pár trochu nereálnych prvkov sa tu tiež nájde, sú špičkovo natočené, takže sú nielen prehľadné a jednotlivé chvaty sa dajú skutočne vychutnávať, ale aj tak dynamické, že sa mi až miestami tajil dych a k tomu aj dosť surové. A navyše zaujme, že sa všetky týkajú len dôležitých postáv, súboje s radovými protivníkmi tu nie sú. A najviac sa mi páčia posledné dva, či už finálny, ale hlavne Donnie Yen proti Jacky Wu. Herecké obsadenie je prakticky dokonalé, Donnie Yen v hlavnej úlohe, ktorý je tu nesmierne charizmatický a v akcii mu nechýba vôbec nič, k tomu Simon Yam ako šéf skupiny policajtov, pričom ma bavili aj oni, perfektný Sammo Hung v nezvykle zápornej úlohe, ale zvládol ju skvelo a k tomu ešte Jacky Wu ako jeho hlavný zabijak a ani jemu nemám čo vytknúť. Réžia a technická stránka sú skvelé, Wilson Yip ukázal, že má veľký talent, všetko tu funguje dokonalo, nielen akcia, ale aj emócie, chémia medzi postavami, k tomu zaujímavá atmosféra filmu, som nadmieru spokojný. Keď som tento film videl prvýkrát, tak som bol sklamaný, očakával som klasický akčný film s množstvom súbojov, ktorý som nedostal, ale po druhom pozretí som konečne pochopil jeho pravú hodnotu a som nadšený, Zóna smrti je pre mňa jeden z najlepších akčných filmov vôbec a to mi dokázuje aj po každom ďalšom pozretí. 91%(6.4.2007)

• - Film měl původně blíže odhalovat vztah Jackyho Wu a Sammo Hung Kam - Bo, ale Wilson Yip neměl dostatečný rozpočet. (TomikZlesa)

• - Film neměl původně obsahovat tolik bojových scén, to se však změnilo, když byl do filmu obsazen Donnie Yen. Na jeho žádost byly tyto scénu do příběhu dodány. Jedná se hlavně o boj Donnie vs. Jacky Wu a závěrečný boj. (TomikZlesa)

• - Donnie Yen v roce 2005 vyhrál Hong Kong Film Award v kategorii nejlepší akční choreografie. (Epistemolog)