Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

horovska

Zajímavé psychologické drama, bizarní dialogy, podivně zvrácený humor.... nikdo není normální. ke konci se film zvrhne do béčkového hororru aby vyvrcholil už naprosto přehnaným happyendem. To všechno ale není samoúčelné, je to takové neobvykle pojaté rozjímání nad biblí. Tato severská ulítlost by se mi asi dost líbila, jen naprosto příšerná romantická hudba ji bohužel značně pohřbila. ()

Mara97

Poslední dobou stále více doceňuji filmy s podobenstvím, tohle je jeden z nich. Hezké a věrné přenesení starozákonního příběhu do dnešního Dánska, stopáž mi přišla ještě krátká, některým pasážím by se dalo hlouběji věnovat, i konec a obrat po upečení koláče by mohl být klidně delší. Neuvěřitelný mix dramatu a komedie, autoři se nebojí ničeho, čeho je jen malý náznak, to se opravdu tak stane... a že to je brutální? No a co! V Hollywoodu nejspíš nemyslitelné. Je ovšem poznat, že film má už pár let za sebou, protože vykreslení Araba jako teroristy se vším všudy - to by dnes už vlivem novodobé propagandy (a nejen ve sluníčkářském Dánsku) nebylo možné - a pokud přeci jen ano, tak by film na všech evropských festivalech "náhodou" zcela propadl. ()

kilobyte

Když ti život dá citróny, máš si udělat limonádu. Jenže Ivan dostal kupu hoven. Tak si představil, že je to čokoláda a s chutí ji snědl. ()

arkie

Neviem prečo, ale mne sa to páčilo. Príbeh trhlého kňaza, nácka, tenistu, mudžahedína a bláznvej ženskej mal čosi do seba. Krásne zobrazenie nekonečného osudu. Všetky podobné české filmy v poslednej dobe sa tomuto ani nepriblížili, ikeď ich cieľ je podobný. ()

Joski

Perfektná čierna komédia o "sile viery", rasovej neznášanlivosti a iných závislostiach:-) Parodovanie notoricky známych symbolov a dokonca citácie filmov. Odporúčam fanúšikom škandinávskej "komédie" :-) ()

sanikope

Na song od Take That - How Deep is Your Love sa od teraz budem pozerať s obrovským rešpektom a možno sa i prichytím dákde v shopping centre že si ho budem prespevovať. A to rozhodne nie som fanda TT, ale Adamove jablká dokážu divy. Vo filme sa strieda jeden bizarnejší moment za druhým. Nemožem si pomôcť nespomenúť joke s bradatým Adolfom ktorý ma doslova rozrehotal. A vo filme o tento druh vtipov skutočne nie je núdza. Dnes som to už pozeral druhý deň za sebou a mám takého tušáka že to nebolo naposledy.... ()

SigSauerP228

Ak chcete dostať kŕč kvôli neustále otvoreným ústam od úžasu, tak si pozrite Adamove jablká. Verili ste, že vierou sa dá zlo obrátiť v dobro? Ja som tomu neverila, ale nech bol tento film akokoľvek neuveriteľný, aj tak som mu uverila úplne všetko. Perfektná gradácia deja, jedna neuveriteľná situácia za druhou, zmeny charakteru postáv a skvelá myšlienka spravili z tohto filmu jeden z najlepších. ()

Mira90

Žít ve lži není nic příjemného. Ještě nepříjemnější je být z této lži vyveden. Ale lidská mysl se přenese přes ledacos... - - - To, jak dokáže postava Khalida rozseknout některé situace (vrány, "ženský gang"), je prostě brilantní! :-) ()

RajAthen

Těžko tento film popisovat, protože tak zvláštní mix je třeba skutečně vidět a (což je důležitější a na dnešní filmové poměry vzácnější) pocítit. Trochu mě napadá srovnání s filmem Čtyři lvi, který však v mých očích zcela propadl, jelikož neuměl jednotlivé žánry umně zcelit, což jen ukazuje, jaký je to kumšt. Poslání za jablečným koláčem je úsměvně absurdní, ovšem také zcela reálné i epické. Závěr, který vychází každou trochou z negativních vlastností hlavních aktérů, je pak skutečně kouzelný a broukání v autě jímavé. Jen víc takových filmů! ()

Ergon

Vážné, směšné a vážně směšné! Při sledování tohoto filmu jsem si často kladl otázku: A tohle jako myslíte vážně, je to vůbec možné? Tahle absurditou nabitá tragikomedie mě dokonale pobavila a zároveň donutila k zamyšlení, a to se stane málokdy! ()

Henry Morgan

Tak! Co na to říct! Psychologické drama, natočené velmi netradičně a s nadsázkou. Provedení lehce připomíná jakousi parodii a přitom se zdá, že to obsahuje dost silných momentů, zvratů a inteligentních myšlenek, které se odkazují k bohu a tím dávají divákovi na výběr mezi mnoha interpretacemi a pocity. Někdy naprosto znechucen, jindy šokován, posléze fascinován....,ale stále koukáte co z toho bude. A co z toho vzniklo, co jsem si odnesl? Ani nevím, silný pocit a zážitek, který se trochu dotýká samotné podstaty člověka, významu dobra a zla ve společnosti a trochu utopistické a snílkovské naděje, že může být lépe a zároveň ujištění, že může být i hůř. ()

pantoddman

Na začátku neotesaná skála v podobě holohlavého člověka. Od začátku bylo viselo ve vzduchu, jak film skončí. Nicméně samotný proces přeměny nevěřící skály a idiota ve věřícího a klidného člověka už vytušit nešel. Konec filmu jasný, ale než jsme se k němu dopracovali, tak před námi probíhaly nečekané zvraty a fantasmagorické scény, které filmu dodaly pořádný ráz. Ať žije jablkový koláč. ()

Mngwa

Já jsem si vždycky myslela, že jsem divná, ale potom jsem viděla Adamova jablka a zjistila jsem, že jsem vlastně trapně normální. Příběh je jedna velká bizarnost, ve které figurují neonacista, pošahaný kněz, arab, který má potíže se sebeovládáním, tlustý úchyl, těhotná hysterka a samozřejmě jablka. Většinou mi ujeté a trhlé filmy nevadí, dokonce to beru jako pozitivum, ale tento mi z nějakého důvodu až tolik nesedl, nevím. Všichni ti magoři si neustále něco nalhávali, což už samo o sobě je mi hrozně nesympatické. Největší magor ze všech byl ovšem kněz, který měl na svoje zblbnuté ovečky kupodivu pozitivní vliv. Až když mezi ně přišel nechutně normální nácek, začalo se to všechno nějak bortit. Vlastně už ani nic víc napsat nemůžu bez spoilerování. No, nuda to rozhodně nebyla, ale já na tohle asi nejsem. ()

Franc1s

Velice zajímavý drama mixnutý komedií. Ze začátku se mi nějak nešlo chytnout, ale postupem času jsem tomuhle přišel na kloub až převládla spokojenost! Nemluvím o tom zakončení filmu, ten neměl chybu. Příběh o náckovi, který přijede do kostela, aby si odmakal to svoje. Ale tohle není normální kostel a farář je ještě víc střelenej, než všichni hlavní aktéři :D Správně střelenej film 8/10 A jdu kouknou na další filmy od tohodle režiséra.. ()

Chosef76

Další ze severských dramat, které mě spolklo jak malinu. Komorní příběh o víře, Bohu, Ďáblovi a skupince bizardních postav u kterých nevíte, jestli se máte smát nebo plakat. ()

FerryCFC

Párkrát jsem se opravdu zasmál a i přes všechno násilí co se ve filmu odehrává mi přišel film strašně milý a roztomilý. Mikkelsen se mi líbil opět strašně moc a já objevuji novou lásku k dánské filmografii. Ta mi přijde více než dobrá, i když viděl jsem zatím jen pár filmů, ale jakým způsobem Dánové točí, to je jedna velká paráda. Adamova jablka pochází z místa, které mi nic neříká, ale přesto všechno se mi film líbil a nutí mě se podívat opět na další dílo ze severu. ()

D.Sleeper

Je to vážně pecka. Velmi kreativní, nápaditá a důvtipná směsice absurdity, filosofie, naturalismu a podobenství. Mimo již zmíněného také originální návod, jak naučit "klan kompletně kožených komplexovaných koexistencí" konzumovat nejen jablečný koláč, ale také křesťanské hodnoty. 90%. ()

Brinkley

V případě, že se směju proti své vůli nejrozličnějším tragédiím, dojímám nad náckem, kuchtícím jablkový koláč, opovrhuji doktorem, pak asi něco Dánové nafilmovali velmi, velmi zručně... Adamova jablka jsou vskutku netradiční, politicky nekorektní, přesto však nadmíru lidský (toto označení neužívám příliš často) a žánrově nezařaditelný snímek, jenž donutí zapřemýšlet i osla (nejen o víře). Co se hereckých výkonů týče, U. Thomsen a M. Mikkelsen jsou naprosto fantastičtí. (Tímto se má slabost pro Madse ještě více prohloubila, přetvarujte mu třeba celou hlavu, je mi to jedno...) ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima