• Jihoafrická republika

Předloha:

Athol Fugard (kniha)

Gavin Hood

Megan Gill

41st KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2006 - HORIZONS - Horizonty (Tsotsi / TSOTSI / Tsotsi) - Ať podobné filmy nesnáším, tento byl dosti povedený... - 8. 7. 2006 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 60%(22.1.2009)

Dojemná dráma, ktorá popri zobrazení krutého života ľudí v krajinách tretieho sveta je zameraná hlavne na psychickú stránku mladého človeka, ktorému malé dieťa otvorí srdce a zmení v ňom zakorenené zlo. Veľmi dobre zahrané, celkom fajn príbeh a hlavne neohraný! V kinách ho ale nečakajte (možno filmové kluby), takže šťastní tí, čo ho majú tú česť vidieť. Čudujem sa ale tej nevšímavosti zo strany distribútorov. 70%.(13.4.2006)

Tsotsi je pouze jeden z mnoha milioů lidí, kteří prožívají svůj život ve slumech kolem měst v Jihoafrické republice. Živí se se svými kumpány krádežemi a když jde jen zdánlivě do tuhého, neváhají zabíjet. Při jedné samostatné akci ukradne Tsotsi auto i s kojencem... Přiznám se, že je těžké hodnotit tento snímek, neznám realitu života v černošských ghetech v JAR. Myslím, že je ještě horší. Film ji však neřeší, neukazuje kořeny problémů. Prostě stalo se to a na divákovi je aby se s tím vyrovnal po svém. Pokud však měl tento film poukázat na situaci lidí tam žijících a následný Oskar ji ještě více zviditelnit a následně něco změnit, bude to jen dobře.(8.3.2006)

Oscar za zahraniční film? WTF? Tuctový slaďák, akademikům asi stačí, že se to odehrává ve slumu a hned to je dobrý film...(8.7.2006)

• emma53

Ne, tady jsem měla problémy nejen s Tsotsim, kterému jsem nevěřila ani kudrlinky na hlavě, natož v jeho zázračnou proměnu, ale celý scénář na mě působil jak napsaný v rychlíku, kde pár stránek, které byly důležité, vylítly ven oknem. Věřím, že se některým lidem podařilo z takových slumů dostat a začít od nuly jinde a lépe, ale tady to působilo křečovitě a emotivně mě to minulo na sto honů. Omlouvám se, třeba jsem měla jen špatný den, ale za mě podprůměr a ani vložená hip hopová hudba, která měla dotvořit atmosféru takových míst, nepomohla k mému lepšímu dojmu. Sorry. P.S. zřejmě byla mým velkým zklamáním i herecká nepřesvědčivost.(9.2.2015)

• - Jedným z producentov filmu je Pjotr Fudakowski žijúci striedavo v Londýne a poľskom Zakopanom. (ujec)

• - První film Miramaxu od dob, kdy zakladatelé Harvey Weinstein a Bob Weinstein společnost opustili. (D3VIL)

• - Spoiler: Film byl oproti stejnojmenné knižní předloze od Athola Fugarda značně pozměněn. Původně se měl příběh odehrávat v 50. letech minulého století a Tsotsi dítě neukradl, nýbrž mu bylo svěřeno. Do hloubky jsou v knize také rozvedeny jeho vzpomínky na dětství. Nejvíce se pak liší závěr, kde Tsotsi i dítě umírají v troskách domu. (Candice)