• Jihoafrická republika

Předloha:

Athol Fugard (kniha)

Gavin Hood

Megan Gill

I ve slumu, kde je pro některé jedinou obživou udělat si výlet do města a někoho okrást, v horším případě i (při)zabít, existuje malá naděje na lepší život. Nastartovat ji může maličkost, třeba krádež auta ..(16.1.2013)

• emma53

Ne, tady jsem měla problémy nejen s Tsotsim, kterému jsem nevěřila ani kudrlinky na hlavě, natož v jeho zázračnou proměnu, ale celý scénář na mě působil jak napsaný v rychlíku, kde pár stránek, které byly důležité, vylítly ven oknem. Věřím, že se některým lidem podařilo z takových slumů dostat a začít od nuly jinde a lépe, ale tady to působilo křečovitě a emotivně mě to minulo na sto honů. Omlouvám se, třeba jsem měla jen špatný den, ale za mě podprůměr a ani vložená hip hopová hudba, která měla dotvořit atmosféru takových míst, nepomohla k mému lepšímu dojmu. Sorry. P.S. zřejmě byla mým velkým zklamáním i herecká nepřesvědčivost.(9.2.2015)

"Now look what you've done..you've made an old man piss his pants." Někdo by mohl říct, že se jedná o tuctový prvoplánovaný drsný 'slaďák' typu Cidade de Deus..ale když se zamyslím nad fakty, myslím, že tomu tak není. Proboha..vždyť je třeba si uvědomit, že tohle NENÍ (zdůrazňuji a opakuji: NENÍ) americký hollywoodský snímek, ba ani evropský či k hispánským národům laděný. JAR je asi nejpředpokládanější africkou zemí pro natočení kvalitního snímku. Má dobrou ekonomiku a její vyspělost převyšuje ostatní státy černého kontinentu. Má ovšem i svou druhou, temnější tvář. Tou je chudoba v urbanizací netknutých oblastech a okrajových částech velkých měst, slumech. A právě zvrat v životě jednoho takového obyvatele popisuje snímek Tsotsi. Nebudu nic prozrazovat..a jdu si pustit hip-hopově laděný soundtrack plný parádních afrických rytmů. :)(10.3.2007)

A mě se to líbilo. Sice je Tsotsi fakt čurák, ale bavil mě tam jeho tlustej kámoš a hrála tam dobrá hudba. A že se z něj stal alespoň trochu dobrák mi nepřijde jako nic opovrženíhodného.(13.9.2010)

• Matty

Zemřít a nechat žít. Neobvyklé téma filmu se projevuje na jeho nejednotném stylu. Polosnové objevování ztraceného dětství naráží na překážky nastražené drsným kriminálním dramatem z těch nejnuznějších zákoutí Johannesburgu. Gavin Hood sice předvede pár scén s atmosférou prosakující napovrch, ale po většinu filmu jenom marně hledá rovnováhu. Některé až surreálné výjevy (mravenci) a biblické odkazy (poslední večeře) akorát znejasňují režisérův/scénáristův záměr a nešikovně rozvolněné vyprávění mění v sérii bizarních výjevů, spojených nakonec jenom oním násilně naroubovaným „velkým“ poselstvím. 50% Zajímavé komentáře: JFL, agathon, ZkuKol(27.10.2011)

• - Spoiler: Film byl oproti stejnojmenné knižní předloze od Athola Fugarda značně pozměněn. Původně se měl příběh odehrávat v 50. letech minulého století a Tsotsi dítě neukradl, nýbrž mu bylo svěřeno. Do hloubky jsou v knize také rozvedeny jeho vzpomínky na dětství. Nejvíce se pak liší závěr, kde Tsotsi i dítě umírají v troskách domu. (Candice)

• - První film Miramaxu od dob, kdy zakladatelé Harvey Weinstein a Bob Weinstein společnost opustili. (D3VIL)

• - "Tsotsi" znamená v slangové afrikánštině "zločinec". (D3VIL)