poster

Let číslo 93

 • Velká Británie

  United 93

 • Francie

  Vol 93

 • Slovensko

  Let číslo 93

Historický / Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA / Francie, 2006, 111 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kiddo
  *****

  Pokud snad ještě někdo v mém blízkém okolí tvrdí, že filmové hrané zpracování reálné události se svou působivostí nemůže vyrovnat kamerovému live záznamu z místa činu, věřím, že po zhlédnutí United 93 utrpí jeho tvrzení vážnou, ne-li rovnou smrtelnou trhlinu. Greengrassovi se povedl husarský kousek, když dokázal s jistotou vybalancovat hranici zdravého odstupu a přílišné zangažovanosti a zároveň se vyhnout odosobněnému chladnému dokumentárnímu snímání u pořád ještě tak ožehavého tématu jedenáctého září. Režisér se vykašlal na „realistické“, rozuměj statické snímání děje, tedy nulovou práci s formou a pochybnou klasičnost a úctu, kterou chladným a krotkým ztvárněním vzdávali tvůrci předchozích, převážně televizních snímků s tím, že už samotný námět přinutí diváky cítit se otřesenými do hloubi duše. Zde naopak pocity zúčastněných osob a dramatičnost situace nacházejí odpovídající a přiléhavý odraz ve způsobu zobrazení; jak děj nabírá spád, stále více přichází ke slovu ďábelský střih, kulometné střídání záběrů doprovázené až nelidsky roztřesenou kamerou. Timing scén je jednoduše perfektní a závěrečná emocionálně vypjatá sekvence s úplně posledním záběrem a koncem filmu umístěným v tu nejvhodnější možnou chvíli je přímo dokonalost sama. Dramatičnost a patetická tragika umožňují používat vyprázdněné a klišovité repliky, neboť jsou vráceny do svého původního prostředí a disponují svým prvotním vyzněním, takže i lehce kýčovité několikaminutové loučení se pasažérů s blízkými doprovázené nevyhnutelným „I love you“ trhá srdce na kusy. Greengrass sice na jednu stranu pracuje se samozřejmou znalostí diváků, na tu druhou se ale nebojí stylizovat snímek a jeho postavy do prvotních rolí, kdy nikomu není jasné, co se vlastně děje, a pracovat s náznaky; pouhé suché konstatování, že sledovaný letoun náhle zmizel někde na Manhattanu, je daleko působivější než záběr na letadlo narážející do věže WTC. Jelikož děj se většinou pohybuje v oblasti leteckého dispečinku a my sledujeme hlavně ostře štěkané příkazy jeho zmatených pracovníků, ztrácí film v jistém smyslu na atraktivnosti a jeho sledování se může stát lehce obtížnou záležitostí, žádný vděčný prvek nebo zápletka se tu neobjeví. Geniálnost toho všeho vypluje na povrch teprve v závěru, po němž je snad nemožné znovu obnovit své životní funkce a vyhrabat se z těžkého šoku zpět na přívětivé denní světlo.(31.7.2006)

 • MrHlad
  *****

  Jeden z důvodů proč mám rád filmy.(10.10.2006)

 • RHK
  *****

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Napínavé a věrné celovečerní drama o 11. září 2001 z pohledu pasažérů posledního uneseného letounu mířícího na Bílý dům. Režie Paul Greengrass, autor mj. Bourneova mýtu a Bourneova ultimáta. Silný film, jediná námitka se týká toho, že všichni víme dopředu, jak to skončí. Nevíra, naděje, modlitby a pak tma. Trailer: http://www.csfd.cz/film/221284-let-cislo-93-united-93/videa/(24.5.2009)

 • DaViD´82
  *****

  Úspěšný recept z Bloody Sunday uplatňuje Greengrass i zde (obvzláště to jeho trademarkové vtažení do dění tím jak z vás udělá jednoho z pasažérů) - a opět nadmíru skvěle. Snad vše je zde dle stejného mustru a přitom tak jiné. 75 minut nejprve rekonstruktuje chaos kolem prvních spadlých letadel a pak vás během závěrečné čtvrthodinky zcela emočně vyždíme na palubě United 93. Opět kde to jde používá reálné představitele "as himself", zase se vyžívá v nenápadné a o to více působivé hudbě, v maximálních detailech tváří rozklepanou kamerou a v totální apolitičnosti. Působivé, byť jako snímek to těžko hodnotit, ovšem zážitek to ve vás zanechá obrovský. ♫ Hodnocení OST: 4/5(24.8.2006)

 • Renton
  *****

  LFŠ .. Scénář: Paul Greengrass .. Únos - chaos - vzdor - náraz - tma - hrobové ticho - 9/11(29.7.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace