Pád

• USA The Fall (více)

Zraněný kaskadér, který leží v nemocnici v Los Angeles, vypráví pětileté Alexandrii fantastický příběh pomsty pěti dávných hrdinů z Indie. Chce však za to protislužbu a dívenka, toužící uslyšet příběh až do konce, mu za to nosí ukradené morfium.  Filmaři na železničním mostě natáčejí starý němý film, při němž se těžce zraní kaskadér. Tak začíná koprodukční film Pád, zasazený do fascinující nádhery indických paláců, jehož děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století v nemocnici v Los Angeles. K lůžku ochrnutého kaskadéra Roye Walkera přichází pětiletá dívenka Alexandria s rukou v sádře. Kaskadér jí začne vyprávět fantastický příběh o pěti dávných hrdinech, kterým ublížil zlý guvernér Odious, a oni se proto vydávají na cestu pomsty. Do těchto postav promítá Roy sebe, lidi z nemocnice i mrtvého Alexandriina otce. Když je vyprávění nejnapínavější, přestane a pokračuje dál jen tehdy, když mu holčička prokáže „službičku“ a přinese mu ze skladu s léky morfium, jímž chce Roy vyřešit svůj tragický osud. Koprodukční dobrodružné fantasy drama natočil indický režisér Tarsem Singh. (oficiální text distributora)

Baxt

Dokud divák nedokáže nahlédnout pod fenomenální obrazovou stránku, čeká ho barevné nic. Singhova geometrická přesnost, s jakou ve spolupráci s debutujícím (!) kameramanem nakládá s mizanscénou, je neskutečný útok na divákovo estetické vnímání, bez další podpovrchové vrstvy by ale film zničil sama sebe. Jaká radost dozvědět se, že Singh zachází ve skutečnosti ještě dál, než Burton s ambiciózní Velkou rybou. Vznikly dvě hodiny na téma "vyprávění a vizuální interpretace posluchače", kde se zároveň střetává mysl dítěte s dospělým. Krásně jsou zvýrazněny problematické úseky, kterou se sebou obtížný posun z diegésis na mimésis nese. Neodvážím se odhadnout, kolik studií lidské fantazie a paměti tenhle scénář ke zhotovení potřeboval a kolik jich ještě podnítí. Jistě jen vím, že další zhlédnutí je nutností, minimálně abych si ujasnil, nakolik do toho ještě zapadá závěrečné dumání nad místem kaskadéra v procesu natáčení (které se celý film tvářilo jako vedlejší kulisa). ()

Terva

Zničující film, ještě teď brečím. Zvládnutá kamera, zvláštní příběhy, zajímavé navazování dějů, které se prolnou v jakémkoliv nečekaném místě. Plavací slon, nebo Mystick lezoucí z vrby, Darwin v perfektním kožichu, Karlův most, Egypt, úžasné krajiny...zničující ukončování, jo dlouho jsem neviděl něco tak emotivního. ()

jahol

Hodně rozporuplný film. Scénář hlavní "realistické" dějová linky občas selhává, ale vysoko nad vodou ho drží představitelka dívčí role, která je naprosto úžasná. A jakmile se přepneme do říše fantazie, bolí tou krásou oči... ()

Haluzz

Vizuálně úchvatný epos, balancující mezi pohádkou, dramatem a romantikou, se spoustou bezchybně nasnímaných scenérií, které nejsou jen zástěrkou pro příběh, nebo poselství, ale pomocí Royova vyprávění a jeho obměn, propojení příběhu s realitou se stávají víc, než jen kulisou, dokreslují nálady hrdinů nebo bezvýchodnost situace. Divák se díky malé Alexandrii( skvěle zahrané mladičkou Catinca Untaru) a jednoduchému, ale dostačujícímu příběhu dostává přímo do středu dění a i za to se nebojím dát plný počet! ()

ledzepfan

No už dlouho mě nic tak nenaštvalo=Tady veškeré plusy končí u několika"krásně" naaranžovaných obrazů-víc NIC!! ...Příběh z reálu je takový obyčejný a příšerně hystericky uřvaný(kdo nemá rád protivně brečící děcka-ruce pryč) .. A ten vyprávěný příběh nemá žádnou charakterovou hloubku, psychologii, hlavu a patu, nic...ten hezounký -ale plytký- děj se mění podle podnětu zvenčí, takže naprosto chaoticky a nesmyslně ........Cela byla chytlavá, originální, napínavá-Pád je slátanina hrající vše jen na hezké barvičky.. ()

GodComplex

Zajimavy, originalni a velmi umelecky pojaty film, takze pod 4 jit nemuzu ani teoreticky. Tarsem Singh pokracuje ve vizualni brilianci, kterou nastolil v Cele, ale ten scenar, ou. Je pekne, ze se film natacel v 18ti ruznych zemich, ma fantasticke kostymy a na nektere zabery je skutecne radost pohledet, ale proc vsechna ta kreativita sla zrovna do povidani pomerne dost stupidniho a infantilniho pribehu? Tohle mohlo byt fakt zradlo, ale neni, resp. je, ale jen vizualni. 7/10 ()

Ender66

Sled toľkých pekných záberov v jednom filme ako vo Fall som snáď ešte nikdy nevidel. Nebyť toho, že zaujímavo rozbehnutý príbeh ku koncu vyznie trochu do stratena a faktu že režisér nedokázal explóziu nápadov podriadiť filmu, ale vŕšil ich jeden na druhý tak je to na totálku. Takto bohužiaľ len na 8/10. Ale vyzerá to naozaj nádherne. ()

Freemind

Klasický příklad opozice forma/obsah. Úžasná vizuální orgie je v příkrém rozporu s mdlým, banálním scénářem. Nelituji, že jsem to viděl, podruhé si ale nedám, děkuji. ()

Magyar

Tento film je krásným příkladem kýče. Nebo mám spíše říci hnusným? ___ Opovržení kýčem není než jedním z přirozených pokusů vymanit se z náruče iracionality a stupidity, ke kterým jsme však pevně a nezměnitelně vázáni svou náležitostí k přírodě, k její složitosti, jakožto i ke složitosti našeho vlastního sociálního světa. ___ Takže .. jak kdo chcete. :) ()

Remedy

Poměrně netradiční snímek na pomezí artu, který omračuje vizuální kreativitou a velmi sugestivní hudební složkou. Možná by se chtělo říct, že je to taková těžce nekonvenční pohádka, ale i takovéto označení by nebylo zcela vystihující. Jednoznačně tenhle film totiž charakterizovat nelze, je to zkrátka něco, co se opravdu jen tak netočí. Na jednu stranu je to z audiovizuálního hlediska opravdu až omamně překrásné, ale když si člověk uvědomí, jakému tlaku je ta malá holčička vystavována (vyprávěl by někdo podobný příběh svému pětiletému dítěti?), tak si nelze nepoložit otázku, jestli není toto „střídání nálad“ pouze účelovou záležitostí a prachsprostou manipulací. Nicméně… vzhledem k tomu, že Tarsem Singh mi napoprvé hned několikrát vyrazil dech (úvodní černobílá scéna je totální masakr), s klidným svědomím pominu menší „neukočírovanost“ příběhu, protože je to pořád v celkovém součtu pekelně dobrý a hlavně originální počin. ()

thommas

Pád kulhá na obě nohy. Ta pravá, ve formě reálného příběhu z nemocnice, je šustivá a trapná až to zavání opioid-naivním scénáristou s menší dávkou morfinu v žaludku. Ta druhá, dřevěná a vyprávěná, do které se promítají sny, touhy i všední maličkosti z druhé nohy, ta už zavání slušnou hrstičkou tabletek (zhruba 98 mg na sepsání scénáře k Pádu mohlo stačit). Celé je to naivní a nefungující přehuštěné monstrum plné vizuálních orgií. Hodnotit Pád jako plnohodnotný film je cestou k odpadu. Takže jméno "režiséra" je pro mě Colin Watkinson a hodnotím Pád jako vizuální orgie, protože jak už někdo řekl, existují filmy, které kinematografii navracejí jeden z jejich původních účelů: uchvacovat. A tyhle obrazové orgie mě uchvátily, stačilo se "jen" povznést nad naivitu příběhu. A sehnat si trochu morfinu. ()

Derek

niekomu jednoduchy pribeh moze vadit ako i celkova farebnost a stylizacia, ale ja mam pre tarsema slabost a naplno som si pribeh o kaskaderovy a malej dievcine vychutnal, hlavne vdaka dokonalym (i ked dost videoklipovym) zaberom a celkovej vizualnej originalite... ()

JohnMiller

Nádherný, nádherný a ešte raz nádherný príbeh plný detskej imaginácie a krehkej hranice medzi fantáziou a realitou. Je to ťažké k niečomu prirovnať ale keby som fakt mal, zrovnával by som to s Faunovým Labyrintom. Nemá to kvázi nič spoločné ale mal som s toho ten istý vnútorný pocit, ktorý ani nedokážem vyjadriť slovami. Príbeh sa odohráva v Los Angeles, kaskadér sa po poslednom kúsku, skok zo železničného mosta, zraní a ostatne pripútaný v nemocnici na lôžko. V tom istom čase sa do nemocnice dostáva dievča zo zlomenou rukou. Hra osudu ich k sebe privedie a kaskadér začne dievčine rozprávať príbehy na pokračovanie. Dievča v plnom napätí počúva a my sami vidíme odohrávajúci sa rozprávaný príbeh. vizuálne veľmi pestrý takže s celou snímkou bude rozhodne spokojný ako bežný divák, tak aj náročný cinefil. Kaskadér ucíti príležitosť a tak, vždy v tom najlepšom skončil a poprosil dievčatko nech mu od doktora ukradne morfium. Dievča vie, že kradnutie je zlé ale nevie sa dočkať ďalšieho pokračovania, takže to spraví. Divák si od začiatku myslí, že kaskadér trpí bolesťami a preto potrebuje morfium, ale to tak nieje, jeho dievča ho opustilo kvôli bohatšiemu, takže chce morfiom spáchať samovraždu. Nakoniec sa stane to, že dievčatko popri lezení za morfiom, spadne a škaredo si udrie hlavu. Nesmierne sa mi páčilo, že ten vymyslený príbeh, vlastne obsahoval v deji, postavy, ktoré hrali akože realitu, či už z nemocnice alebo z jeho práce, všetko malo takú nesmiernu symboliku a pritom komornú atmosféru, kde sa samoúčelne netlačilo na emócie, že to neviem inak, ako ospevovať. Perfektné, treba vidieť ()

Dubro

Za trailer by si tvorcovia zaslúžily 5*, no so snímkom samotným je to už tažšie. Akokoľvek som sa snažil vyhnúť porovnávaniu tohoto dielko s Celou ( nakoniec s čím iným pri tomto režisérovi ?), nedarilo sa a musel som uznať, že dvom dejovým líniám to slušnejšie šlapalo v Cele, kde obe dorazili do cieľa spoločne a finále každej, skutočnosti či fikcie, bolo strhujúcejšie. Vo Fall mi fikcia k záveru začínala vadiť a za skutočnosťou zaostávať. Túto pachuť z konca filmu mi však napravil celkový herecký výkon malej "Alexandry", ktorý považujem, vzhľadom na jej vek, za absolútny. ()

Petfruf

Relativně neznámý režisér a herci, zajímavý obal DVD, dobré hodnocení na čsfd, abych pravdu řekla - nečekala jsem žádný megazázrak. Možná díky tomu jsem byla překvapená, jak krásný je Pád film, film o vůli žít a změnit svůj život. Celý je zabalený do nádherného snového světa, inspirovaného Dalím a k tomu ta malá holčička - úplně neskutečné!! ()

fmash

Hlavní devizou tohoto snímku je vizuální ztvárnění dětských představ, jež je plné barev a naivních motivů, přičemž velmi silně spoléhá na krajinné pozadí a na zajímavou architekturu (jeden z hrdinů příběhu v jedné chvíli například skáče z Karlova mostu). Bohužel je tato pastva pro oči obalem dětsky jednoduchého příběhu a v kontextu celého díla působí po chvíli dojmem samoúčelnosti. Reálná rovina filmu není nezajímavá, je však velmi útržkovitá a zjevně má tvořit kontrapunkt mnohem barevnějšímu a přitom ploššímu příběhu z vyprávění. Osobně bych se raději díval na dva filmy: jeden velmi barevný a jeden velmi tklivý. Takhle dohromady to není úplně ono. Ale za podívání Pád rozhodně stojí. ()