Reklama

Reklama

Okna vesmíru dokořán

(pořad)
  • Slovensko Okná vesmíru dokorán
všechny plakáty

Obsahy(1)

Štúdiová relácia s dokrútkami, grafmi, fotografiami v dialógu moderátorky - herečky Jany Plichtovej s českým astronómom Jiřím Grygarom, ved. pracovníkom Astronomického ústavu ČSAV. Prvá časť prvej série publicisticko-dokumentárneho cyklu o tajomstvách a zaujímavostiach vesmíru. Relácia je venovaná Zemi, katastrofám prichádzajúcim z vesmíru - možným príčinám vyhynutia dinosaurov. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (55)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Náučná relácia "Okná vesmíru dokorán" sa začala objavovať na televíznych obrazovkách v osemdesiatých rokoch minulého storočia. V dobách socialistickej šedi a cenzúry to bol jeden z mála zaujímavých titulov, ktorý diváka mal čím obohatiť. Prebudilo to vo mne záujem spoznávať tajomstvá vesmíru a preniknúť hlbšie do tejto tématiky. Nebolo to plné dramatických digitálnych animácií, ani bombastických dramatizácii, ale obsahovalo to množstvo faktov a zrozumyteľných informácií. *** ()

J. K. Lister 

všechny recenze uživatele

Když jsem byl malý a nebylo se na co dívat, podíval jsem se na dokumentární pořady, které mne v té době jako malého kluka naplnily víc, než nudné pořady, co vysílaly. Od Jiřího Grygara mám doma knížku Vesmír napsanou v osmdesátých letech minulého století a přečetl i Vesmír, jaký je. Před deseti lety jsem navštívil hvězdárnu v Ondřejově, kde jsem se dozvěděl poutavým stylem, jak uváděl J. Grygar v Okna vesmíru dokořán všechno možné o známém vesmíru. Co se týče pořadu, byl to můj první pořad o vesmíru, který jsem sledoval, uchvacovalo mne, jak vznikají dvojhvězdy, supernovy, bílý trpaslík, černé díry a jiné úkazy, které jsou ve vesmíru vidět (a když ne tak prostředníctvím televize nebo v dnešní době pomocí internetu. Nedávno jsem viděl jednu fotku ze sondy Cassiny, která přistála na Titanu, jediném měsíci Jupiteru, který má jako jediný v naší soustavě atmosféru - no přes tu hustou mlhu jsem toho moc nevyčet ()

Reklama

fyzikus1 

všechny recenze uživatele

Pořad o vesmíru, který se navždy vtiskl do povědomí televizních diváků v osmdesátých letech. Tímto pořadem vstoupil Jiří Grygar do veřejného prostoru jako vynikající popularizátor astronomie. Na formátu pořadu má velkou zásluhu scénárista Vladimír Železný. S nezapomenutelným lehkým úsměvem líčí Jiří Grygar někdy překvapivé poznatky moderní astronomie, na první pohled bláznivé teorie vycházejících zejména z teorie relativity. K tomu atraktivní komiksové kresby Káji Saudka a oživení studiové scény např. ve fiktivních rozhovorech Jiřího Grygara s velkými astronomy (v Saudkově ztvárnění). I dnešním mladým divákům možno doporučit ke zhlédnutí třeba jen pár epizod, např. „S tíží je to těžké“ (o teorii relativity Alberta Einsteina) nebo „Věčná elipsa“ (tématem jsou návraty Halleyovy komety, ale je to vlastně tak trochu průchod celým 20. stoletím). ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Navzdory více jak třem dekádám na krku a s nebývalým pokrokem vědy v této oblasti jde dodnes o pořad, který je stále podnětný i informativní. Nejeden (nejen) kluk totiž díky tomuto u nás podlehl "kouzlu vesmíru/vědy". A třeba se za tři dekády bude to samé říkat i o neoficiálním speciálu, který činí to samé ve formátu uzpůsobenému "duchu doby". ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

Poruším pravidlo, ktoré som si sama vymyslela, že nebudem spätne hodnotiť diela, ktoré som videla dosť dávno na to, aby zostal po nich len pocit, ale ich obsah vyšumel. Musia počkať, kým si ich pozriem znova, dokonca pravdepodobne zmením aj intuitívne hodnotenie, často ovplyvnené len veľkou dávkou nostalgie. Prečo teda výnimka? Lebo p. Jiří Grygar ovplyvnil moje detstvo, objasnil mi správanie vesmíru tak, že sa na večernú oblohu odvtedy pozerám inými očami. Navyše dokázal rozprávať pútavou formou a ja som ani netušila, že študujem fyzikálne zákony, ktorým som na bežných hodinách fyziky buď nerozumela alebo ma vlastne nezaujímali. Zároveň ma oslovil ako človek, svojimi životnými postojmi a názormi a neskôr som začala sledovať Sisyfos - Český klub skeptikov a ich udeľovanie anticien za šírenie hoaxov našej doby s názvom „Bludný balvan“. ()

Zajímavosti (2)

  • Problém vznikol, keď si niekto všimol, že scenáristom relácie je Vladimír Železný, ktorý sa v roku 1968 zúčastnil na ilegálnom vysielaní proti sovietskej okupácii. Jeho meno museli okamžite stiahnuť z titulkov. (krasomama)
  • O výtvarnou stránku pořadu se postaral ve své době stále zakazovaný výtvarník Kája Saudek. (sator)

Reklama

Reklama