Faunův labyrint

Faunov labyrint

Pan's Labyrinth

Mysteriózní / Drama / Fantasy / Horor

Španělsko / USA / Mexiko, 2006, 114 min

Aj keď del Torová imaginácia sa nebies dotýka, spojiť vojnový film a fantazíjny je už predsa trochu veľa na normálne fungujúci nervoný systém. Len je škoda, že dievčatko nevie pomôcť starším a prišrubovať im oči na patričné miesto. Ach tá mládež..(1.5.2008)

Nejvyrovnanější i nejlepší del Torův snímek. Navíc s hlavním hudebním motivem jak z Cirkusu Humberto. Komorní příběh z války s řádnou špetkou posmutněle pohádkového fantastična. Problém je délka, jelikož zvláště v první hodině je tempo pozvolné až příliš. Naopak druhé polovině již není co vytknout; vše je bezchybné. Je to takový zdařilý mix Prince bez království s nezaměnitelnou poetikou příběhů z pera Neila Gaimana.(26.12.2006)

Obrovitánské zklamání. Čekala jsem film, který budu milovat a vychvalovat, ale krom vizuální dokonalosti tu žádná jiná není. Příběh mi přišel hrozně prázdný a nejzajímavější pro mě byl ten největší záporák, o kterém se tolik pořád mluvilo a přitom tam má jen velmi krátkou roli, ostatně, tak nějak všechno mi tam přišlo, že bylo na plátně pomálu .. achjo, tohle opravdu ne.(2.10.2007)

princezna ofélie v říši za hromadou kamení vs. španělská partyzánská válka mě jako prapodivná směs nechaly vcelku chladnou..(17.8.2008)

„Aj v tme sa môže objaviť svetlo.“ Jeden z najsilnejších filmov, aké som videl. Už aj idiotovi by malo byť jasné, že Guillermo del Toro nakrúca vydarené filmy len mimo USA (česť výnimke - HELLBOY). Vo FAUNOVOM LABYRINTE si evidentne zobral za hlavný predobraz vlastný starší hispánsky kúsok, u nás známy pod trápnym distribučným prekladom DEVIL, no poučil sa z jeho drobných nedostatkov a bez hanby nakrútil brilantne brutálnu kombináciu opantávajúcej lesnej rozprávky s krásne mrazivou surovou poetikou (titulnú melódiu si budete pobrukovať ešte aspoň tri mesiace) a historického vojnového eposu o partizánoch a jednej sklenenej fľaši. Povznášajúca horská výprava, nezabudnuteľné masky (tentokrát sa režisér vďakabohu drží s čudnými počítačovými trikmi pri zemi, takže pozoruhodný vizuálny dojem kazí len ropucha), výborné herecké výkony všetkých zúčastnených (vrátane španielčinu sa memorujúceho Američana Douga Jonesa) a scény trhajúce srdce (pôrod, záver). Kino Považan 2008 (2x)(10.2.2008)