Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? aneb Tak to mi ho teda vyndej (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2005, 50 min

Zdeněk Tyc

„Vždyť já to nedělám pro sebe, ty krávo, vole..“ Jasný důkaz toho, že nejlepší scénář píše sám život a že si současný český fotbal to brodění v řídkých lejnech bezezbytku zaslouží.. Přidám k dobru odposlechnutou konverzaci ze stadiónu Viktorky Žižkov v zápase se Zlínem v době ještě před vypuknutím úplatkářské aféry, kdy se mezi sebou bavili dva důchodci v hledišti: „Vosumdesátá minuta a furt 0:0. No my ho snad dnes nedáme.“ - „Hele, Lojzo, klídek. V devedasátý foukne pently..“ A pak že je tipování výsledku sportovních klání nějaká věda. Pokud znáte noty, nemůže vás překvapit, že silnější pes kopuluje..(26.11.2009)

Geniální eskamotérství na hranici trapna. Jedno z nejlepších ztvárnění lidské debility a ubohosti. Óda na fotbalové i jiné vidláctví. Naprosto adekvátní výkon Čtvrtníčka, který svou přesvědčivostí předčí i samotného Horníka. Trochu slabší Lábus, ale nevadí, Ivánek je stejně tahoun. Zeptejte se Starky. Je z něj Mokrej.(19.9.2006)

Tak dámě za pětník, co vole? Hele pičo! Jinak ti šáhnu na švába!(28.5.2006)

Fotbal mi toho příliš neříká (a když, je to něco jako "Starej se o sebe!" nebo "Dělej, že neexistuju, bude to pro oba lepší..."), a tak jsem byl zvědav, co mi řekne po deseti letech už snad legendární Ivánek. Kupodivu mě pobavil. Nemám rád vulgarismy, které někdo používá jen pro to, aby jimi šokoval, vsází pouze na ně (viz Matonohův hrůzný otevřený dopis a podobně) a nic nového v rukávu nemá. To naštěstí není případ Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse, kteří na nich postavili parádní satiru zesměšňující mocné a ukazující je v tom správném světle, které z nich dělá prvotřídní blbce. Oba dva ty nesmírně sprosté texty navíc dokážou kouzelně podat, a tak i když člověk možná úplně neví, oč jde (ovšem k pochopení toho základního stačí půl minuty googlit), pobaví se. Vadil mi pouze závěrečný výstup Josefa Poláška, který už onou zbytečnou vulgaritou zaváněl / zapáchal, a také doslova a do písmene nijaký konec.(14.10.2015)

lábus na čtvrtníčka prostě evidentně nestačí a to "umělecké" zakončení bych tam taky zrovna mít nemusel... nicméně nesmrtelná záležitost. 80%(7.8.2007)

• - Celý projekt prakticky nepotřeboval žádný scénář, jelikož drtivá většina replik dvojice Lábus a Čtvrtníček je výsledkem záznamu policejních odposlechů vyšetřovaných fotbalových funkcionářů a zbytek iprovizace herců. (korbitch22)