Marta

Česko, 2006, 77 min

Matěj Cibulka
  • bassator

42nd KVIFF 2007 - CZECH FILMS 2006-2007 - České filmy 2006-2007(11.8.2009)

Byl to boj.(1.4.2013)

Stále i přes své výrazné chyby přesahuje dál než většina filmů na české půdě. Jestli tohle paní režisérka natočila na FAMU, tak ji považuji za nejnadějnější postavu českého filmu.(27.3.2013)

Občas stačí tři herci, letitá lesní samota, dobrý scénář a režisérka, která ví, co chce říci, aby vznikl opravdu pozoruhodný film. Film, který má vlastní ksicht, sází na pečlivě budovanou atmosféru a divákovi se ničím nepodbízí. Zajímavá je i kamera, střih a hudba. Jeden z nejoriginálnějších českých filmů posledních let.(20.12.2006)

Absence určitého místa a času si zpočátku zahrává s divákem (podobně jako ve Vaterlandu) a dodává filmu zvláštní napjatou atmosféru, kdy si neumíte představit, co by se mohlo v příští chvíli stát a kdo by se mohl objevit (nebo si toho spíš představujete až moc). Speciální hvězdičku si tvůrci zaslouží za typizovaný a téměř originální jazyk, který pro účely filmu vytvořili a který výborně funguje v symbolické rovině, a za odvahu jít proti filmařským klišé. Sympatický je i fakt, že se nic přehnaně nevysvětluje. Když to všecko sečtu, vychází mi to skoro na pět hvězdiček, což by ale bylo kapku matoucí. Každopádně je Marta dobrý a zajímavý film, v současném Česku dokonce originální a rozhodně vysoko nad průměrem.(26.11.2006)