Marta

Česko, 2006, 77 min

Matěj Cibulka

Režisérka by občas mohla použít i celek a polocelek...v detailech se film utápí, záběry obličejů pro mě atmosféru nedělaly. Ale budiž, asi to byl záměr.(8.2.2007)

Absence určitého místa a času si zpočátku zahrává s divákem (podobně jako ve Vaterlandu) a dodává filmu zvláštní napjatou atmosféru, kdy si neumíte představit, co by se mohlo v příští chvíli stát a kdo by se mohl objevit (nebo si toho spíš představujete až moc). Speciální hvězdičku si tvůrci zaslouží za typizovaný a téměř originální jazyk, který pro účely filmu vytvořili a který výborně funguje v symbolické rovině, a za odvahu jít proti filmařským klišé. Sympatický je i fakt, že se nic přehnaně nevysvětluje. Když to všecko sečtu, vychází mi to skoro na pět hvězdiček, což by ale bylo kapku matoucí. Každopádně je Marta dobrý a zajímavý film, v současném Česku dokonce originální a rozhodně vysoko nad průměrem.(26.11.2006)

Příběh zaujme občasnými téměř vláčilovskými obrazy. Ústřední trojice hraje přesvědčivě. Dějová linka je místy potlačena - kromě monitorovacích pohledů na usedlost mě rušilo bezčasí, místy výprava, která působila stylizovaně (pokoj s postelí, les).(20.8.2013)

Na debutující počin Marty Novákové se jedná o snímek s viditelným potenciálem, který zde však není ještě plně využit. Skvělé výkony Petry Špalkové, již jsem prvně poznala ve filmu Sluneční stát, kde se mi hodně líbila a Jana Novotného. Pokud by si režisérka udržela své postupy a více se v nich vypracovala, ráda bych od ní zhlédla další dílo. Marta je mlčenlivá a disponující pošmournou atmosférou zimního období, do něhož účelně zapadá celý příběh a jeho psychologické směřování.(15.1.2012)

Občas stačí tři herci, letitá lesní samota, dobrý scénář a režisérka, která ví, co chce říci, aby vznikl opravdu pozoruhodný film. Film, který má vlastní ksicht, sází na pečlivě budovanou atmosféru a divákovi se ničím nepodbízí. Zajímavá je i kamera, střih a hudba. Jeden z nejoriginálnějších českých filmů posledních let.(20.12.2006)