V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

s.e.p.p

Netradiční a opravdu výborný válečný film, který nesází na tuny vystřílených nábojnic a akci, ale především na herecké výkony a atmosféru vietnamské džungle, jejíž tísnivost, špína a upocenost se přes obrazovky přenese až k vám. Ocenit musím těžkopádný střih, který může zpočátku působit trochu rušivě, ale tísnivé pocity z filmu ještě podporuje. Zase po delší době mě film opravdu chytnul a napnul a nebýt lehčích výpadků tempa a OPĚT přeslazeného konce, dal bych i 5. 80% P.S. Jeremy Davies je boží. ()

Ravi

Jako celek na mě film velice zapůsobil. Po Top Gunovském úvodu syrová realita zajateckého tábora převrátila frajírkovi život naruby a divákovi brutálně strhla růžové brýle. A pak film pokračuje ve stejném duchu. Osud zajatců a jejich všední rutina mnou pohnula. Vynikající herecké výkony Daviese, Balea i Zahna, tíživá atmosféra, z mála vytěžené maximum. 100% = 5/5 ()

Kosmik 1

Film sám o sobě je dobrý, ale stejně mi to přišlo takové plytké. Co se týká krajiny a samotného Vietnamu, tak všechno v pořádku, tam bych neměl co vytknout. Ale přeci jen už jsem pár knížek o Vietnamu přečetl a věznitelé byli vždy neskutečně brutální a sadističtí. Zde to tomu odpovídalo až do chvíle, kdy se Bale dostal do tábora. Od té chvíle byli věznitelé až neskutečně benevolentní a ikdyž se jedná o skutečný příběh, tak mě se prostě nechce věřit a ani nevěřím, že to takhle v tom táboře probíhalo. Takže bych celý film shrnul následovně: část 1. od začátku k příchodu do tábora hodnotím za 5* a část 2. od tábora do konce 3*, průměr tedy čisté 4* a pěkných 80%. ()

Roseinka

Opravdu moc skvělý film, kde opět překvapil Christian Bale. On je takový univerzální herec v tom nejlepším slova smyslu, protože fakticky zahraje úplně všechno. Tady trošku "naivního ale chytrého šílence", kterýmu to prostě vyšlo. Taky vždycky nestačím koukat, jak je schopný kvůli roli (už poněkolikáté) dost zhubnout. Také se mi moc líbila role Steva Zahna, scény s ním mě dojímaly. Jinak celý film jsem ani nedýchala, byla jsem opravdu napjatá, jak se to všechno bude odehrávat, takže jsem šla spát ve dvě ráno. Jediná věc, co se mi nelíbila byla, jak na něj všichni čekali na té lodi. Ne, že bych tomu nevěřila, ale nelíbilo se mi zpracování, ale to je detail. Každopádně nejsilnější scéna pro mě byla, když zapálil tu opuštěnou vesnici, to bylo fakt strašně dojemý. Jinak fakt moc pěkný film ze zajateckého prostředí. ()

Killda

Jde o bezpochyby prvotřídní válečné drama, ale mám neustále pocit, že mělo na víc. Potenciál v této látce byl mnohem větší. Spielberg nebo Scott by z toho vyždímali maximum, Herzog udělal jen povrchní drama, které by bez vynikajícího Balea vyšumělo do prázdna. U mě tak za 3 a půl hvězdy. ()

ghatos

Houžvička Bale v náročné roli. Tohle mu sedí. Slabší So weit die Füße tragen z džungle. Každopádně klobouček Dietrovi Denglerovi. 75%. ()

deckardx

Hodne slusny film s vybornym Christianem Balem.. Trosku mi to pripomnelo Zivotni zkouzku s Meg Ryanovou a Russelem Crowem,ale tohle se odehrava cele z pohledu hlavniho hrdiny a je to mnohem lepsi film.. Nektere sceny byly opravdu vyborne a podle meho si Bale uz hodne dlouho rika o Oscara a tahle role mu sedla, tak uvidime... ()

Pecival

Přes sílu některých scén , film sráží dolů pomalý začátek a celková zdlouhavost, například putování džunglí. Baleova proměna z lehce naivního letce, k strádáním sužovanému člověku, bojujícího zbytkami sil o přežití (a nebyl by to Bale, kdyby tu nebylo zase nějaký ten kg dolů) je sice docela dobŕa, ale tento pomalý film nezachrání. ()

Daddko

Vietnamský syndróm nepustí ani po desaťročiach, tak sa treba pofúkať nejakým tým hrdinom. Len zaujímavosť, videl som fotografie a videá z Vietnamu - poznávací zájazd. Podzemné tunely. pasce atď. Pri úteku našiel Dieter Dengler v džungli topánku, Vietcongu asi nepatrila, temer všetci chodili v Ho Či Minových sandáloch vyrobených z pneumatík. ()

Looser

Vynikající Bale, pěkná džungle, jinak ale normální survival jungle runaway movie. A tady by mně tedy opravdu zajímalo co je dle pravdy a co je propaganda....... ()

ZkuKol

Syrové, nekompromisní a podle skutečného příběhu. Je to první film Herzoga co jsem viděl a tento tvůrce (samozřejmě společně s herci a kameramanem) na mě udělal hluboký dojem. ()

ArdathBay

Další film z Vietnamské války. Šmarjá to toho už nebylo dost ? Nebylo ! Německý režisér nám předvede úsporným stylem kus života američana německého původu, kterak přežívá (doslova) své sestřelení nad nepřátelským územím. Krásná, až dokumentární (u Herzoga nic nečekaného) kamera a herci posedlí rolemi (Bale - úžasná je scéna s vidinami, Zahn je asi nejlepší, Davies - nejhubenější). Džungle je překrásná. Scény se zvířaty jsou velmi naturální. Konec je na hranici snesitelnosti patetismu, který jsem schopen akceptovat bez výtky. Velmi podařený minimalistický snímek u kterého jsem si občas vzpoměl na Malicka. PS. Takový dárek k narozeninám, co dostal Dieter bych OPRAVDU dostat nechtěl :)) ()

sedm.1

Je mi líto,ale myslím,že nebýt onoho perfektního hereckého obsazení,po Temném úsvitu by nikdo ani neštěk.Christian Bale si vybral další naprosto nekomerční,nekonveční a velmi zajímavou roli a jak on(kdy vlastně Bale herecky neexceloval???...no dobrá,v Temném rytíři ho možná zastínil Heath Ledger,ale to byla vyjímka),tak Zahn,tak Davies předvedli fantastické herecké výkony,které drží celý film dost nad vodou a pro mě prakticky ten film udělali koukatelným pouze oni.Pravda,začátek není nějak zbytečně dlouhý a protahovaný a velmi brzy přejde k hlavnímu tématu filmu,tedy popisu uvězněných amerických vojáků,osnování jejich plánu k úniku a následný boj s džunglí,jenže celé to má spoustu hluchých míst,jakoby film chvílemi i se svými hrdiny přešlapoval na místě a za celý příběh si nemohu vzpomenout na jedinou opravdu silnou scénu a přitom možností bylo více než dost.Chyběli mi zde jak emoce,tak napětí i atmosféra.Celé to bylo až moc smířlivé a nedrásající.Od takovéhoto typu filmu bych zkrátka čekal mnohem temnější,pro daný žánr brutálnější a emocionálnější zobrazení utrpení a bezvýchodné situace přítomných vojáků a ne studený náhled na několik zlomených vojáčků ztracených kdesi v cizí zemi.Za herce 5*,za film samotný 2*,dohromady lepší 3*,ale zároveň trochu zklamání. ()

Arius

Žiadna permanentná akcia ani vojenské jatky sa nekonali. Jednoznačne najlepšia pasáž filmu bol tábor, dôraz tam bol kladený na rozpoloženie väzňov a plniť tento zámer výdatne pomáhali aj herci. Chris Bale je herecká elita a už tradične zo seba vydal maximum, tentokrát však mal skvelých sekundantov v podobe Steva Zahna či Jeremyho Daviesa. Temný úsvit je kvalitný film ktorý vypovedá o tom že skutočne všetko sa dá dosiahnuť, len treba naozaj chcieť. Konfrontácia odhodlania Bale-Zahn, Zahn sa opustil zatiaľ čo Bale šiel ďalej a zachránil sa. Toť vsjo. ()

slovan1

Řekněme, že 40 minut celkově se něco dělo, ale zbytek byl nudný. Cesta Dietera do zajateckého tábore a její krutosti byly záživné. Později, když došlo na život v táboře a putování v džungli, to nabralo na jednotvárnosti, bez pořádné akce nebo nějakého nápadu. Jestli to bylo skutečně tak jak se to stalo, tak myslím, že by neuškodilo ubrat na stopáži. Za pěknou přírodu, soucit se zajatci a dobrý konec dávám 3*. ()

BMAJTZ

Hodně emotivní snímek. Přesto, že jde všechno ve skutečně pomalém temu a zdánlivě se na plátně toho zas až tak moc neděje, ve skrytu se odehrává opravdu silný příběh. V jistých chvílích mi až naskočila husí kůže. ()

Maynard.

No, pane Bale, tak tohle už bylo mnohem lepší než ten shit z minulýho tejdne (Drsný časy). Bale nám opět ukázal, že je to totální šílenec, páč opět zhubnout kvůli svojí roli 25 kg, neskutečný. Zatím třetí jeho role (co sem viděl) kde je ochoten kvůli vžití se do postavy udělat téměř uplně vše. Gaga, kdo ví, esi by byl taky chopnej přibrat navíc 30 kg :o)). Zajatecký a nebo filmy z vězeňskýho prostředí mě téměř pokaždý oslovují víc než jinačí. Asi sem byl v minulým životě mukl, jinak si to nedokážu vysvětlit. Zde se navíc divák podívá do překrásné panenské přírody a prožije dokonce i útěk. Sice se nedá mluvit o kdo ví jak nadupadným filmu, ani nijak zvlášť překvapivým, ale příběh je to skutečně silný. Zvláštní ale je, že když je to "podle pravdy", tak předem víme, že hlavní hrdina přežije (jak by jinak totiž svůj příběh mohl vyprávět :o) ). Takže co se týče nějakýho dějovýho překvápka, tak bohužel nic... Ale celkově velice naprůměrná podívaná, navíc s herci, kteří hazardují se svým zdravím, aby jejich role působily co nejpřesvědčivěji. ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků