Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

swed

HNUS!!! Tohle slovo nejvýstižněji charakterizuje celý film. Pokud toužíte u filmu zvracet, je to vaše volba, já ale dávám přednost něčemu jinému. Viděl jsem už hodně, tenhle film se ale s ničím z toho rovnat nemůže. Nezáleží jak profesionálně a chytře je natočen, důležité je to, CO zobrazuje. Některé věci prostě do filmu nepatří. Vám se opravdu líbí sledovat nepřetržité zvracení, zoofilii a vycpávání lidského embrya??? Ale no tak...Jsou určité hranice, za které by se normálně myslící člověk dostat neměl, to platí jak u filmu, tak především v životě. Zamyslete se... 1/10 ()

Vampireman

Festivalová jednohubka. I když je forma originální a do jisté míry účelná, přeci jen je na ni kladen větší důraz, jenž strhává režijní pozornost např. k vyvážení všech tří obrazů, devalvuje film na přehlídku neestetična a spíš než o historii Maďarska je o laciném bavení diváka. ()

Mairiel

Můj film číslo jedna, který jsem viděla asi pětkrát a ani potom mi nepřipadal nechutný. Jen je možná trochu zvrácený, když ukazuje lidské touhy a potřeby pokřiveným způsobem. Film je vlastně dost masochistický, protože věci, které normálně považujeme za utrpení, jsou pro postavy filmu naplňující. Jen takovou zajímavosti je, že i když se v oficiálních textech uvádí, že hlavní hrdinové epizod jsou děd, otec a syn, jejich příbuzenství je podle informací podaných filmem víc než sporné. ()

Chatterer

Tak na tuhle abnormálnost jsem hleděl jak čerstvě vyoraná myš. Nejvíc mě nadchl příběh, který se dá nazvat olympionické obžerství. 80% ()

Hamaradža

Filozoficky hlboké ale nie nudné. Satiricky výsmešné a zároveň absurdne sebaparodujúce. Nechutné ale nie samoúčelné. Zvrátené ale smutné. Odvážne a drzé ale nie vyslovene útočné ako skôr chytro jednotlivé režimy a dobové myšlienkové posuny reflektujúce. Podivné, ale nadčasové. A hlavne – tak velmi velmi velmi velmi originálne :) A ak ste z komentu nepochopili čo za film preboha to môže byť, nezúfajte, neviem to ani ja, to treba vidieť. „Chrochtajme! Pretože život je krátky!“ ()

JohnMiller

Ehm.. to bolo čo? Dokázal by som to okomentovať iba dvomi slovami... Absurdná kravina. Čo napadlo tvorcu nakrútiť takto fekálne nechutnú a vrcholne zvrhlú záležitosť ? Nenapadá ma nič. Tým, že pochádzam s relatívne Maďarského kraja ma na tom najviac prekvapovalo ako tú absurdnosť tvorca zabalil do reálnej socialistickej sociálnej štruktúry. Od prostredia cez hovorový jazyk, zabíjačku, dokonca aj tradičnú Maďarskú hudbu. Rozhodne je to film s iného sveta ktorý nemá vo svojej jedinečnej kategórií obdoby. Sexuálna frustrácia, obžerstvo a masochizmus sú tri témy ktoré sú tu rozdelené koncepčne do troch príbehov. Ide však o svinstvo pri ktorom som sa väčšinu času smial a mám taký pocit, že to tvorca aj tak chcel. ()

Laurent

Jak hodnotit snímek, po jehož shlédnutí se člověku udělá tak špatně, že si musí dát velkého panáka? (hodnocení berte s rezervou v žaludku) ()

wipeout

Tu akékoľvek hodnotenie pomocou hviezdičiek zlyháva, jednoducho stupnica nie je schopná absorbovať niečo zvráteného/kultového/inovátorského/zábrany prelamujúceho-záleží len na vás kam Taxidermiu zaradíte. To, že jedlu by ste sa mali na míle vyhýbať, keď vás čaká tento kúsok, je už známy fakt. Nemohol som sa ubrániť pocitu, že toto je film, ktorý konečne zarazí smrteľný úder kinožrútom neustále sa napchávajúcich ako keby prišli do reštaurácie a nie do kina. Vďaka teda naším južným susedom za túto záslužnú prácu.:) ()

Dubro

Maďarského marazmu som si užil do krásy a tak si nemôžem pomôcť a musím snímku dať päť špinavých, prasacích, prežratých, ovracaných a vypchatých hviezd. (Tušil som, že tie deti kukurice na juh od Slovenska nie sú v poriadku.) Spojenie drámy, komédie a hororu vyšlo dokonale, výber predstaviteľov úžasný a dokonca aj kohút by si zaslúžil nejakého Oskara za vedľajšiu úlohu. Negatívom je len skutočnosť, že to množstvo šokujúcich výjavov dosť citelne pridusilo všetky tri príbehy. Kilencven százalékát. ()

dee-key

Jajx, tohle nějak nevyšlo, ne? Co to... ? Co bylo sdělením toho filmu? Co znamená ten oheň šlehající muži z penisu a preparace vlastního těla za živa? Musím říct, že poslední dobou se koukám jen na samé úchylárny (Sálo, Lolita...) a u tohohle se mi dělalo fakt šoufl, hlavně když ti tlouštíci blili do toho velkýho kotle. Přesto ten film je jakýmsi zvláštním způsobem inteligentní, rozhodně zanechá silný zážitek a možná je v něm i něco krásného... ()

Had6

Neskutečné a těžko popsatelné. Nechápu kde se to v těch Maďarech bere. Musím si popřemýšlet o tom, jak ten film ohodnotit. ()

kagemush

Občas mi někdo řekne ať se jdu vycpat.Doufám že to nemyslí vážně.... Vlastně velmi smutný film o zmařených a promarněných životech v kontextu různých epoch. ()

easaque

+4* rozhodně pozoruhodné dílo, u kterého už po dlouholetých filmových zkušenostech můžu říct, že je typické pro maďarskou (případně rumunskou) kinematografii a nemohlo by jinde vzniknout. Povídková generační mozaika, kterou propojuje zejména touha po vyplňování. Je to absurdně zábavné a filmařsky i vizuálně zpracován velmi kvalitně. Jde spíš o artový film, který si nevychutná každý, ale samoúčelným bych ho nenazval. Já rozhodně doporučuji a budu se těšit zase někdy na reprízu. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

raffspIn

Morbidní, pornografické, nechutné, vulgární, sadistické, brutální... To že je to opravdu víc než naturalistické, to bych přežil. Vadí mi že to není nic víc. Superdekadence, která není postavena na ničem jiném, zastiňuje vše ostatní. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007