Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

SoolenJV

Snaha o estetizování hnusných věcí a lidí na pozadí proměn Maďarska ve dvacátém století. Propracovaná je též vizuální stránka celého snímku, ale divák si spíše než filozofické otázky a možné odpovědi na ně, zapamatuje řadu nechutných drobností. ()

tomeek

Film sice nemá žádnou příběhovou linku, jenom sledujeme významné epizody v životě každého z hrdinů (v podstatě jejich smrt) a dokonalá kamera a zajímavé nápady s jejím použitím nás provází sérií více či méně absurdních a nechutných scén, jejichž slepenec dává dohromady Taxidermiu. Prazvláštní film, který bych nazval tím nejabsurdnějším, co jsem kdy viděl, má svoje výtvarné hodnoty, ale je to spíš festivalová záležitost, protože si neumím moc představit, že by Taxidermiu dávali v televizi. Leda hodně pozdě. Ač i mě se chtělo u scény s požíráním čehosi v rosolu zvracet, záběry a kamera jsou skvělé. Obzvlášt dobrá je scéna "samopreparace", která působí až ikonicky. Pokud jste lehce úchylní - film přesně pro vás. ()

Courtemanche

První příběh se mi líbil nejvíc, a taky občas famózní kamera. Pálfi má představivost a to si cením. Taky umí to všechno dát dohromady, ale některé scénky pro mě jsou až příliš o šokování. 3/5 ()

alchac

Představte si, že byste Pasoliniho na měsíc zavřeli do chlaďáku na jatkách a pak mu dali do ruky kameru. Zpočátku celkem zajímavé, nicméně buď jsou pointa a zvolené prostředky tak debilně prvoplánové, nebo naopak zcela nad mé chápání. Rozhodnout se nyní nějak neumím. ()

Wallas

Naturalistické, místy až surrealistické výjevy, přehršel masa a tělních tekutin, výborné nápady a vše podtrhující kamera výborně skloubená se střihem . To je jen krátký neúplný výčet všeho, co film nabízí. Plná známka. ()

Decker

Cerna dumyslna satira nebo sprosta pokleslost vyjadrujici sebe sama pouze prostrednictvim genitalii, zvratek, lidi tak obeznich, ze se vam z nich bude delat fyzicky mdlo a zvracenosti typu seberozrezani se ci vypreparovani vlastniho odporne sadelnateho otce. Mam z toho v hlave tak trochu zmatek a nevim jestli zvracet anebo se smat, ikdyz silne pokrivenym zpusobem. Film drazdi ty nejskrytejsi pudy a naprosto vam zdevastuje veskere milne iluze o nadrazenosti lidskeho pokoleni. Clovek se dokaze chovat stejne jako to prase, ktere pred chvili zkonzumoval ve forme jitrnice, parku ci jineho uzenarskeho vyrobku a mnohdy hure, nebot cini plne vedomym chovanim. Zaverem snad opravdu varuji slabsi povahy at se prilis neprecenuji a film radeji prenechaji plechovym zaludkum, nebot by to nemuselo esteticky dopadnout, pokud vydavite vlastni obed pri sledovani zavodu o zkonzumovani silne diskutabilniho konskeho salamu. Hvezdicky tentokrat prenecham nekomu jinemu a jdu si pustit neco mene drazdejiciho zaludecni reflexy. Bon apetit! ()

Hafran

Vizuálně nápadité, morálně lehce zvrácené a existenciálně dost strašidelné. Tři generace lidí, vpostatě zjednodušené na alegorie sexu, žrádla a umění skrývají možná filosofický podtext, možná poskytují jenom neotřelý černý humor, každopádně zajišťují výtečnou zábavu. Neubránil sem se jistému dojmu povrchnosti myšlenek a kauzality vývoje, takže očekávám, že při příštím hodnocení bych asi krapet ubral. Naproti tomu "magickorealistické", či "surrealistické" výjevy, neprotiřečí ději, ani se samoúčelně nezamotávájí samy do sebe a jsou velmi umně zakomponovány do celku. Ve výsledku pouze podtrhují kvalitu filmu a přínos myšlenek, aniž by měl člověk dojem že se kouká na moderní "zfetovaný cirkus" (jako třeba u disneyovsky předimenzované FONTÁNA). 70% ()

capák

Těžce dekadentní a zároveň rozporuplnej film. Pokud vám dělaj problém například detailní záběry na klování zobákem do penisu, prasečí vnitřnosti, nekonečný zvracení nebo lidský orgány, zajděte si do kina radši na Bambiho. Těžko říct, jestli maj podobný scény ve filmu svý opodstatnění, nebo maj prostě jen za úkol šokovat. To už je na individuálním posouzení každýho diváka. Co mě osobně ale ve filmu chybělo, je nějakej výraznější děj nebo smysl. Jestliže se autoři snažili nastavit zrcadlo zvrácený době a společnosti, pak si nejsem úplně jistej, jestli je nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, natočit zvrácenej film. Na druhou stranu určitou výpovědní hodnotu o době, ve který se jednotlivý příběhy odehrávaj, tady určitě najdeme, a film tak vyvolává spoustu otázek k zamyšlení. Zdá se mi, že Pálfi zůstal ve vyprávění někde na půl cesty - buď měl položit větší důraz na dějovou linku, nebo na to, co můžeme takříkajíc vyčíst mezi řádky. Co mě naopak příjemně překvapilo, je nápaditá vizuální stránka filmu, výborná práce s kamerou a celkem slušná hudba. Svým způsobem je obdivuhodný i to, že ve filmu se neobjeví téměř žádná normální postava. Těžko říct, jestli Taxidermii doporučit nebo ne. Film má určitě spoustu zastánců na obou pólech pohledu. Jako zajímavost z dekadentního umění ale určitě stojí za to. ()

kinghome

Maďaři jsou zvrácený úchylové! Co to kurva bylo? To jsem se zase jednou pokochal trochou nechutností. Musím ale uznat, že to je skvěle natočeno a všechny tři období jsou tak zvláštně zajímavý, že vás drží v napětí, nebo co to bylo za pocit. Sám se divím, že hodnotím tak vysoko, ale nemůžu jinak. Byl to zážitek k nezaplacení xD ()

Elví

Film s dobrým koncem, což pro mě znamenalo to, že mě slečna na vedlejším sedadle nakonec nepoblinkala... ()

noriaki

Prázdný film s jednoduchou myšlenkou podanou s maximálním efektem, aneb proč to říkat jednoduše, když to jde říct odporně. Režisérovi se nedá upřít talent a invence, Taxidermia vyniká perfektní kamerou a barevnou kompozicí scén, zaujalo mě i vedení herců a živočišnost záběrů. Svět který Pálfi vytvořil je veskrze odporný, zabydlený pokřivenými postavami s úchylkami jakoby pronikajícími navenek a hyzdícími i jejich vzhled, přesto je svým způsobem fascinující a zajímavý. Bohužel žádný přesah nenabízí, jen samoúčelnou nechutnost. Dvě hvězdičky jsou možná až moc, ale nápad udělat z rychložraní regulérní sport s vlastní terminologií, taktikou, trenérskou školou, systémem soutěží, fanouškovskou základnou a dokonce i s celebritami si ocenění zaslouží. ()

Koocik odpad!

Sračka překonávající zdaleka větším obloukem a velikostí mnoho jiných odpadních blitků. Tři příběhy z tzv. "rodinné generace" pojednávající o hovnech a sračkách toho největšího kalibru. Pokud jste fanoušci piss porna a fekálně úchylných forem sexu, pak je to film dělaný naprosto pro vás. Nechci tu zbytečně spoilerovat, ale film se teda dělí na 3 části - [b]v první[/b] se dozvíte, jaké to je šukat malý otvor v dřevěné stěně, ukájením se nad chlupatými slečnami, které v kaďiboudě vypouští své bobany, znásilnění prasete a nakonec vznik nového fagana s prasečím ocáskem. Ano, to vše se stihne za necelých 30 minut. [b]Druhá část[/b] už se přenáší z otvoru řitního do otvoru ústního, ze kterého jsou nyní vypouštěny sračky toho největšího kalibru, takže sledujete bandu obézně postižených špekounů, kteří se neustále něčím cpou a jsou schopni během 5 minut sežrat tolik krupicové kaše, co normální člověk, na kterého v tomto filmu nenarazíte, nesežere za celý život. A nakonec poslední [b]třetí část[/b], kde ty sračky už nelezou z jednotlivých otvorů, ale jsou všudy přítomné. Takže sečteno podtrženo = z tohoto snímku pokud nedostanete sračku nebo záchvaty neustálého blití, tak vás ty hovna sežerou zaživa. ()

Brandon odpad!

Perverzní prasečí film pro masochisty, úchyláky a filmové fajnšmekry, kteří své libido uspokojují v koupeli zvratků a sraček. Do latríny s dekadencí!!!!! ()

Saku

Reknete mi, proc zrovna v Madarsku natoci takovy film? Vcera sem videl http://www.csfd.cz/film/189650-survive-style-5/ a tak bych si zaslouzil poradny reset! Zajimave podana rodinna saga, mozna trochu zbytecne vulgarni formou, ale doba se meni a asi je cas na bourani vsech moznych tabu...Uzasna vizualni stranka (sekvence s vanou) a pro me hudebni lahudka - uz dlouho sem si rikal, proc sakra nekdo nenecha A. Tobina udelat hudbu k filmu...a hopla, madari .-)))) 80% ()

PetrPan2

Tak jsem si takhle jednou udělal večeři a že si k ní pustím nějaký zajímavý film. Vybral jsem si Taxidermii, protože jsem ji chtěl vidět už dřív a na MFF v Karlových Varech mi unikla. Brzy jsem začal litovat. Film je to sice dobrý a dokonce možná i víc než jen dobrý, ale zároveň je to film jaksi o tělesných tekutinách všeho druhu. Ve filmu se buď masturbuje, nestřídmě žere, ještě nestřídměji zvrací anebo se preparují zvířata, popř. embryo (neptejte se mě jak)... první část filmu (film se skládá ze tří částí v níž sledujeme osudy děda, otce a syna) je poněkud chudší (dějově i zápletkou) než zbylé dvě, ale celkově se jendá o velmi zajímavý film. Jenom není dobré pouštět si jej k jídlu. ()

Diego

Pokud byl učel vyjít z monotonu filmu, dekance..tak ano,ale i tak si myslim, ze to bylo bezucelne a slabe a dekance proto jen omluva, ktera prisla po filmu, ale ne pred filmem ()

nevermore

Bylo to zas něco jiného, ale zasmál jsem se u toho. Rozhodně snímek, který je nad průměrem, ale každopádně není vhodný do 18 let :-) ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007