Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

Tormentor665

Umění, jež postihlo částečně i Eddieho z Iron Maiden, když omylem zabloudil do emetofilní vecničky Trhový Gulášov, kde lidé onanují nad portréty Kádára a očekávají příchod posvátného kohouta, jenž ochutnává lidský penis. Zajímalo by mě, jestli by to zvládly i elitní kočky, pokud ne, tak si rád strčím do anusu Trianonskou smlouvu. ()

Zombiepod

Tri najväčšie ľudské posadnutosti zobrazené tým najzvrhlejším a najnechutnejším spôsobom. V Taxidermii sú scény, ktoré ste skutočne nikde inde ešte nevideli, a pravdepodobne nikdy ani neuvidíte. Úchylárčina prvého stupňa, ktorá si nedáva žiadnu cenzúru, v mnohom podkreslená výnimočným humorom a prostoduchosťou, a i po tom všetkom nechávajú tri uletené príbehy veľmi zaujímavý odkaz. O čo naozaj ide je, že na takýto film musí mať človek žalúdok, nervy, aj náladu. V mojom prípade som sa často nudil, krútil hlavou nad zvrhlosťou filmu, aj keď som sa od toho vlastne neprinútil odpútať. Taxidermia je ohromná kravina, nakrútená výnimočným spôsobom, a niečo po sebe naozaj zanechá. ()

IvonaK

Po dlouhatánské době film pro zvrhlé diváky, který se dělí na tři příběhy. A je jen na nás kterému přijdeme na chuť. Mě asi pobavilo v tom třetím jak syn nechal vypreparovat svého otce. Já bych se s takovým člověkem který má v palici jenom svoji bizarní kariéru a nedokázal přijmout svého syna takového jaký je vůbec nebavila. Natožpak abych ho po jeho smrti vystavovala na veřejnost. V prvním příběhu hrála roli těžká lačnost po sexu že to zahrnovalo i sexuální náklonnost k věcem. Ale ve srovnání s druhou povídkou kde hrálo roli těžké obžerství a na něj navazující zvracení, je už asi lepší vidět člověka jako prasáka v choutkách sexuálních než-li ve stravovacích. Kdybych si z tohoto labyrintu zvrhlostí měla vybrat co bych podstoupila když bych musela, tak jelikož bych krupičnou kaši s kakaem nemohla jíst pomalu a vychutnávat si ji, tak bych si asi vybrala to obcování se zabitým prasetem. Ani by to nebolelo a zůstala bych štíhlá jako proutek. ()

pepino

Naturalistická, nechutná, morbidní, uchylná, osobitá, subjektivní, pudovitá, (ne)lidská a velice dekadentně pojatá podívaná která poněkud odlišným způsobem vypráví generační rozdíly lidí, doby a podmínek života. ()

namathur

Tak vam nevim, Mam bejt znechucenej, pobavenej nebo znechucenej z pobaveni? Prijemna clovecinka na zimni podvecer. Jo, a bude v ramci propagace snimku v prodeji stylovy privesek ke klicum? 3,5* + 0,5* za toho ramacaka, co sedel za nami. ()

Hank

Jsem v rozpacích, na jednu stranu oceňuji originalitu, dekadenci, neotřelost a absurditu, na druhou stranu film chvílemi nudil a beze spěchu pochodoval k očekávanému. Potom se lze ptát, co bylo na efekt a co bylo doopravdy? ()

Marat

Nevím co si mám o filmu myslet a strašně moc jsem se těšil, jak uvidím jaké hodnocení na csfd.cz film dostal. Nevěděl jsem, zda u všech položek bude odpad a já bude jediný, kterému se film líbil, nebo naopak. Film byl natočený s doslova nechutnými scénami, ale nejnechutnější byla kapka z podpaží Maďarské závodnice v jedení:-) Film vypadal, jako by zaznamenal tři generace lidí hlavních hrdinů, ale vždy když někde byl hlavní hrdina, tak další generace nebyl jeho syn, ale jen prakticky příbuzní přes kamaráda. Vidím to tak, že asi se ještě týden pořádně nenajím z tohoto filmu:-) ()

Něrpa

Co k takové blbosti napsat? Neznechutilo mě to, protože vydržím opravdu hodně, ale spíš jsem se té umělosti triků smál. Ale jinak je snímek naprosto o ničem. Nic mi nedal a naopak mě okradl o čas, který lze využít i jinak. A je úplně jedno jak, protože cokoliv je lepší než tato blbost. Nechápu co tady kdo hodnotí. ()

Dzun

Něco neuvěřitelnýho. Po odchodu z kina jsem ještě půl hodiny rozdejchával to, co jsem viděl a nemoch jsem přestat o tom přemýšlet. To je přesně jeden z důvodů, proč má cenu do kina chodit. Slovo kontroverzni není na místě...spíše zvláštní, zajímavý, neobyčejný. Česká kinematografie by se mohla jenom inspirovat a už konečně vyjít z monotématičnosti. ()

DJ Kritik odpad!

Ničím ma tento snímok neoslovil. Sexuálne predstavy napĺňať súložou s mäsom zo zabíjačky a ani reklama na bulímiu. Jednoducho nie som dosť "in", ale nejak ani toho neľutujem. ()

Soubi

Taxidermia...aneb film, který už podruhé vidět nemusím :). Je to plné myšlenek, dekadence, naturality, bolestivé pravdy i úsměvného lidského pochybení. Třetí příběh je ovšem i na mě opravdu silný a i když si myslím, že v žádném případě citlivka nejsem, pořádně to se mnou zamávalo. Možná se na to ještě jednou podívám...časem. Pokud bych se rozhodl stát se nesmrtelným :D ()

uodevr

Jakýsi zvrácený retrospektivní pohled na jednu takovou normální rodinku. Nechutnostmi se rozhodně nešetřilo, nicméně já v tom bohužel neviděl nic jiného, než právě ony samoúčelné blivajznosti, které jsou sice natočeny působivě uvěřitelně, ale bez nějakého pádnějšího důvodu pro jejich samotnou přítomnost zkrátka vyšumí a nechají člověka zcela chladným. Musím přiznat, že třetí příběh už měl při nejmenším kupu potenciálu a koncept, na kterém by se teoreticky dalo stavět, ale ne touhle formou. Formou, která mě osobně víc než cokoliv nudila, nic mi neřekla, a kterou jsem beztak ani nepochopil tak, jak bylo básníkem zamýšleno. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007