• český

Číslo 23

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2007, 94 min

• novoten

Schumacher je ďábel. Vysekává parádní vizuál s dynamickým střihem, ždíme atmomsféru do nejvyšších výšin a úžasně stylizovanou noirovou linii si vychutnává v každé vteřině. Nic jiného mu totiž nezbývá. Samotný Walterův příběh je v úvodu pouze slabším odvarem libovolné paranoidní podívané, ale jakmile se hlavní hrdina dostane na konec dvaadvacáté kapitoly, scénář zařadí nejvyšší rychlost a z pohodlné dálnice to najednou strhne z toho nejstrmějšího srázu. Všechno se slije do nekoukatelného chaosu, kde na sebe scény téměř nenavazují, Carrey zmateně pobíhá za číselnými domněnkami a ne zrovna hloupá, ale zoufale předvídatelná pointa vše pohřbívá do kabátu silně podprůměrné jednorázovky.(11.11.2007)

• Lima

Mezi 16.červencem 23:00 hod. a 23.červencem jsem se byl 23-krát vymočit. No řekněte, není to krajně podezřelé?? Přímo šokující!!!......Ne, teď vážně. Jim Carrey nečte scenáře, než podepíše smlouvu?? Joel Schumacher definitivné zblnul?? Ten je ale, i díky občas pěknému vizuálu, v tom myslím nevinně. Jenom ten scenář je strašná zhovadilost. Tady nejde ani tak o tu posedlost číslem (pár lidí ve svém okolí nemocných obsedantní poruchou znám, takže vím, co to je za peklo) a základní idea snímku není vůbec špatná. Ale způsob, jak je to odvyprávěno, vypointováno a zahráno (Carreymu ty kérky sice strašně seknou, ale jinak tady zahrál asi nejhůř co jsem viděl), to je prostě divácké utrpení. Nejhloupější film (nejen) tohoto roku. Tady se, dámy a pánové, navzdory silné konkurence LaButeho ´Rituálu´ budou na konci roku rozdávat Zlaté maliny!!! PS: Jim Carrey by se měl 23-krát pomodlit otčenáš, aby mu filmový bůh a jeho štěstěna prominuli....(30.7.2007)

• Renton

Scénář: Fernley Phillips .. „Be sure your sin will find you out.“ Tento film nezmění váš pohled na svět ani na tajemství čísel. Scénář v samotinké kostře připomene Stranger Than Fiction. Jsou tam také čísla, tajemná kniha a její obsah paralelně kopírující život jednoho nešťastníka, který se bude radit s vysokoškolským lektorem a hledat autora. A (jen) úvod tak ještě poměrně funguje. Herci i vizuál je slušný, dlouho se balancuje na pomezí temné detektivky a psychologického dramatu s přesahem, ale brzy se pojetí láme a vyústění vše posílá do sraček. Nemůže za to ani tak režisér Joel Schumacher, snad až na fakt, že zvolil tento příšerný scénář, který prostě vypadá jak ukradený nápad zprzněný scénáristickým balastem o čísle a spravedlnosti. 23%.(25.4.2007)

Skvělá práce. Jim potřebuje ještě více vážných rolí, aby zavřel hubu všem svým odpůrcům. Umí zahrát i v mystery thrilleru a Číslo 23 rozhodně není žádný béčko. Pečlivě budovaná atmosféra a šílenství kolem čísla 23, při kterém jsem se přistihl, že si sám počítám kombinace, které nám tvůrci přichystali. Tohle se určitě povedlo. Nad pointou možná každému nespadne brada, ale alespoň to není předvídatelný jako Lenssen a spol.(13.12.2009)

• Falko

Sorry, ak tym niekoho urazim, ale mne naopak tento film nesadol a to aj napriek tomu, ze som traileru tak doveroval, ze mam rad taketo typy filmov, ze Jim Carrey vie zahrat aj vaznu ulohu a ze rezisera Joela Schumachera mam celkom rad, pretoze natocil mojich oblubenych HRACOV SO SMRTOU (1990) alebo dramu o rasovej neznasanlivosti CAS ZABIJET (1996) a mnohe dalsie kvalitne filmy. Problem nebol v cisle 23, mohlo to byt aj cislo 28, to je jedno. Podla mna bol problem bud v scenari alebo v stylu natacania, pretoze to rozpravanie a predstavy Jima Carreyho z knihy ma skor unavovali. Zial 2 x som zaspal a to nie je dobre, az na treti krat sa mi konecne podaril tento film v klude dopozerat a pritom ani zaver filmu ma nepresvedcil k tomu, aby som mu dal 3 hviezdicky, takze sorry Joel, ale napriklad taky thriller 8MM (1999) alebo TELEFONNI BUDKA (2002) sa mi pacili omnoho viac. Za to Jimovi Carreymu patri moja poklona, pretoze som si myslel, ze sa nikdy nedostane von zo skatulky komedianta... 06.04.2010 ________ Jim Carrey - (Walter Sparrow / Fingerling) +++ Virginia Madsen - (Agatha Sparrow / Fabrizia) +++ Logan Lerman - (Robin Sparrow) +++ Danny Huston - (Isaac French / Dr. Miles Phoenix) +++ Rhona Mitra - (Laura Tollins) +++ Hudba: Harry Gregson-Williams +++(6.4.2010)