Kupředu levá, kupředu pravá

Jsou mladí, zapálení pro ideály, politiku... a jednou nám možná budou vládnout. Oceňovaný dokument režisérky Lindy Jablonské o členech levicového Komunistického svazu mládeže a pravicových Mladých konzervativců.  Kdo jsou mladí lidé, kteří nám mohou za pár let vládnout? Režisérka Linda Jablonská sleduje činnost mladých konzervativců a komunistů v období před parlamentními volbami v roce 2006. Co najdete v knihovničce mladé levice a co u mladé pravice? Dovedli by si jedni představit, že by chodili s člověkem, který kope za druhou stranu? Jaké mají rodinné zázemí, co je k politice přivedlo? A hlavně – co se stane, když se sejdou všichni dohromady, třeba na 1. máje?
David z Komunistického svazu mládeže by po vyhraných volbách nejradši odjel s traktorem budovat kolchoz, s Veronikou se seznámili na zájezdu po stopách Slovenského národního povstání. Jirka by bral post ministra vnitra, Honza se klaní památce sestřeleného sovětského letce, Marek obětuje veškerý volný čas kandidatuře na předsedu Mladých konzervativců a druhý Honza dal mamince k Vánocům plakát Václava Klause. Ve filmu se tak obrazně potkávají Stalin, Che Guevara a Miroslav Grebeníček s Georgem Bushem a Václavem Klausem, panelákové 1+1 stojí proti luxusnímu darovanému bytu a revolta proti rodičům kontrastuje s pokračováním v otcovské tradici. Ať už se šestice hrdinů dokumentu Kupředu levá, kupředu pravá dívá nalevo nebo napravo, všichni si k problémům, které věk kolem dvacítky obnáší, přibrali navíc starost o věci veřejné.
Mohla by to celé být jen zábavná hra na politiku, kdyby někteří z hrdinů filmu už teď skutečně nefigurovali na kandidátkách parlamentních stran. Pokud chcete vědět, jakým způsobem hodlají ovlivňovat věci, které se týkají nás všech, Kupředu levá, kupředu pravá vás s nimi seznámí. Za deset let by totiž mohlo být pozdě. (oficiální text distributora)

Rychleji

Film ukazující rozdíly mezi mladými komunisty a mladými konzervativci. Snímek byl natočen roku 2006 v období před tehdejšími volbami až k jejím výsledkům. Můžeme v něm vidět separované rozhovory s jednotlivými aktéry snímku i jejich vzájemné rozhovory, či slovní přestřelky.___________________ ___________________________________________ Můžeme si mimo jiné všimnout, že mladí komunisté pochází převážně ze slabších poměrů, na rozdíl od mladých konzervativců, kteří pocházejí z různých vrstev. Poukazuje na to i svěření jednoho z mladých komunistů do kamery. Přibližně takto: „No tak já nic nemám. O všechno jsem přišel, nemám o co přijít, tak jsem se dal ke komunistům“. Jelikož do filmu nezasahují moderátoři a kameramani, snímek je celkem objektivní. Avšak nutno říct, že komunisté samotní se v něm snižují extrémním způsobem a tak se může až zdát, že to byl záměr filmařů :). Film je dozajista zajímavý a mohu doporučit jeho zhlédnutí ;). ___________________________________________________________________________________________ Celé vystoupení mladých komunistů na mě působilo velice směšně. Nemohl jsem si pomoci, ale pokud bych měl počítat skóre toho, kdo mě za film více rozesmál, komunisté by to vyhráli na plné čáře…. Avšak ne svým intelektuálem, nýbrž svojí bezmeznou naivitou a hloupostí. „Mně by se za minulého režimu žilo krásně… Chodil bych do práce, měl svůj byt a miloval bych socialistickou společnost“ – ano, sice bych si doma už nemohl vylepovat Laru Croft a pročítat bibli, sice bych asi nepracoval zrovna tam, kde bych chtěl … Možná bych i mohl teď pracovat, kdybych nebyl lemra s rádoby chytrými řečmi… Ale s komunisty bych to měl lehčí, oni by mě do toho natlačili. Zajímalo by mě, jestli si to vůbec takhle domyslel, nebo jestli mu to jen naivně někdo nakecal. Tento daný člověk mě celý film rozesmál nejvíce. I když scénka s tím, jak další z MKom (mladí komunisté) otravuje mladé dámy sedící na lavičce s tím, jestli vůbec vědí, u čeho sedí … Trošku mně to v tu chvíli připomínalo některé zahořklé důchodce :). ___________________________________________________________________________________________ Mladí konzervatisté mi přišli mnohem serióznější a svižnější. Vědí více, jak svět chodí a co je asi potřeba pro stát. ALE! Ač má Václav Klaus mé vřelé sympatie, tady to už možná zavánělo trochu kultismem, či fanatismem. Dále to vypadalo jako masové masírování mladých lidí jedním způsobem… Jinak řečeno vytvořit z nich všech stejný typ se stejným chováním a stejnými názory. Jistě se mezi nimi najdou i tací, co dokáží odolat a zachovat si své názory, jenže pokud ne, tak budou podporovat názory těch lidí, kteří je ‚vycvičili‘ a to do politiky asi nepatří. Jinak je u nich vidět větší snaha, což se samozřejmě cení. ___________________________________________________________________________________________ Dále mi přišlo sympatické, jak mladí konzervativci za žádnou cenu neporušili zákon po celý film … Letáčky jen na nástěnky a chlapa křičícího megafonem do ucha (mladý komunista co by se mu žilo za komunizmu fajn … viz výše) jednoduše ignorovat (já bych mu jí na místě natáhl, takhle mě přes televizi nikdo ještě nenaštval a ani jsem si nemyslel, že to bude možný :D … nesnáším neúctu). Na rozdíl od komunistů, kteří vyšli vylepovat letáky po městě, což je zakázáno a mohli by platit pokutu … Jsem rád, že jim na to alespoň ti lidé na ulici neskočili :D. () (méně) (více)

silmariel

je az neuveritlne, jak se nekdo tak hloupy angazuje kolem politiky. Abych rpavdu rekla, tak mi obe organizace prisli skoro totozne (ne svymi nazory:-) sel mi z toho mraz po zadech ()

tovarnik

"Dobrý den, u telefonu Václav Klaus. Dobrý den, u telefonu Václav Klaus." versus "Revolution!" v mrazivém dokumentu Lindy Jablonské, který vám na tváři vyloudí nejeden úsměv až do doby, než si uvědomíte, že tohle není žádná komedie, ale krutá realita. ()

Anfag

Uff.. Zatímco mladí konzervativci jsou naprosto neškodná ucha plná ideálů, z mladých komunistů jde hrůza. Měl jsem "tu čest" chodit se dvěma z hlavních protagonistů KSM na střední a jejich pseudointeligentní projev v dokumentu je velmi slabý odvar skutečných osobností. Osobností pokřivených propagandou, která blahořečí vrahy a ukrutným způsobem převrací dějiny. Dokument se mi líbil, nastavil ono slavné zrcadlo společnosti nestranně a dal prostor dvěma skupinám mladých zapálenců, z nichž jedna snad zůstane u svého nekritického pohledu na pravici POUZE v solárku a ta druhá u plamenných projevů pro 3-5 důchodců na srazu KSČ(M) v Horní Dolní .. ()

golemek

vyborny dokument o tom, jak smysli nase "sebevedoma a vzdelana" mladez a jakym smerem se ubira, na obou stranach spatne vybrane vzory, podle toho to taky vypada a to me desi... pevne doufam, ze ani jedna ze stran resp. ucinkujicich se nedostane tam, kam usiluje... ()

Svratkin

Mladí konzervativci mi sice nejsou nijak sympatičtí, ale k tomu, aby se vyrovnali mladým komunistům mají pořád daleko a snaha dát je na opačnou stranu spektra mi příjde trochu zkreslující. Ale jinak vydařený snímek, ukazující zblízka, že nejdále od reality bývají ti, kteří usilují o vládu nad ostatními. Dobře Linda! ()

El_indiano

Nejvíc mě dostal nechtěný vtip při vyhlašování tomboly na zábavě komunistických důchodců nad hrobem... " A krásný polštář s nápisem SPI SLADCE vyhrává číslo...." To jsem šel do kolen. Jinak k té hromadě vtipných komentů nemám co dodat. ()