Kupředu levá, kupředu pravá

Jsou mladí, zapálení pro ideály, politiku... a jednou nám možná budou vládnout. Oceňovaný dokument režisérky Lindy Jablonské o členech levicového Komunistického svazu mládeže a pravicových Mladých konzervativců.  Kdo jsou mladí lidé, kteří nám mohou za pár let vládnout? Režisérka Linda Jablonská sleduje činnost mladých konzervativců a komunistů v období před parlamentními volbami v roce 2006. Co najdete v knihovničce mladé levice a co u mladé pravice? Dovedli by si jedni představit, že by chodili s člověkem, který kope za druhou stranu? Jaké mají rodinné zázemí, co je k politice přivedlo? A hlavně – co se stane, když se sejdou všichni dohromady, třeba na 1. máje?
David z Komunistického svazu mládeže by po vyhraných volbách nejradši odjel s traktorem budovat kolchoz, s Veronikou se seznámili na zájezdu po stopách Slovenského národního povstání. Jirka by bral post ministra vnitra, Honza se klaní památce sestřeleného sovětského letce, Marek obětuje veškerý volný čas kandidatuře na předsedu Mladých konzervativců a druhý Honza dal mamince k Vánocům plakát Václava Klause. Ve filmu se tak obrazně potkávají Stalin, Che Guevara a Miroslav Grebeníček s Georgem Bushem a Václavem Klausem, panelákové 1+1 stojí proti luxusnímu darovanému bytu a revolta proti rodičům kontrastuje s pokračováním v otcovské tradici. Ať už se šestice hrdinů dokumentu Kupředu levá, kupředu pravá dívá nalevo nebo napravo, všichni si k problémům, které věk kolem dvacítky obnáší, přibrali navíc starost o věci veřejné.
Mohla by to celé být jen zábavná hra na politiku, kdyby někteří z hrdinů filmu už teď skutečně nefigurovali na kandidátkách parlamentních stran. Pokud chcete vědět, jakým způsobem hodlají ovlivňovat věci, které se týkají nás všech, Kupředu levá, kupředu pravá vás s nimi seznámí. Za deset let by totiž mohlo být pozdě. (oficiální text distributora)

kinderman

Nalevo i napravo samý vypatlaný mozek-dnešní politická reprezentace nestojí za nic, ovšem pokud by ji měli nahradit tihle zakomplexovaní zoufalci, to si raději najít jiný stát, případně jinou planetu. Nejvýmluvnější okamžiky: partička mladých komunistů se pokouší rozhicovat demonstraci kdesi v Německu, načež i se svými hesly a rudými fanglemi beznadějně zabloudí mezi paneláky...mladý konzervativec žvatlá cosi o pětileté dekádě a u portrétu "pana profesora" nutí matku vyprávět na kameru, jak agituje pro ODS...o tom magorovi v solárku ani nemluvě. ()

shyster

U těch mladých konzervatistů jsem se jen smál, jak to myslejí vážně. Ale u těch mladých komunistů se až moje zadnice zapotila strachy, když jsem si uvědomil, že to myslí vážně. Dokument je to jinak nevyvážený zejména z důvodu konfrontace strachnahánějících komunistů a poklidných konzervatistů. ()

Crawler-D

Výborně udělaný dokument, který sleduje obě strany s nezastíranou otevřeností a ponechává na nás divácích, abychom našli svoji pravdu. ()

AdaMM

kdyby to nebylo tak legrační, tak by to bylo k pláči. bizarní úlet z jiného světa. škoda, že autorka šla víc po efektu, než po vysvětlení skutečnosti. nicméně se jí to velice povedlo. jestli má někdo odpor k politice a/nebo dokumentům, tak tady se určitě nudit nebude. je tam hafo hlášek, které by se jistě staly kultovní, kdyby to byl hraný film :) ()

dr.fish

Názorný důkaz, že každý chce prostě někam patřit a mít kamarády, ať je modrej nebo rudej. Sektám zdar! 70% ()

Mylouch

Ze života mládežnických poboček dvou nejvýznamnějších náboženství - toho odcházejícího i toho trpce současného - na přelomu tisíciletí . Takže není pravda, že mladí nemají o politiku zájem ?! ()

Wallas

Je to tak zábavné, až to někdy přestává být zábavné, a vy vydíte, že to, o čem jste slýchávali jenom od rodičů a prarodičů tady je pořád. ()

Babba

O tomhle dokumentu vubec nevim co si mam myslet?! Pripadalo mi ze mlady komuniste si ze me delaj pr***. Ty jejich nazory se nedaj poslouchat….. ()

Monoxid

Děsivě působivé. Není zde dokumentována konfrontace pravicových a levicových názorů, ale střet obětí propagandy KSČM a ODS. Vážně nevím, která sekta mi nahání víc hrůzy. Celá problematika je zde zobrazena celkem objektivně. A kdo za to může? Já to dávám za vinu rodičům... ()

Master19

Dokument natočený se zcela jasnou vizí. Díváme se, s tichým nestranným odstupem, na soukromí mladých, politicky angažovaných lidí. Do ničeho jim nemluvíme, nic jim nenutíme, nic po nich nechceme. Zabředávat totiž do nějakých diskuzí s lidmi, kteří jsou otroky jakési všespasitelné pózy, by byla cesta do pekel. Nechme jim tu iluzi, že je potřebujeme. Je velmi málo pravděpodobné, že se tito lidé politicky prosadí. Doufám. ()

ybuko

Zabavny, ale velmi povrchni dokument, ktery hleda a nachazi panoptikalni postavicky a divacky vdecne situace. Prijde mi ze autorka moc nepatrala a problematiku dlouho a podrobne nezkoumala, ale prisla k nataceni s predem definovanym negativnim postojem k pravicove a levicove politicke angazovanosti, a podle tohohle klice si uz jen dohledavala lidi, kteri by ji jeji presvedceni potvrdili a zapadli do jeji sablony. Z obou taboru by se urcite dali vytahnout inteligentnejsi lide, kteri by svoje postoje dokazali vysvetlit rozumeji a pochopitelneji. Ale pak by to byla samozrejme mensi zabava... Jako o dokument o zvlastnich jedincich mezi nami - v poradku, ale pokud to mel byt pokus nahlednout do dvou politickych komunit, tak to ucel moc nesplnilo. ()

swe

Moc jsem nepochopil, co se nám snaží tento snímek říci. Jestli to měla být sonda do života několika individuí, jejichž koníčkem je politika, tak v tom případě se povedlo, jelikož prezentovaní lidé jsou skuteční exoti (obzvláště zde sledovaní příznivci komunistické ideologie byli v tomto ohledu výstavní exponáty). Problém nastává v případě, že očekaváte něco víc. Mělo nám to snad ukázat, jací lidé se dávají na politiku? V tom případě pardon, ale nemyslím že poukázání na jednoho (několik) z mnoha má nějakou výpovědní hodnotu. A vůbec, podle jakého klíče byly prezentované politické strany, resp. jejich mládežnické organizace vybrány? KSČM operuje na hranici ústavnosti, kdežto ODS si v pohodě lebedí v pravicovém středu. Osobně jsem čekal pravicový a levicový extrém, což se nestalo. Ale jak povídám, jako ukázka zaslepenosti a hlouposti několika, svým způsobem, zajímavých lidí to bylo dobré... ()

Jacob23

Tohle neni dokument-je to predstaveni nekolika zapalenych jedincu(konkretne 4-5)na jedne strane mladi komanci kteri by radi milovali Sovetsky svaz a jsou tak nejak podivni,asocialni x mladi konzervativci-tipci co se uz asi narodili s kravatou a kufrik maji uz od stredni(takovym jsme se vzdycky smali a trochu sikanovali:)mno podivni lidi na obou stranach,kteri nemaji nic spolecneho a se mnou uz vubec ne..mno ty jejich ,parby,:) ()

Saishi

Půvabné spojení a přiblížení dvou extrémů. Ačkoli jsou názory mladých bolševiků otřesné, přesto se člověk neubrání pousmání nad máváním rudých praporů a jejich snění o normalizaci a umakartovém panelákovém bytě se soudruhem Stalinem na zdi. A paní s hláškou: "Pámbíček má komunisty rád," tuhle parodii rozsekla úplně. Tyhle pomatené děti nejsou děsivé, nejde z nich strach, spíše baví okolí a musí přihlížet, jak jejich voličské osazenstvo vymírá. To mladí konzervativci jsou oproti tomu reálnější sebranka zavánějící sektou: "Tobě už je 17 a nejsi u nás? Já vstoupil v 16!" Z party mladých cílevědomých lidí v oblecích, kde se neúspěch neodpouští a kde už i malá dítka dělají vše pro to, aby byla mezi vrcholnými politiky, běhá mráz po zádech. To ten chlapec v rudé čapce, který spílal slečnám, že nectí památku padlého parašutisty, alespoň působil upřímně a zaníceně. Tak jako tak autorka opět potvrdila, že extrémy ať už napravo nebo nalevo nemůžou být dobrou volbou ani se sebelepšími úmysly. ()

MI-380

Nesouhlasím s většinou názorů, to nejsou stejní klauni. U modrých jde jen o styl, jejich názory pobaví, jsou ale neškodní, neohrožují. A rudí? Třídní nenávist, násilí, totalita, emigrace, ostnaté dráty na hranicích, rudé transparenty v každé ulici, obrovská armáda, ekonomický pád, cenzura, premiéry zahraničních filmů vůbec nebo po deseti letech, politické vraždění, takhle to při jejich vládě všude dopadlo a na změnu bylo třeba počkat pár desetiletí, než se budovatelským úsilím unavili a změkli. Porovnává se hezky a vtipně, ale porovnává se neporovnatelné. 60%. ()

mcleod

Nepříliš podnětný dokument o nepříliš podnětných uskupeních vyznávajících nepříliš podnětnou ideologii. Přesto je hezké, že vznikl dokument, který naprosto jasně odpověděl na otázku, co jsou mladí komunisté a mladí konzervativci zač. Sdružení víceméně skanzenového typu na jedné straně a mladí a dynamičtí kravaťáci na straně druhé. Obě chtějí změnit svět a obě odmítají uznat jiné vidění světa, než to své. Obě jsou svým způsobem směšná, ani jedno není natolik schopné, abychom se ho měli obávat. Co mi v dokumentu hodně chybělo, byla hlubší polemika s názory obou uskupení. Ale i jakýchkoliv jiných myšlenek bylo velmi málo, přesto mi přišlo, že to málo vychází spíše z té levé strany. Zprava jsem se dozvěděl jen, že by člověk měl být upravený, když chce dělat politiku a že Mladý konzervativec nemůže chodit s holkou z KSČM - ještě tak z KDU-ČSL, i ČSSD by se dalo snýst, ale KSČM rozhodně ne :-) ()

e.Xit

...aneb jak vypadá špatný rande: sedět se svoji holkou u televize a být naštván že komunisti maj zase málo procent na to aby vyhráli volby. Velmi šikovně zpracované téma. ()

BuryGol

Politika je mi u řiti. Nejdu doprava ani doleva. Ale tohle je vážně extrém. Banda mladejch Komančů proti partě Klausofilů. Dokument nikomu nenadržoval, nic nebylo sestříhaný, prostě v pohodě. S mladejma komunistama bych v jedný místnosti vydržel tak pět minut, než bych jim rozmlátil květáky. Ty sešlosti byly vtipný hlavně v tom, že polovina Komančů byla v posledním stadiu života a vylučovala do plen. Naopak Modráci jako mladý zbohatlíci s Klausem nad postelí aspoň více méně vypadali slušně a měli snad i něco v hlavě. Ale na pivo bych s nima nešel. Nicméně pokud by mi bylo vyhrožováno smrtí abych si vybral, radši bych šel doprava, než k tomu rudýmu póvlu. A pokud jednoho dne vyhrajou komunisti, uvidíte jenom moje podrážky, jak mizej směrem na západ. Nicméně za jednim si stojim-pokud DS byla zrušena, KSM by měl bejt zrušen taky! A to bez pardónu! ()