Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádka začíná v pekle, kde se ztratila kniha hříchů. Při jejím zmateném hledání najde čertovský učedník Vašek (I. Marták) botky a zvědavost mu nedá, aby je nevyzkoušel. Jako všechno, co má něco společného s peklem, ani botky nejsou jen tak ledajaké a Vašek se rázem ocitne na světě mezi lidmi. Než se stačí pořádně rozkoukat, přijde o ně, čímž ale přijde i o možnost vrátit se zpět. Botky se totiž zalíbily vesnickému klukovi Jiříkovi (D. Kubín) a donesly do pekla pro změnu jeho. Lucifer (S. Šárský) řádí, protože tak zapeklitou situaci v jeho říši ještě neměli: nevinné dítě v pekle a nezkušený čertovský učedník nedopatřením jen tak na světě. (Česká televize)

(více)

Recenze (49)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Nemám nic proti tomu, když se ochotníci trochu vyblbnou a je z toho vysmátý amatérský film. O něco jiná situace je, když totéž vyprodukuje Česká televize. Scénář svojí prostoduchostí možná mohl cílit na velmi malé děti, ale realizace se nějak zvrtla. Opravdové psycho spočívá v tom, že o devět let později byl film krátce uveden do kin. A představa, že bych na tohle koukal za peníze v kinosále, to je teprve peklo! ()

dogrose 

všechny recenze uživatele

Tak nevím, na jednu stranu mi to přišlo jak školní besídka, na stranu druhou existují daleko horší pohádkové škváry. Líbí se mi: rožnovský skanzen, koza, kulisy v pekle a sexy Coufalová. Lichý nemá moc co hrát, celkem ucházejí dětští herci. Ale celé je to tak zdlouhavé, nevtipné, amatérské, bez základních znalostí funkční kompozice díla, nepatřičná píseň Karla Černocha. Už se na to nikdy nepodívám. ()

Reklama

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Slušný pohádkový základ s řadou scénáristických nápadů a kvalitním vizuálním zpracováním se bohužel neomylně rozplývá v regionálním projektu, jehož herecké zázemí (vyčnívá snad jen Lichý) asi zhruba odpovídá režijní práci s herci. Wronkova hudba po slibném dramatickém vstupu již dále nabízí jen předěly a zapomenutíhodnou Černošskou píseň. Takovéhle tvůrčí přísliby by bylo potřeba (stejně jako v jiných oblastech lidské činnosti) dotahovat do konce i za cenu relativně drobného zvýšení nákladů, jinak zůstává jen kupa pekelné špatnosti do filmového archívu. 2-3* ()

quokam odpad!

všechny recenze uživatele

No nic, no. Zub casu zapracoval na tricich,, mizerne postsynchrony a kun, u ktereho tvurci marne predstiraj, ze mluvi. Radoby vtipne scenky s gatama dolu, bez originalniho napadu. Jo a Lucifer jako hodnej strejda, hlavne titulovan jako jeho spatnost, tak kurnik sopa by uz si tvurci mohli vybrat, no ni? Tak snad priste. ()

Adam Bernau odpad!

všechny recenze uživatele

Svého evolučně degeneračního dna dosáhlo peklo české filmové a tv pohádky dávno před Šmídmajerovým Peklem s princeznou, ba dokonce už rok před Troškovým Z pekla štěstí, a sice v Havlíčkově "Čerte, drž se svého kopyta" - hodnějšího strejdu Lucifera než tady prostě nikde nenajdete. Za nezaslouženou zapomenutost takto historicky významné tv pohádky může nejspíš fakt, že jde o téměř nekoukatelný, po všech stránkách neumětelský škvár, za jaký by se museli stydět i amatérští ochotníci. Obě výše jmenované pohádky jsou sice taky odpad, ale mají aspoň nějaké - byť odpadní - kvazikvality. Havlíčkova práce nemá ani to. Režie, kamera, herci - jedno velký porno. Základem je ovšem naprosto tragický scénář, jehož prázdnota a šmíráckost obzvláště plasticky vystupuje v těch místech, kde se zoufale snaží vykrádat S čerty nejsou žerty. Zlatým hřebem je samozřejmě obludná píseň "táty světa", zpívaná kým jiným než Karlem Černochem. Jezinka je příliš shovívavá. Tímto pokusem ostravské studio ČT pouze dokazovalo svou zbytečnost. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Na začátku (zhruba v čase 8:40) pohádky čert vypráví o příhodě staré asi 320 let, kdy do pekla čerti přinesli nevinnou princeznu Máňu, která je nutila tam uklízet a mýt se... Je to narážka na Nezbednou pohádku z roku 1976. (a-ja)
  • Název je parafrází přísloví: „Ševče, drž se svého kopyta.“ Znamená to být tím, kým jsme, a necpat se tam, kam nepatříme. (sator)
  • Natáčení probíhalo ve Štramberku v jeskyni Šipce a v arboretu a dále ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. (aiv)

Reklama

Reklama