Chléb náš vezdejší

• Česko Náš denní chléb (více)

Jaký je náš „denní chléb"? Režisér Nikolaus Geyrhalter ve svém dokumentu přináší téměř lyrickou, zároveň však děsivě chladnou impresi obrazů a informací ze současného zemědělského průmyslu. Bezchybné kompozice souvisejí s dokonale mechanizovaným a hygienickým způsobem práce, kde člověk zastává už jen minimální úkoly. Na rozdíl od stroje nedokáže lidská síla pracovat bez zastavení. Stroj pracuje nepřetržitě, jeho úkony jsou neměnné a synchronizované s ostatními činnostmi, takže i produkty jsou potom zcela symetrické a na první pohled identické. Přes výkonnost strojů jako by dokument pátral po posledních představitelích jedinečného, byť omylného lidského faktoru. Režisér střídá sekvence záběrů práce strojů s obrazy přestávek dělníků, odehrávajících se téměř výlučně o samotě a beze slov, která by stejně zanikla v nepřestávajícím šumění strojů. Výmluvné záběry na vozíky bez řidičů ošetřující v obřích sklenících zeleninu, na oplodnění krav připravované v laboratoři nebo na porážku dobytka „humánními" stroji se totiž obejdou zcela bez komentáře. (oficiální text distributora)

Prolog

Kruté dílo...fascinující...jedinečné. Robrazení stiných stránek naší existence bez zabarvení. Výjímečné dílo... ()

sumperacek

Videa tohoto typu shlédám pořád ve škole a mám představu co se v potravinářských a zemědělských podnicích děje, a tak mě vlastně ani nic z toho nemohlo překvapit. Pro nezasvěcené určitě velmi cenná výpověď. Mohli akorát přidat titulek s krátkým popisem u každého videa. Myslím že třeba málokomu došlo že podivná sklizeň pod plachtami je vlastně sklizeň chřestu. Také mi scházelo aspoň mírné podmalování hudbou, které by nebylo naškodu. ()

Hightower

Přemnoženost lidské populace přinesla to, na co se v tomto nebo obdobném (Potraviny a.s.) dokumentu, díváme. Stejou měrou se podílí i pohodlnost lidí. Vše se - domnívám - odvíjí od toho, co člověk čeká od života. Zda-li je to: užívání si ho plnými doušky, být individuálně zahleděn jen pro své potřeby. Potom se nemůžeme divit tomu, co jsem zde viděli. Dnes už není asi nic dobrého na tom, si vypěstovat své vlastní: mít své čerstvé maso, vajíčka, zeleninu apod. Čím je to způsobeno? Člověk touží mít čím dál více času času pro svou zábavu, pro své radosti. Obávám se, že nemyslí na budoucnost; anebo když ano ,tak jedině, co JÁ. Poslední dobou se mi zdá, že svět spěje k tomu, že budou tři druhy států: státy, které budou nuceny žít jen ze služeb. Jejich průmysl půjde do kytek. Málo vypsělé státy, které budou výrobnou pro státy služeb. A potom, ostátní uskupení. To jsou ty, které se vyznačují svou individualitou (Švýcarsko, Somálsko a jemu podobné státy,...)...Koneckonců lidé z dokumentu, můžou být rádi, že neexistuje ještě plná automatizace, to by potom v celém dokumentu nehrál ani jeden člověk. Další daň za zdokonalování. ()

sonoluca

Člověku se chce místama až brečet, když vidím kam jsme to dopracovali. Kuřáta lítaj na lince doslova jak rohlíky, ta je napsype do přepravky jedno za druhým, bába je pak označuje a ty co se jí nezdaj rovnou vyhazuje. Belgické modrobílé krávy, jejichž účelem je "dávat" co nejvíce masa - vypadají jak jedinci co to přepálili se steroidama. Superdojení na točně - vemena napumpovaný k prasknut. Sbírání slepic mechanizovaným chmatákem a další a další a další. Ono ve finále na tom neni o moc líp ani to ovoce a zelenina. Místama dost hruzné, leč taková je bohužel dnešní realita. ()

tančísvlky

Najväčší horor aký som kedy videl,bohužiaľ podľa skutočnej udalosti. Neskutočná skutočnosť nášho zničeného sveta. Je to bez slov, žiadne slová nedokážu povedať čo sa stalo s ľudmi v tomto svete... ()

kirmakX6on

škoda, že tam není ten komentář - kvůli jeho absenci jen 3*, jinak by to byly alespoň 4. I tak to bylo pro mě poučné... Nepřišlo mi ale, že by se tu kritizovala odlištěnost...možná proto, protože na mechanizaci nevidím nic špatného, naopak. Otázkou ovšem je, jestli skutečně není lepší ty zvířata (alespoň některá z nich) nechat žít...trochu důstojněji (ekologický zemědělství, případně ..alespoň "občasné" vegetariánství). Celkově 70% ()

anyonecek

Tady už se nedá hovořit o nějakém chovu zvířat, to je prostě velké rozsáhlé pěstování zvířat jako neživých věcí, které jsou všechen svůj čas zavřené v klecích metr x metr a na pásech kde jsou všelijak zpracovávány (vejce, mléko, srst). Opravdu se pečlivě podívejte na tento dokument a pak se podívejte na vaše slepice a další maso v mrazáku, určitě už to nebude tak chutné k jídlu jako předtím. Tohle už není pro přežití, tohle je prostě systém, který bere životy, aby se pak půlka někde zkazila a vyhodila nebo předhodila vaším domácím mazličkům v podobě sladkých psích granulích a libových kapsiček ;) a nebo také v kvalitní české pašťičce, která samozřejmě obsahuje z velké části (možná i jediné spolu s vodou) separát (kůže, kosti a další chutné věci). Opravdu vynikající dokument, který nepotřeboval žádný komentář ani zvuk a i tak řekl strašně moc. ()

arbeit

Dobre zvolená téma, zlé spracovanie. To že sa dokument snaží byť naturalistický je ok, ale nejaké zbieranie zeleniny a ovocia bez informačného komentára je neskutočná nuda. ()

v3s

film me ani nesokoval, ani nezhnusil a jsem za to rad, proste mi naserviroval realitu takovou jaka je a ja se podival, zamyslel se a kyvnul ... ano, takhle funguje vyroba jidla v zapadnim svete, jsem rad, ze mi to bylo podano touto formou, doporucuju kazdemu ... navic je tam spousta umeleckych a "lidskych" zaberu, ktere potesi ()

Firko

Velmi kvalitne spracovany dokument. Zo zaciatku mi chybal nejaky ten koment, nejake fakty k tomu alebo tak, no casom som zistil ze to vobec nieje potrebne. Bez prikrasleni prestrena KRUTA realita...ukazka toho, ako sa sprava clovek,aky je kruty, bezcitny a nenazrany.Zviera pre cloveka uz nieje zivy tvor, ale obycajna vec, na ktorej vobec nezalezi... ()

SKA

Myslel sem si že už sem v životě něco viděl, ale tento film mě vzal tam kam se jen tak nikdo z nás nepodívá a byl sem mnohdy překvapen, jak se co dělá. Sem rád za práci kterou mám a už si nebudu nikdy stěžovat. Moc pěkný dokument který o de mě dostává 85%, doporučuji shlédnout všem. ()

kedluben

bože můj! k uzoufání nuda! ach jo, dyť todle všecko přeci víme, jen ignorant o těchhle věcech nepřemejšlí a nebo dělá, že je nevidí. no jo jenže se člověk teď dívá na všechno zase trochu jinak - citlivěji, otevřeněji, neokorale.... a třeba to s někým aspoň trochu pohne... 90/100 - ale ani to vlastně film moc není... ()

Axxym

Křidýlko nebo stehýnko? Tenhle snímek bych doporučil všem lidem, kteří neví, jak se mléko dostane do krabice a maso do mrazáku. Úžasný snímek, putování pod pokličku konzumu, oslava moderní masové (hezký dvousmysl, že? ) bioprodukce. Přesto, že o kombinátech nemám žádné iluze, tak například vysavač na slepice mě docela dostal :-) Pěkné artové provedení dokumentu, akorát někdy je absence komentáře (což má svoji logiku, protože úchvatnost samotného procesu by byla komentářem rušena) trochu na úkor sdělnosti- otázky jako "copak to je za stromy, které tam otřepávají pomoci mechanické vibrační paže " nebo "co má společného dolování jakési horniny (minerálu?) s produkcí zeleniny a zviřátek?" zůstanou bohužel nezodpovězeny. ()

ZigurRóz

Ano, toto je vskutku prislovecna voda na mlyn vsem vegetarianum a ochrancum prirody. Musim ale poznamenat, ze ve spouste provozu panuji nesrovnatelne horsi podminky, nez jak je to uvedeno v tomto dile. Nicmene pro vsechny ty, kteri maji prehnane iluze o zdrave vyzive (kureci, ryby, ovoce) vrele doporucuji! ()

fishbonik

Filmy jsem na tohle téma viděla asi tři v průběhu nějakých dvou let, ale nevím, tentokrát to asi byla poslední kapka. Prostě budu jíst jen ryby a další druhy masa jen v nejnutnějších případech. Stejně mě nikdy maso moc nebralo....a co se týče ostatního jídla, až se mi podaří osamostatnit, dám se na bio, i když to bude pěkně drahý (nemám náladu počítat, kolik že tam těch chemikálií narvali) ()

Dítě

Takže slepička už nenosí vajíčka do kurníku a pašík se neválí v bahýnku za chlívkem. To jsem sice věděl, ale podobně jako další diváci mi nezbývá než konstatovat, že vidět to v takto působivém zpracování, je něco jiného než vědět. Na film jsem se chtěl nejdříve jenom mrknout, co to je a za chvíli vypnout. No.. dal jsem to celé najednou, někdy ze zvědavosti, někdy za trest, za to, co už jsem všechno v životě snědl. Jedna z prvních myšlenek, která mě napadla, je, jestli se člověk může stát vegetariánem po jenom filmu? Zatím nevím, ale určitě je to silný zážitek a námětů na přemýšlení neúrekom. ()