30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

Lennnnna

Kdo by to byl čekal, že nás ještě někdy upíři zvednou ze sedadel? V kině to šlo jako jedna velká vlna, cuknul sebou jeden a jako domino ho následovala celá řada:o) Perfektně budovaná atmosféra, upíři správně děsiví a draví a vůbec takoví, jaké jsme je snad ještě nikdy neviděli a jak už to tak bývá - nejděsivější bývá to, co není vidět, takže výkřiky požíraných ze tmy mi bohatě stačili k tomu, aby mi tuhla krev v žilách. No vážení řekněme si to na rovinu, tentokrát jsem byla skutečně vyděšená a konsternovaná.O překvapeních v podobě masakru s frézou nebo useknutou hlavou na houpačce ani nemluvě, ty dodaly správnou šťávu a diváka donutili nadskakovat stejně jako při útocích upírů.Velká hororová událost letošní sezóny, která bude jen těžko hledat konkurenta. ()

Fanucci

Fantastický začátek. Od úžasného "leteckého" záběru na řádění upírů ve městě za hoření aut a křiku vyděšených lidí, to jde s filmem z kopce. Děj je nulový, upíři se postupem času nepohybují tak efektně jako na začátku:-), hororových prvků je čím dál tím méně, což mi přišlo jako velká škoda. Sladeovi by tento žánr seděl! Co se mi hodně líbilo, bylo ztvárnění upírů. Nejlepší upíři co jsem dosud viděl!:-) 70% ()

kinderman

Comicsová předloha je nadprůměrná, některé výjevy jako ze S. Kinga ( až na to, že King se do svých knih snaží většinou přidat i nějakou tu nadhodnotu v podobě mimopříběhového sdělení), atmosféra filmu (na té je to postaveno, nikoli na laciných lekačkách) zasouvala diváky kolem mě čím dál hlouběji do sedaček. A narozdíl od takového Snyderova Úsvitu mrtvých zcela absentuje jakýkoli odlehčující humor. Tísnivé, výborné, i když zdaleka ne pro každého. ()

fallangell

Nebylo to az tak dobre jak jsem cekal, neuskodilo by trosku min bezmyslenkoviteho behani a trochu vic akce, prece jen vysek 3 dnu ze slibovane 30 denni noci? trosku malo :( ()

Frenegonda

Bojím se rád...ale tady to nějak nešlo. Opravdu jakmile upíři ukážou tvář...vypadají víc jako mentálně postižení než strašliví zabijáci...ztrácí film podstatný kus napětí... ()

fmash

Předloha se mi fakt líbila, je to ujetý, drsný, výtvarně i vypravěčsky znepokojující komiks. Bohužel film, i když se mi celkem líbil, měl pár věcí navíc (jako např. občasnou snahu o lekací scény, které patří někam jinam) a pár věcí mu chybělo (kupříkladu vtíravá a gradující ponurost předlohy). Závěr: jako béčko by to bylo vynikající, ale tohle mělo mít větší ambice. Neurazí, ale neobohatí. ()

Kosmik

Bohužel tento film se poněkud nepovedl ve střižně. Má několik skvělých momentů: zcela originální rozjezd a ještě originálnější konec, ale spád děje má určité problémy. Občas jsem měl dojem, že v projekci vynechali jeden díl. Takže upíři, kteří jsou nejdříve zobrazováni jako skrytá dokonalá monstra, jenž se v obraze vždy jen na malý okamžik mihnou, se prudce mění v komické postavy s hubou plnou zubů opatlanou krví. Obrovská škoda. ()

zipexx

Povedená upíří vyražďovačka, ve které hraje prim Joshova sekyra, dokonale zmrzlá atmosféra a skvělá práce Davida Sladea a jeho kameramana:-)............. " God? No God.." ()

berusche

No zaplaťpanbůh, že je to lepší než dvojka! Ale, že by to bylo srovnatelné jako horor s Osvícením nebo Kruhem, to se říct nedá. Námět je to ale dost originální, jatka jsou to solidní (některé záběry zblízka mě vážně potěšily) a dokonce herecké osazenstvo je povedené. Celkem zdařilá upířina, ale bohužel s takovou tradiční zápletkou. ()

honajz2

Začátek dost slušný, jenže pak to spadne do průměru a už se to z něj do konce filmu nevyhrabe, i přes pár solidních scén. Ta atmosféra a napětí v tom taky byla víceméně v průměru, místy mě to zaujalo, místy jsem se jenom nudil a přitom netuším, kde se vlastně stal problém. Jako jo, za těch 29 dní mohli vymyslet lepší plány než jen pobíhat z bodu A do bodu B a z něj pak do bodu C, taky tam jsou určité nelogičnosti, ale natočené a zahrané je to zase na druhou stranu slušně. Možná to taky na můj vkus bylo zbytečně moc akční a taky mám pocit, že se ta dvouhodinová stopáž dala využít na víc než jen na tohle, nicméně tak jako tak je to pro mě prostě průměr. Sice lepší, ale pořád průměr. 3* ()

kombajn

Filmy s upíry bývají zpravidla běčka až céčka, Když pominu špatný střih, maskující nepříliš dobré akční scény, patří film k tomu nejlepšímu ze žánru. Možná i proto, že se tvůrci nesnažili přizpůsobit film pro vstup do kina od 12ti let. Je to syrově krvavé a to je dobře. Navíc má film mrazivou atmosféru a to je něco, co se v poslední době moc netočí. Strach!! Je tak sladký... PLUS: pohled shora na likvidované město ala GTA 2 MINUS: dialogy a střih ()

Morloth

Předem se přiznám, že hororům příliš neholduji, což byl trochu problém i při sledování tohoto snímku. Na hororech mne totiž štve hned několik věcí, které se skoro v každém z nich projeví. Předně se jedná o nelogické chování postav, které se bez rozmyslu vrhají vstříc jisté smrti. Sekundně jde o to, že na úkor budování atmosféry se vytrácí logická konzistence příběhu, smysluplnost rozhovorů i celkové prokreslení postav. Musím uznat, že 30 Days of Night se některým těmto úskalím vyhnula, jiná bohužel ponechala. Takže nejdříve, co mi nesedlo. Nesedla mi proklamovaná sebevražednost postav. Proč jich muselo zemřít tolik, ano, samozřejmě proto, aby bylo na co koukat, ale ptám se, proč se jednou scénáristé nezamyslí a nepokusí se to i logicky naroubovat na příběh? Ostatním problémům se 30 Days of Night vyhnula úplně, nebo alespoň z části. Rozhovory sice sem tam haprují, ale nejedná se o žádnou tragédii a překvapivě se vyhýbáme zaběhnutým klišé typu: Miluju tě Chucku, neumírej prosím. Tyto nesmysly jsou naštěstí omezeny na minimum. Velkým plusem je atmosféra, která sice přichází na vrub především zasněženému prostředí a temnotě, přesto je tíživá a velmi, velmi dobrá. Temno a sníh totiž vytvářejí zajímavý hororový prostředek, vše je navíc umocněno kvalitním Hartnettovým výkonem. Bohužel lekavých částí se příliš nedočkáme, a tak se není příliš čeho bát. A ještě jedno plus, kterým jsou samotní, velmi dobře ztvárnění a kvalitně zahraní, upíři. Přesto mne 30 Days of Night úplně neodrovnala a k inteligentním hororům typu Shining má vskutku daleko. ()

Caminzind

Zombie-vyvražďovačky nějak zvlášť nevyhledávám. Tahle měla ale originální atmosféru (ta Aljaška ve studiu mi připomínala komornost Truman Show :-))))), pestrý děj, pikantní gore-scénky a příjemnou stopáž. Pobavilo. ()

Chen

Velmi sugestivní, surové a atmosférické. Je tu možná zbytečně moc ústředních postav a některým není věnována zasloužená pozornost a taktéž člověka zaskočí, že se někdy chovají minimálně zvláštně (nezabezpečit vchod do úkrytu, když se venku promenáduje skupina lidské maso požírajících monster?), ale jinak film funguje tak jak má - vyděsí a vyvolá mrazení v zádech. 70 % ()

HappySmile

Nevím, jak mám tento film ohodnotit. Sice byli zombíci skvělí a atmosféra opravdu hororová a určitě je to jeden z lepších hororů v zombie žánru, ale přesto si musím postěžovat, že některé záběry, kdy zombíci požírali lidi, byly strašně nepřehledné a člověk vůbec nevěděl, o co tam jde. Druhý problém byly nelogičnosti, které se často objevovaly... Tyto dvě věci mi docela vadily, takže dávám 3 hvězdičky, přesto musím říct, že horor je to povedený. ()

Hennes

To lepší z upírských hororů. Odvážná čtveřice "pozůstalých" se vydává po stopách upírů a stávají se jejich lovci. Dobrá atmosféra, krvavé vyvažďóvání, sexuální vsuvka. Samozřejmě nemohou přežít všichni 4 hlavní hrdinové. Většině uživatelů nesedl ten konec, ale pro mě : proč ne ? ()

Martin741

30 days of Night je vyborny film od Davida Slade-a a konecne upiri, ktorych som sa po dlhej dobe bal. Krv v snehu je desiva, upiri patricne slizki a odporni, vyborna hororova atmosfera. K tomu treba pripocitat vyborneho Hartnetta a krasnu Melissu George, ktora je mne neskutocne sympaticka. A par drsnych brutalnych scen okorenenych akciou. 94 % ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci