Lov papírových draků patří k nejoblíbenějším hrám afghánských dětí. Dvěma z nich, nerozlučným kamarádům Hassanovi a Amirovi, ale osudově změnil život, když jejich přátelství rozbil na padrť. Tak začíná příběh, který spisovatel Khaled Hosseini vydal ve stejnojmenné knížce, jež se v roce 1995 stala třetím nejprodávanějším titulem na americkém trhu a dojala milióny čtenářů.

Afghánská metropole Kábul, sedmdesátá léta. Malý Hassan se svým tátou slouží u Amirova otce. Přes třídní rozdíly jsou oba stejně staří kluci velkými přáteli. Pak ale Amir Hassana zradí. Amirovy výčitky svědomí spolu s invazí sovětských vojsk do země oba chlapce navždy rozdělí. Zatímco Hassan zůstává v Afghánistánu, Amir s otcem utíká přes Pákistán do Spojených států, aby tu uskutečnili svůj americký sen. O pár let později je z Amira spisovatel, kterému právě vyšla první knížka. Oženil se s krásnou krajankou Sorayou, pochoval otce a absolvoval telefonát, který změnil jeho život. Z rodného Afghánistánu zavolal po letech starý rodinný přítel a nabídnul mu vykoupení za dávné selhání. Amir se musí vrátit do země, teď ovládané Talibanem, a odvézt z ní malého syna přítele, kterého kdysi tak strašně zklamal. Pro mladíka vychovaného západní civilizací je i tohle hodně těžký úkol. Až na místě ale Amir zjistí, že aby ho mohl splnit, bude muset překonat sám sebe...

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. „Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit,“ říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. (oficiální text distributora)

chelseaman22

Lépe se na o kouká, než čte. Dva mladí pseudopřátelé z rozdílných společenských vrstev spolu neustále vymetají kinosály, jelikož je uchvacují těstoviny westerny. "Charles Bronson není Íránec? Vždyť mluví persky s íránským přízvukem!" Aristokratický otec si to mastí po prašných cestách Kábulu v Mustangu, přičemž polovina města nedosáhne ani na životní minimum (v současné době 3 125 Kč). Velice povedený battle draků nad zasněženým Kábulem je doprovázen nějakým tím skotským folklórem v podobě dud. Už při čtení knižní předlohy jsem proklínal posránka Amíra. Parchant Amír se v Kábulu producíruje v golfovém tričku s krokoušem a je mu úplně buřt, že jemu oddaný Hazár je nucen vyzkoušet pro většinu mužů nepředstavitelný koitus. Však se ukáže ty afghánský aristokrate! Pět minut filmu a jste o dvacet let dál. Amír udělal v USA státní maturitu (základní level) a teď chce studovat angličtinu, načež mu Bábá naznačí, že být spisovatelem je prostě na piču. Bábá si alespoň uleví větou: "Do hajzlu s Ruskem!" Dcera generála vypadá pseudoarabsky, což ovšem neodradí Amíra od nabalování za účelem koitu. Trapné zvyky mají toť Arabové! Rodiče špehují zamilovaný pár na každém kroku, přestanou až po skončení svatebního ceremoniálu. Následuje nečekaný přesun do země Talibánu (rozumějte Afghánistánu), kde se Amír usadí na tribuně, aby mohl společně s 20 000 diváky sledovat fotbalovou plácanou na písku á la Budějovice. O poločase v Příbrami si to mastí přípravka, ale v Kábulu se koná kamenování nevěrné manželky (během této mezihry zapomeňte na čekání ve frontě na klobásu s hořčicí!). Gule z praku způsobila, že oční bulva vytekla jako vejce rozbité za účelem obalování řízků. Kamera, výprava a hudba jsou na špičkové úrovni. Nutnou vyzdvihnout výkon malého Hassana. Každý z vás určitě ví, jak se řekne arabsky ahoj. Každé šesté slovo je tedy sallám, což evokuje myšlenky na oběd. 70% Celosvětový výdělek k 17. 4. 2013: $73,276,047, což je 3,66 násobek budgetu..........3,214. nejvýdělečnější snímek historie ()

markuc

Krasny, ale netradicni pribeh, natoceny velmi originalnim zpusobem a jeste k tomu krasny Afghanistan. Neni co dodat, proste film, ktery vas chytne za srdce. ()

Karush

Prekrásna a srdcervúca realistická dráma. Priateľstvo dvoch malých chlapcov a ich následné odtrhnutie sa od seba je na jednej strane zázračné, ale miestami do srdca bijúci príbeh, kde chyby minulosti už nemôže napraviť nik. Miestami som sa cítila ako šarkan vypustený do tohto krásneho príbehu v skvostnom prostredí. Veľmi dobre tu bola vyobrazená aj pre nás neznáma kultúra, brutálnymi a zarážajúcimi skutočnosťami, ktorými nás príbeh oboznamoval, a ktoré dneska ešte stále sú akceptované. Hlavní hrdinovia poprípade púšťanie šarkanov boli pre mňa určitým symbolom istej slobody, ktorá z jedného momentu na druhý z nebies bez opýtania môže padnúť do prachu. Kto si to pozrie, nie len obyčajný film bude vidieť, ale sám život. Podobný film: Khuda Kay Lay ()

_DAVE_

Výborně natočený životní příběh jedné Afgánské rodiny, který tyto lidi i jejich kulturu přibližuje Západnímu publiku. ()

lennyd

Už od malička byli nejlepší kamarádi - Amir a syn jejich sluhy, Hassan. Až do okamžiku, kdy je Hassan ponížen několika staršími kluky, a Amir se za jeho chování začne stydět. Přičiní se o to, že Hassanův otec i se synem opustí jejich rodinu, a navíc sami musí z rodné Afgánistánu zmizet, když začne invaze Sovětských vojsk. O mnoho let později, ve Spojených státech, se Amir dozvídá, že Hassan zemřel, a zanechal po sobě malého syna - a bude na Amirovi, aby svému dávnému příteli splatil dluhy z dětství... To sem si takhle jednou chtěl pustit nějaký příjemně béčkový fantazy film, a Lovec "draků" tomu (dle názvu) perfektně odpovídal. Takové šlápnutí vedle se mi ale snad ještě nikdy nepodařilo, nicméně se (na sebe) vůbec nezlobím, a naopak jsem hodně potěšený tím, co jsem viděl. Film od prvních okamžiků vlastně až do posledních minut ukazuje život v Afgánistánu - a to jak před příchodem Talibanu, tak i po něm. Vlastně celá druhá polovina filmu zabývající se "vysvobozením" malého chlapce z rukou Talibanských vládců je naprosto úžasná, a stála by sama o sobě za samostatný film... ()

Brain-D

Velmi zvláštní film. Čekal jsem něco jako "Milionář z chatrče", ale tohle bylo spíše "Město bohů". Ale né tak drsné jako tyhle dva. Film nás zavede do Afgánistánu a provede místním životem. Hlavně převratem po příchodu rusů a následným občanským nepokojům. ()

sskrblik

Po Plesu příšer je pro mě Lovec draků znovu menší zklamání. Poutavé téma, avšak promarněné. Vadí mi příliš rychlé změny a neschopnost dát divákovi prostor pro širší vnímání dané situace. Čekal jsem více momentů vyjádření svobody při pouštění draka, či možná hlavní motiv spojený s tímto koníčkem. Po zhlédnutí se mi nedostává žádných větších emocí, které jsem očekával. Věřím, že knížka může být zajímavější volbou příběhu o přátelství. ()

liuk

Lovec draků je zase tím filmem, kterému malinko přetažená stopáž prostě svědčí. Kdyby ta byla přiškrcena o vzdáleně nedůležité pasáže a drobnosti, těžko by divák při mnohých vyvrcholeních zažíval za postavy takovou satisfakci jakou jsem zažíval já. Tolik by je nepoznal a nezžil by se s nimi. Takže díky za ty dvě hodiny, jež jsou naplněny trápeními, radostmi, zahazováním nadějí, optimismem, ale i všelijakými aspekty imigrace, kulturní difúze, začínáním staronových životů a vyrovnáním se s ošklivými vzpomínkami na krásnou minulost. A kdyby mi tato nálož emocí, jejíž nostalgie a touha po návratu, která nepochopitelně a náramně funguje i na zcela netknutého, kdyby ta mi nestačila, tak její všeobjímací vzkaz musí. Až z toho má člověk dojem, že snad 9/11 byl poslem jakéhosi bezradného vyššího principu, který nebyl pochopen tak jak být měl, a naopak se díky němu začal vnucovat pitomý jednotvárný světonázor o všech, kdo žijí od Maroka až po Malajsii. Sice se musí uznat, že důvod toho celého je proklatě průhledný, ale v takovém podání to nemůže vadit. Naopak: jen ocenit, zvlášť když se to povedlo tak apoliticky. ()

homerr

Pro mě osobně film roku 2007. Drsný a smutný dilm o vině, svědomí a následném vykoupení. Jako velké plus je zde opravdu reálné vykreslení muslimského světa, před příchodem Talibanu do Afgánistánu - ulice Kábulu odpovídají realitě muslimských měst , první schůzka páru v doprovodu matky, která jde několik metrů za nimi... ()

blackJag

Netriviální příběh o přátelství a odpovědnosti. Líbilo se mi, že Forster, ač by díky prostředí, ve kterém se příběh odehrává (nesmyslnou brutalitu ruské okupace vystřídá zvůle Talibanu), mohl poměrně lacině páčit z diváků emoce, nedělá to (nebo ne příliš často). Záběry vznášejících se draků nad Kábulem jsou potom smutně magické a zajímavým je také hudební doprovod. II Scénář: David Benioff (adaptace stejnojmenného románu amerického spisovatele afghánského původu Khaleda Hosseiniho, který vyšel i u nás). 85% ()

davidek

Na tenhle film jsem byl hodně zvědavý a fakt je ten, že jsem si na konci filmu pobrečel. Opravdu za srdíčko beroucí příběh. 90% ()

V.Silver

Krásné záběry na Afghánistán na začátku filmu, úžasné zachycení atmosféry Kábulu na konci 70. let, zpočátku silný příběh o dvou malých přátelích a obtížích jejich života v zemi těsně před invazí sovětských vojsk. Ale další část filmu už mě nějak příliš neoslovila, upřímně: čekal jsem víc. A konec mě nechal úplně chladným, což Forsterovi asi neodpustím. Přesto je to příjemně (i když na Forstera spíš rutinně) natočený snímek, který zasahuje do mnoha citlivých témat afghánských dějin v posledních cca 40 letech. 75%. ()

Autogram

Ako sa takéto vývrtky dajú robiť so šarkanmi, to nepochopím a ani netuším, či to je možné. Ale to je len začiatok filmu o dvoch kamarátoch a nasleduje dosť ťažká dráma. Detské problémy, po emigrácii už tie dospelé. Nezaujal ma až tak príbeh, skôr to prostredie a nakuknutie do cudzej kultúry. Zeny nechodili zahalené, na svadbe sa aj normálne bavili, ale po návrate do Afganistanu je všetko inak, muži musia mať brady, ženy ani nevidno. Rusi to tam určite nezveľadili, obchoduje sa so všetkým a prežívame škaredé deja-vu. –––– Je len jediný hriech, a tým je krádež. Všetky ostatné sú z neho odvodené. Keď zabiješ človeka, ukradneš mu život. ()

Almásy

prvá polovica je nádherná, priam majstrovská. potom však príde druhá, americká polovica filmu, ktorá z Lovca drakov robí Hallmarkovsky dojemný film na jedno použitie. ()

venca163

Zajímavé prostředí udělá vždycky svoje. Líbil se mi krátký pohled do nedávné historie země i zdařilé kopírování knižní předlohy. A také filozofie Amirovo otce. A dětským hrdinům bych vyměnil role, herce Amira bych udělal Hassanem a naopak. Vzhledem k jejich povaze by mi to sedělo daleko víc. (80%) ()

Soweek

Marc Forster patří v dnešní době k režisérské špičce a jeho Lovec draků to pouze potvrzuje. Tady v podstatě není o čem psát, pokud jste viděli nějaký z Forstrovo filmů jako Finding Neverland či Stranger than Fiction, hned vám musí být jasná kvalita tohoto filmu. Normálně by to bylo asi i za plný počet, ale Stranger than Fiction mi přinesl větší emocionální zážitek, takže trochu ubrat musím. ()

bloodvomit

Naprosto geniální snímek co mě dostal do kolen. Zpočátku jsem čekal nudu, ale co se vyvrbilo poté to mě dostalo. Hodně silnej příběh, absence zbytečnejch speciálních efektů. Prostě jen herci, parádní scénář a dobrá kamera a klenot je na světě. ()

MurielRezek

Mám ráda příběhy, které se odehrávají na pozadí skutečných událostí. Četla jsem knihu a přiznám se, měla jsem trochu strach. Romány Khaleda Hosseiniho a jeho intimní vypravěčský styl přímo miluji. Ale mé obavy se po shlédnutí filmu téměř rozplynuly, protože to nejdůležitější z literární předlohy díky kvalitnímu scénáři Davida Benioffa a citlivé režii Marca Forstera ve filmu zůstalo. Hvězdné vypravěčské trio těchto tvůrců korunuje i síla působivé hudby Alberta Iglesiase. Viděla jsem krásný film. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky