Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

zlabus

Zrovna dnes ráno jsem si říkal, že už jsem proklatě dlouho neviděl film, u kterého1 bych se nebál používat slova jako dokonalé, či geniální. There Will Be Blood IMHO nemá jedinou slabinu. I přes svojí 160 minutovou délku mi nedovolil ani jednou se podívat na hodinky a na konci jsem byl zklamán, že tenhle úžasný zážitek už končí. Oscarovou porážku s No Country for Old Man asi nepochopím nikdy. ()

MartinezZ

Naprostá nezáživná rádoby komorní trýznivá nuda popisující těžařské dřevní doby Ameriky a jednoho vznikajícího ropného magnáta, který ovšem trpí nějakou velmi vážnou psychickou poruchou, díky níž přijde o přízeň syna (který mu u jednoho z vrtů ohluchne) a díky níž zanevře k lidem natolik, že nepochopitelně a zbytečně vraždí. Ano, je to pan byznysmen, ale také postava, kterou jsem měl chuť zabít nedlouho po začátku filmu. Kamera si sice vyhrála, ale plytký scénář, dávající nudě nejen novou podobu ale takřka jí až zhmotňující, byl utrpením. A to nemluvě o hudbě, která se buďto až kakofonicky k ději nehodila a nebo právě její úděsnost měla popisovat vnitřní hrůznou psychickou chorobu hlavní postavy, neřku-li scénáristy. ~~~ Jednu hvězdičku za prvních 14 a půl minuty beze slov. ~~~ Už v době Oscarových nominací a cen jsem tomu nevěřil a zdráhal se film vidět. Až dnes mě poměrně vysoké hodnocení filmu přesvědčilo. A také znovu utvrdilo v tom, že ani zdaleka ne vždy mám stejný vkus jako většina hodnotících. ()

Paxxx.cz

Film je to dobrý, ale extrémně přetažený (skoro to vypadá jako by se ušetřilo na střihačích). První půlka je dobrá, ale v té druhé jsem se už dost nudil a nemohl se dočkat konce, herecké výkony mě taky nějak zvlášť nenadchly...6/10. ()

Asgy

Krutý příběh, především o ropě, penězích a vztahu otce a syna. Výborná "psycho" hudba, stejně tak skvěle prokreslená hlavní postava. Prostě zase jednou poctivá filmařina. Dojem mi kazila snad jen celková rozvleklost filmu. Tím neříkám, že by film byl nějak zbytečně natažený, ale ta pátá hvězdička se možná najde po druhém shlédnutí. ()

havLord

(((((((Moje nejhorší obavy, které jsem začal pociťovat po prvních cca 20ti minutách, se nakonec naplnily - je to sice mistrovsky natočený, zahraný a ohudebněný, ale nic se tam neděje... jak ostatně velmi trefně píše Shadwell. Můj problém s tímhle filmem není v tom, že bych se nedokázal ponořit do Plainviewa, že bych nedokázal číst mezi řádky a napjatě sledovat každý jeho slovo a grimasu, mně vadilo to, že po dramatický stránce film strašlivě strádal - žádný zvraty, milníky etc., nic, k čemu by se člověk mohl upnou. 70% (napoprvé)))))))) ale pardon, to jsem jeste nerozumel filmu! ()

Lukrecie

Ze začátku mě film příšerně nudil. Až jsem si říkala, že to snad nevydržím sledovat. Jak se však blížil k polovině, vtáhl mě do děje a začala jsem si jej opravdu užívat. Nebýt té vleklosti děje a hudby, možná bych dala i pět *. S jídlem roste chuť, jak se říká aneb příběh o lidské chamtivosti, bezohlednosti, touze po penězích a moci. Skvělý herecký výkon předvedli Kevin J. O'Connor, Daniel Day-Lewis a Paul Dano. ()

sta

až najdu slova, pokusim se je nějak napsat...zatim se připojuju k děkovačce DD Lewise na Oscarech: Thank you, Paul! I´m finished! ()

GodComplex

There Will Be Blood nezacina vubec spatne a chvili to vypadalo, ze by to mohlo byt i velmi zajimave, ale to trvalo tak prvnich 20 minut, dal se to neskutecne tahlo. Bylo to prehnane dlouhe a nezazivne, zejmena na konci uz to bylo ciste natahovani. Ma to sice urcite film-making kvality a je to klasicky oscarovy material, Daniel Day se sve hlavni oscarove role zhostil dobre a nomination si zaslouzil, urcite ne ale celkovy win. Jeho hlas a retoricky projev jsou lahudka. Dalsi herce nema smysl zminovat, jelikoz tohle byla vesmes oneman show. Rovnez to ma pomerne povedenou music od clena Radiohead v kombinaci s klasickymi oldskool orchestralnimi dily, ktere nektere sceny vylozene tahnou. Nicmene celkovy vysledek je vskutku prumerny film, ktery velmi rychle zacne nudit a je to dlouhe, predlouhe. 5/10 ()

Ridick

oibraz prvych naftarov, tazenia ropy, ich strasti a radosti. pekny opus, ale natiahnuty do neumernej kolosality, ktora sa dala len tak tak vydrzat. avsak lewis vynikajuci, kamera vynikajuca, reziser vynikajuci, scenar vynikajuci, pribeh (okrem dejovej linky cirkvy tretieho zjavenia a falosneho brata) dobry... ()

aluna

Mohla bych sem do puntíku přepsat svůj komentář k "Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem" - aneb spousta úchvatnejch scén, skvěle zahraný, řemeslně perfektní, jenže na mě strašně dlouhý. Je zvláštní, jak mi stupnice 5ti příček plus odpad nestačí a tak nejsou 3* jako 3*, tenhle film má na víc těch cípatejch a zasloužil by si je (stejně jako "Zabití..."), leč nedostane. Buď natočím dlouhej biják, co má hordu děje, kterej ho podrží, nebo pomalu plynoucí klenot na 100 minut, který to ustojí. Takže - líbilo, kvalita je nepopiratelná, postava Daniela si na začátku získá sympatie, aby je pak pomalu trhala na kousky a spálila, podívaná bez sentimentu, hrdinů a patosu, což je dneska odvaha, která se cení. Dala bych 4*, ale vím, že kvůli délce se na to už nikdy nepodívám a tak zůstanu při zemi, ač mě to samotnou mrzí. ()

UncleG

Jářku, pane Andersson... "There will be blood", to je stylová vybroušenost, filmařsky čisté a takřka geniální dílo, jakých se za posledních deset let věru moc neurodilo. Po první půlhodině jsem nadskakoval radostí a v duchu si výskal "Panečku, t-o-h-l-e se ještě točí?!" Obrovské plus navíc připisuju skutečnosti, že si konečně někdo uvědomil rozdílnou mentalitu lidí z přelomu 19. a 20.století od té naší současné. Tenhle fakt se skvěle promítá jak do hereckých výkonů, tak do vynikajících dialogů. A ano, dokážu si představit Daniela Day Lewise jako reálnýho člověka z roku 1907. Nikoli tedy jako typuse z roku 2007, kterýho akorát v maskérně navlíkli do dobovýho kostýmu (což je obecně nešvar skoro všech dobových fresek). Před sto lety se zkrátka myslelo jiným způsobem, ale přesto tak stejně. Jak výstižné! Tleskám a klaním se. Jakkoli ale Anderssona považuju za chlapíka s intelektem a velikýho pašáka, s jeho filmy mívám obecně problém. Tenhle člověk sice přináší do každýho svýho kousku novou hodnotu, ale na druhou stranu je pro mě režisérem, který neumí vyprávět. Postrádám tu gradaci příběhu a souslednou linii, skoky v čase jsou poněkud zběsilé a podstatně narušují přirozenou plynulost děje. Takže první třetinu filmu sledujeme samoúčelnou filmařkou nádheru, jejímž hlavním obsahem jest, že se Daniel rýpe v zemi.... Pak se dostáváme do jakéhosi neurčitého bezčasí, abychom v závěru najednou přeskočili dvacet let, během nichž se nejspíš nestalo nic podstatného (tj. na nikoho nespadla těžební věž, nikdo nedostal rourou přes palici, nikomu neutrhnul dynamit obě pazoury a podobně). Navíc, že by se drámo stupňovalo "až na krev", taky říct nemůžu. Spíš to celé tak nějak unaveně plyne, ten řekne to a ten zas tohle, semtam chytne nafta, semtam pan magnát někoho pohladí pěstí v dentální oblasti. Po příběhové stránce je pro mě i tenhle Anderssonův velkobiják velkým zklamáním. Ve finále tedy 70% za nádherný film o... vlastně o ničem. ()

Laxik

No, co k tomu říct? Příliš nastavovaná kaše z té nejkvalitnější krupice zůstane pořád jen řídkou břečkou. A brodit se skrz ten blemc jen proto, abych jednou za čas narazil slaďoučký hutný žmolek kakaového posypu, to za to nestojí. Nakonec mám ale stejně dilema, protože ten nejbutálnější kousek, který mě málem odrovnal, přišel na konci a trval dost dlouho na to, aby mnou otřásl. ()

MikO_NR_1909

Viac než o celistvý príbeh ide o psychologizáciu postáv. Do takej podoby, že zbytok vo vašich očiach bude predstavovať sekundárnu záležitosť. Dlhotrvajúce a pomalšie ukotvenie deja v zložitejších časových štruktúrach, s hudbou, ktorú nesprevádza uchopenejší soundtrack ale skôr nepríjemné zvuky a ozveny, čo v opustenej púštnatej krajine pôsobí depresívne, s kameramanom, ktorý dokázal v niektorých záberoch neuveriteľné divy a s výkonmi, za aké sa nehanbí ani oscarová tutovka. Jedným z vrcholov amerického filmu po roku 2000. ()

Baronne odpad!

Odporná, tristní, nechutná, vtíravá a hnusná hudba. Nechutnej, slizkej, bezpáteřní, bezcharakterní hlavní ZMRDINA. Daniel to sice zahrál bravurně, ale o čem tohle kurva bylo ? Měl jsem se bát ? Nebo bejt uchvácenej z jeho kariérního postupu ? Gradující finále emocí ? Paul Thomas Anderson, nebo PTA jak to má on velice rád, je pro mě naprostej zas*anej garbage. ()

nirvanafan

Takový ten těžce odtažitý akademický kousek. Je to extrémně roztahané a žádná z postav vám nepřiroste k srdci. Na druhou stranu příběh v druhé půli dobře vygraduje. O tom, že je to skvěle natočené i zahrané, ani nemá smysl mluvit. Jenom bych se nerozplývala nad soundtrackem, který by se spíš hodil do nějakého divného hororu než sem. ()

Freemind

Takže hned na začátku - na ten film se určitě podívejte, rozhodně stojí za to. Technicky je to dokonalost sama, Daniel Day Lewis je ďábel, předvedl zde nadpozemský výkon, který Vás strhne a rozvibruje do morku kostí. Horší je ten zbytek. Nelíbil se mi třeba Paul Dano, myslím, že mnoho jiných mladých herců by postavu naivního fanatika dokázala zahrát líp. Zklamán jsem byl ale režií - po Magnólii jsem si myslel, že se Anderson poučí, přestane sázet na superefektní momenty, či spíše - dokáže je přirozeně zasadit do děje. To se nestalo. Je to dlouhé (a to mi tříhodinové filmy vůbec nevadí), vlastně to jde odnikud nikam, skoky v příběhu jsou hrubé a rušivé. Zničeho nic se objevují postavy, které zase mizí - teď nevím, jestli je to vinou knižní předlohy, nebo to Anderson tak proškrtal. Rušila mě dokonce i Greenwoodova hudba a to Radiohead zbožňuju.Je mi to vážně líto, protože jsem se moc těšil. ()

zipper111

Nevím, Lewis je dobrej herec, ale Až na krev mě nijak neoslnilo. Samozřejmě že jde o velmi zajímavý film s naprosto hutnou atmosférou a hudbou, drsný život naftaře a ne zrovna psychicky labilního člověka...Scény týkající se náboženství mě neskutečně štvali až jsem cítil lehké zadostiučinění na konci filmu, Daniel s Elim vy*ebal docela slušně. Každopádně jsem se ale velmi často nudil. Jasně, Tenkrát na západě taky není kdovíjaká zábava, ale je neskutečnej zážitek to sledovat. Až na krev si tak trochu hraje na styl TnZ, ale rozhodně nedosahuje jeho kvalit.4* ()

contrastic

Jen další s tříhodinových kousků, který byl pro mě utrpením dodívat do konce !! Nevím, nedá se říct, že bych neustal delší stopáž, třeba u Zelené míle, Kmotra, nebo když už jsme u Andersona, tak i tu Magnolii jsem v pohodě skousl (i když taky mohla být o půl hodiny kratší :) ), ale v tomto případě to fakt nešlo. ()

Tirion

Minuty strávené u tohoto zvláštního dramatu utíkají poměrně rychle. Popravdě mě to docela překvapilo. Už začátek, kdy sledujeme bez jediného slova tvrdou dřinu kopáče značí, že se jedná o "jiný" projekt, než na který jsme si v poslední době uvykli. Velmi osobitý příběh dostává zvláštní dimenze, do kterých jsem možná ani nepronikl. Hudba, která naprosto není souběžná s dějem uvádí diváka do rozpaků a dává filmu zvláštní nádech. Občasné scénáristické rádoby zkratky spíše přivedou diváka do rozpaků, ale to je jen jediný horší dojem z jinak ojedinělé podívané. Vše podtrhává výjimečným výkonem Daniel Day - Lewis a osobitý Paul Dano ... Když teď čtu svůj komentář, tak je zhruba tak nesourodý, jako film samotný. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)