Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

MFloyd

Rozhodně jde o skvěle natočený film, který vystihuje tu špinavost doby, ať už zakalenou nalezištěm ropy, nebo chování hlavního hrdiny. Herecký výkon Day-Lewise na jedničku. Chybělo mi jen možná více příběhu, nějakého většího zvratu, protože zde obraz a zvuk (hudbu taky chválím) vítězí nad obsahem. ()

Duke90

Daniel Day-Lewis byl opravdu nechutně přesvědčivý ambiciózní magor. Nečekal jsem až tak "divně vyšinutého" chlapa, který v jednom momentě působí téměř sympaticky a v tom dalším jen já kroutím hlavou nad jeho myšlenkovými pochody. Samotné téma beru spíše jako nudnější záležitost a asi bych musel být sám dostatečně zapáleným naftařem, abych jej dokázal náležitě ocenit. Vůbec největší problém jsem měl s hercem Paulem Dano, který si o "pozvání na kuželky" vysloveně koledoval... Každopádně nebudu "There Will Be Blood" nazývat špatným filmem, protože mi prostě zrovna nesedl. Anderson je pořád výborný režisér! ()

papadoce

Meno režiséra zlých filmov a prepálená minutáž ma odrádzali. Oscar pre Nataniela, vždy perfektný Paul Dano a miestnych 81% ma naopak lákali a tak som šiel do toho. Prvých dvadsať minút, ktoré boli niečo ako sprievodca ťažbou ropy na prelome storočí 19 a 20, bolo dokonalých. Síce skúpych na slovo, ale zato s vizuálne parádne natočenými scénami. Hrozne vierohodné. Daniel Plainview bol makač a dríč, no aj ojebávač a dobrý obchodník. Svoju šikovnosť dokonale využil na hŕstke zmagorených silno veriacich a skúpil asi najvzácnejšie pozemky široko ďaleko. Film má ale ešte jednu cool postavičku. Kazateľa stvárneného Paulom Danom. Ten nielenže nesklamal, ale išiel herecký koncert, tak nerozumiem, prečo sa nominácia neušla aj jemu. Absolútne som odpadol pri scéne s krstom. To sú vymleté hlavy. Prekvapením pre mňa bolo, že siahodlhá minutáž nebola vôbec naťahovaná umelo, žiadne rádoby umelecké pohľady na prd vo vetre a podobné artové zlátaniny. Každý záber, rozhovor, scéna, mali zmysel. Day-Lewis si tú svoju cenu akadémie skutočne zaslúžil. Toto je surový a krutý pohľad na americký ropný sen. Žiadne prikrášľovanie ale ani násilné očierňovanie reality, proste iba surový materiál o ľuďoch z mäsa a kostí v ťažkých časoch v nehostinnej krajine. Je to perfektne natočený a úžasne zahraný zaslúžený vzostup aj pád jedného nešťastníka. Výborná dráma. Aj vy ste dostali chuť na bowling? Ja viem aj to, s kým by som hral 🎳😁. ()

JK77

OSCAR: Daniel Day-Lewis od tohto rezisera som snad zly film nevidel. Tento film ma, ale nastval. Ze aj ked mal 158iut strasne rychlo skoncil. Super!!! ()

Pai-Mei

Zaslúžený oscar pre D. D-Lewisa za jeho strhujúci výkon. Sledujeme život jedného muža, ktorý sa tvrdou drinou, ale aj svojou krutosťou vypracoval z chudobného osamelého hľadača striebra na bohatého ropného magnáta. Na konci filmu je z neho však už len osamelá troska, závislá na alkohole. Naozaj kvalitný film s nezabunuteľnou záverečnou scénou. ()

snakepit

Naozaj si nemôžem pomôcť, ale podľa môjho názoru je toto "majstrovské dielo" strašným spôsobom preceňované. Nenadchla ma progresívna hudba (ktorá sa o.i. do prostredia filmu absolútne nehodila), postava Paula Danoa ma rozčuľovala od prvého momentu, kedy sa objavila na scéne a celý film sa mi zdal strašne nudný. 3* dávam skutočne len kvôli výkonu D.D. Lewisa, pre ktorého to asi naozaj bola životná rola. Inak pre mňa veľké sklamanie. Preto si myslím, že sa filmová akadémia zcela správne rozhodla udeliť Oscara za najlepší film bratom Coenovcom a ich No Country For Old Men. ()

herrbierer

Tak na to, co zde předvedl Paul Thomas Anderson, jsem byl dosud zvyklý jen od Staneyho Kubricka. Takto podat příběh člověka, který je v podstatě neuvěřitelná svině, a přitom zdůraznit i jeho lidské stránky, takže opravdu působí jako člvoěk z masa a kostí, o tom sice hovoří spousta filmařů, ale naprostá většina z nich toho není schopna. To PTA tuhle exkurzi do dob, kdy USA poznaly první skutečně dravé podnikatele a kdy ještě nebylo ve zvyku žalovat svě zaměstnavatele za pracovní úraz, zvládl takovým způsobem, na který jen tak nezapomenete. Speciální pochvala pak patří Danielu Day-Lewisovi, kterého jsem do této chvíle moc nesledoval, ale který se pro mě od nynějška řadí mezi herecké bohy. ()

MarkHoppus

Film má dobrý příběh, ale na to abych dal pět by musel být trochu kratší, Daniel Lewis předvedl oscarový výkon, ale zase bych řekl, že rok 2007 byl pro filmy poněkud slabší. ()

Bigfuckman

Těžký život naftaře. Nic víc nic míň. Newím, ale přijde mi, že se kolem tohohle filmu dělal moc velký humbuk. nic co by mě zde nadchlo jsem nenašel. Daniel Day-Lewis hraje dobře, ale v mých očích je zafixován jako Nataniel z posleního mohykána. Za tu roli bych mu dal oscara. ()

koudi

Dlouho jsem neviděl, tak parádně natočený životní příběh. Kamera, střih, scénář, hudba (jako z Kubrickovo filmů) vše dokonalé. Oscara za herecký výkon Day-Lewise? Já bych mu dal ty oscary tři, protože takový výkon se jen tak nevidí. Je vidět, že na sto procent prodal svou roční přípravu na roli Daniela Plainviewa. Všem doporučuji. I am finished. ()

miki68cz

Syrové okno do historie prvních olejářů v USA. Film se zajímavou atmosférou počátku minulého století, film, který si vystačil bez náročných triků, film, kterému kraluje herec s velkým "H" pan Daniel Day-Lewis. Úžasná hudba, skvělá kamera, výtečná režie, překvapivý konec. ()

vlKousek

Výborně nazvaný film, výborně zahraný film, výborně natočený film....asi každý tuší, co by následovalo...:-) ()

huzgi

Jestliže se první slovo ve filmu objeví až v 15. minutě, dá se tušit, že půjde o velký filmový zážitek. Neuvěřitelně pevný film, který je vystavěn přísně filmařskými postupy. Geniální herecké výkony, přesná atmosféra, dokonalá hudba, poutavá kamera. Ten film prostě nemá chybu! ()

HarlanWade

Začátek filmu dostatečně navnadí, prostředek v dosatatečné míře nabídne to, co divák očekává a u konce divák už sotva lape po dechu. Kde je problém? Vlastně sám nevím. Až na krev je jednoduše mistrovské dílo, které co nezíská z Andersonova mistrovského umění, do posledního písmenka prodetailovaného scénáře a zkušených záběrů kamery, vydoluje ve více než dostatečném množství na dokonalém výkonu Daniela Daye-Lewise a patřičně tísnivém dopadu na diváka. Inteligentí námět v době dnešního Hollywoodu potěší stejně, jako autentická atmosféra. Ale udržet divákovu pozornost po délku 150 minut nezvládá. ()

Burrows

Film mapující vzestup a pád cynického a zároveň nezkonale charismatického naftaře Daniela Plainviewa, jehož postavu ztvárnil oskarovým výkonem D. Day-Lewis. Zaslouženě. Až na krev působí celou dobu chladně a odtažitě, přesto si divák zamiluje příběh o černém zlatu a problémy související s tímto těžkým průmyslem. Zpočátku jsem měl pocit, že se dívám na němý film, dlouhou dobu nikdo nevyřkne jediné slovo. Ostatně celý film není nikterak upovídaný, podstatnou úlohu hraje mimika a krásné obrazy. Ano, tak jak to podává PTA, si dovolím říci, že hořící věž, ropovod a samotná ropa je krásná. Ovšem to se nedá říci o církvi Třetí zjevení, jejíž fanatický kněz je zároveň zboubou a vzkříšením samotného naftaře. Epické dílo, podmanivé a velmi povedené. Nejlepší scény: hořící věž, vstup do církve, začátek. 4,5* ()

ratpile

Nevím jak slovně hodnotit, ale už dlouho se mě žádný film nezaryl tak pod kůži, jako se to povedlo There Will Be Blood. Film sice plyne velmi pozvolna, odehrává se prakticky na jednom místě, je plný dlouhých záběrů beze slov, ale já se po 2,5 hodiny nedokázal odtrhnout a film mám v hlavě ještě pár dnů po shlédnutí. PT Anderson předkládá formálně naprosto dokonalou filmařinu, vyvarovává se všemožných klišé (žádna manželka, ztráta přátel atd), některé scény jsou pak naprosto strhujícím hypnotizujícím zážitkem (požár, pokřtění). Anderson sice svojí režií dostatečně strhává, ale zárověň se spolu s celým filmem opíra o postavu Daniel Day-Lewise, ten Plainviewa nehraje, on jím na 2,5 hodiny je, každé gesto, každé zamumlání, styl mluvy.. kdykoliv se jeho ropný magnát objeví na plátně, strhává veškerou pozornost na sebe a nebýt jeho, je i tak formálně dokonalý film poloviční, jednoznačně zasloužený Oscar. Velmi mě zaujal Paul Dano v roli "falešného proroka", ve společných scénach s Day-Lewisem je mu téměř rovnoceným sokem. Hudební podkres jde v dokonalosti zajedno s obrazem a společně dávájí vyvstát dusivé, znepokojivé, lehce děsivé a šílené atmosféře, která ve mě zůstane ještě pěkně dlouho. Skutečně mistrovské dílo. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)