Film Až na krev se odehrává v Kalifornii na přelomu století, v období ropného boomu. Příběh dokumentuje vzestup Daniela Plainviewa (Daniel Day-Lewis), osamělého otce, který se z živořícího horníka ve stříbrném dole vypracuje na pozici ropného magnáta. Když Plainview dostane záhadný tip, že směrem na západ leží městečko, ve kterém prýští ze země oceán nafty, vydá se se svým synem H.W. zkusit štěstí v zaprášených ulicích města Little Boston. Plainview a H.W. se v tomto nuzném městě, jehož hlavní atrakcí je kostel s charismatickým kazatelem Elim Sundayem, pokoušejí prolomit dosavadní smůlu. Ale i když se jim začíná dařit, nedokáží uniknout konfliktům, ve kterých jsou veškeré základní hodnoty - láska, naděje, pospolitost, víra, ambice a dokonce i pouto mezi otcem a synem - ohrožovány korupcí, podvody a proudy ropy. (HBO GO)

karlee

Ano ano, nekompromisní tepání do amerického snu a tak dále. Dvě a půl hodiny o egoistickém bezohledném chlapíkovi. Zahrané je to pěkně, jak naftař, tak reverend, ale příběh mě moc nezaujal. První půlka za čtyři hvězdy, ale ke konci jsem chování postav nevěril. ()

vetsinezobri

Pro mě neznámý Daniel Day-Lewis zde podal skvělý výkon, tím knírkem mi trochu připomíná Toma Sellecka. Toho si ale v roli ropného magnáta nedovedu představit, pan režisér si může gratulovat jakého herce angažoval. Bez něj by to nebylo ono. ()

hero_bk odpad!

Při téhle délce filmu musí film o NĚČEM být, a ne jen popisovat život jednoho "olejáře" (kdo sakra dělal ten dabing? překládat celou dobu "oil" jako olej, místo ropy, to je opravdu na pár facek). Tenhle styl točení - titulek s rokem, něco se stane, co vůbec nemá na celkovou dějovou linii žádný vliv, další titulek, další přestylizovaný nic - se dá prominout u životopisného filmu, a ani tam není optimální, ale u filmu, který je původní, je to příšerný krok vedle. Kapitolou samotnou pro sebe jsou jednotlivé postavy, kde se nemáte s kým ztotožnit (nesympatický těžař, jeho hluchý syn, fanatický reverend, falešný bratr - jedna horší než druhá) a všechny do jedné vám pijou krev. Kamera (která mimochodem dostala Oskara) je celou dobu strašně bezbarvá, v podstatě jen v odstínech hnědé, po většinu doby zabírá jenom odpornou kalifornskou krajinu. Nechtěl jsem ten odpad dát, ale není jediný důvod, proč ho nedat. ()

Zmeo

Od tohoto filmu jsem hodně očekával, o to více jsem pak byl zklamán. Nemohu nalézt takřka nic co by mne zaujalo. ()

J.e.r.e.c

Film stejně titánský jako uhrančivá postava Daniela Day Plainviewa, která se brodí krví, potem a slzami a pevnou rukou vládne království z černého zlata. Veledílo zcela prosté tradičních nánosů patosu nebo sentimentu, tak typických pro podobné epické americké příběhy. Občas se tu a tam objeví i záblesk lidskosti, ale je pokaždé velmi rychle a nekompromisně umlácen k smrti. Biják, po jehož shlédnutí si musím klást otázku, proč takhle dobře nedokážou točit i ostatní filmaři. Mr.Anderson jen PAN režisér a Daniel Day Lewis herecký PÁNBŮH. 90 % ()

Lilien

Daniel Day-Lewis je fantastický, no niečo mi chýba aby sa z ANK stal nezabudnuteľný film, alebo film ktorý by so si ešte niekedy pustil. ()

Shredder

Ani zdaleka nie dokonaly, ale urcite nezabudnutelny film. Takmer mesmericky uvod dokaze okamzite strhnut napriek tomu, ze ropne vrty nepatria medzi najzaujimavejsie temy. Anderson vsak dokazal, ze ak niekto zvlada svoje remeslo, vsetko sa da predat. Daniel Day-Lewis je eminenty, jeho premena v historicku postavu je dokonala, nemal som pocit, ze sledujem Hollywoodskeho herca, ale skutocny pribeh o Danielovi Plainview. Prva tretina je predovsetkym ukazka provtiednej filmariny, kde vsetko funguje ako ma a podmanivy audiovizual usadi divaka do stolicky. Silne "filmove" momenty sa najdu aj neskor, ale uz je to predovsetkym o hereckom koncerte Day-Lewisa. Prijemny zacinajuci pribeh chudobneho robotnika, jeho premena v uspesneho obchodnika postupne dostavaju temnejsi ton. Nahlad do ludskej duse, kde sa za ambiciou skryvaju podstatne temnejsie motivy je neprijemny, ale Anderson nedovoli divakovi odvratit zrak. ()

Rimland

Hmmm... No nevím, možná jsem měl příliš vysoká očekávání. Až na krev se dá vytknout máloco (tedy krom toho očividného faktu, který tak kulantně shrnul pan Jamie McDonald zde), pokud vůbec něco. Je to technicky i herecky perfektní, nekonvenční, pojetím i vyzněním cynické a hlavně to kraluje ve scénách Daniel vs. Eli (i když pro mě byla vrcholem filmu pasáž s hořícím vrtem). Jenže k tomu, aby se mi ten film zaryl pod kůži, prostě něco chybělo. Možná to bylo stopáží, možná tím, že s cynismem hlavní postavy jsem se chvílemi dokázal absolutně ztotožnit a jindy jím absolutně opovrhovat, možná mi vadila rozpolcenost Greenwoodovy hudby (kdy to kakofonické, ale intenzivní cosi najednou vystřídá fidlačka jak vystřižená z Master and Commander), nebo možná občasná neadekvátní teatrálnost Plainviewovy postavy, díky které to nemělo daleko k satirické komedii (viz jeho závěrečný výrok, u kterého jsem vyprsknul smíchy). Zkrátka a dobře, v budoucnu ještě jednou a pak možná, možná za plno. ()

Godhaj

,,Ladies and gentlemans, if I say I a man oilman, you would agree.“ Precizní režie, výborná kamera a především dechberoucí výkon Day-Lewise, to jsou největší klady tohoto filmu. A je to film výjimečný, vymykající se současné produkci. Postavy a příběh zde rozhodně nejsou černobílé, ale ani šedé. Scénu za scénou jsem jim buď fandil, nebo je nenáviděl, občas kroutil nevěřícně hlavou, prostě jak to v životě chodí. Příběh nemá hluchého místa, ačkoliv má pomalé tempo. Jen závěr jsem čekal trochu vyhrocenější, na druhou stranu mě překvapil. Tento film je prostě natolik zvláštní a skvěle zpracovaný, že ho mohu s klidem doporučit. ()

joelly01

Doufam ze to nezni moc trapne ani vykradacsky, ale ja bych v prve rade opravdu chtela vychvalit DD Lewis. Ten chlap je herecky Genius a v "There will be blood" to proste dotahl k dokonalosti. Ale jinak me to proste zas tak moc nebavilo, film mi prisel zbytecne zdlouhavy a chvilema jsem se nudila. Kdybysem dala vic nez tri tak bysem byla pokrytec a jelikoz z "Tore tanzt" mam porad Traumata ze jsem dala vic nez si zaslouzil tak od te doby uz jedina a navzdy jen objektivita nejvetsi! Uz se nikdy nenecham strhnout davem. I kdyz Totok je jeden z filmu oblibenych POMO. Ja jsem se neradovala. Tak. Videno v ramci Challenge Tour 2015. ()

Stanix

Tak tohle bylo opravdu velmi poetické. Takový důraz na realističnost prostředí a povahu postav se moc nevidí. Nemám pochyby o tom, že Daniel Day-Lewis opravdu není herec. Je to umělecký tvůrce a své role se nesnaží hrát, on se jimi stává a přímo je tvoří. Celý snímek představuje dosti temné drama v podstatě bez jakýchkoliv světlých momentů a uspokojí i pravé filmové fajnšmekry nebo spíše jen je. Tohle opravdu není pro běžného cinematrického diváka. Trošku mi vadila menší obsáhlost děje vzhledem k jeho dlouhé stopáži a roztáhlost některých silent dramatických scén. Jinými slovy se tam toho mohlo dít mnohem víc. Každopádně jako téměř one man show je to opravdu brilantní, na Daniela je radost se dívat. ()

Terminer

Film "Až na krev" je velice zvláštní. Stylově je filmovou klasikou, ale je také velice originálním filmovým projektem. To se mi na něm velice líbilo a doufám, že se tímto stylem podaří natočit více filmů. ()

simi78

Řemeslně téměř perfekntí film ale celkově mě nenadchnul scénář, chce to vyčíst úmysly jako by to byl umělecký film, ale to rozhodně není a to způsobuje u mě zmatek. ()

Amonasr

Nástup dravého kapitalismu v USA a formování prvních skutečných magnátů si nejspíš vyžadovaly mimořádně silné, odolné a zaroveň bezcitné charaktery jako nezbytný předpoklad úspěchu, na němž je založen i rychlý ekonomický vzestup této země až do pozice první světové supervelmoci. Tuto genetickou výbavu si víceméně Amerika uchovává až do současnosti. Snímek umožňuje na příkladu příběhu vzestupu jednoho z ropných magnátů pochopení tohoto fenoménu. Tzv. americký sen tak má i svou odvrácenou stranu, kterou je dobré mít na paměti. Otázkou je, zda se s tímto přístupem dá vystačit navždy, jak ukazuje i příklad hlavního hrdiny filmu, jehož vlastní úspěch přivede až k nezvládnutelnému rozkladu osobnosti. Snímek je skvělou studií střetu různých lidských charakterů v nekompromisně konkurenčním prostředí, nicméně by mu podle mne neuškodil mírný prostřih, aby byl víc působivý. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

Poslední film Daniela Day-Lewise je za dveřmi

17.10.2017

Možná jste zaznamenali, že držitel tří Oscarů Daniel Day-Lewis končí s herectvím. Jeho poslední film jde do kin už 25. prosince a konečně bylo potvrzeno, že se bude jmenovat Phantom Thread. Příběh… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)