Vášeň a cit

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen

Vášeň a cit: Príbeh Jane Austenovej

Romantický / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 2007, 120 min

Kvůli Jamesi McAvoyovi bych dala těch hvězdiček i pět, ale styděla bych se před ostatními uživateli ČSFD. ____ A co, kašlu na tom. Dávám čtyři. Hrajou dobře a ten příběh je fascinující. A ona lidem rozuměla. Velmi dobře. ___ A on je k sežrání.(6.4.2010)

• Renton

Scénář: Kevin Hood, Sarah Williams .. Příšerně schématické vyprávěné bez duše a nějakého citového zaujetí. Pouhá snaha svést se na „Austenovské vlně," avšak ačkoliv snímek pojednává přímo o životě Jane Austen, je jejím dílům až neuvěřitelně vzdálen. Anne Hathaway není zdaleka tak šarmantní (jako Keira Knightley v P&P), její postava postrádá jakoukoliv spisovatelčinu ironii, je prostě ukázkově bezradná. James McAvoy je na tom o poznání lépe, jen doufám, že se moc nezaškatulkuje. Ale i kdyby herci měli na víc, stejně budou svazováni standardním scénářem a rutinní režii. Pár hezkých záběrů a slušná hudba ještě dobrý film nedělají a s výše uvedenými nedostatky bych doporučil poohlédnout se přímo po tvorbě Austenové - buď knižní nebo po jejich bezvadných adaptacích Sense and Sensibility či dokonalost Pride & Prejudice.(22.9.2007)

Taková polovičatá variace na Pýchu a předsudek. Hrdinové chvílemi kopírují povahy a peripetie postav z tohoto románu, ale jakmile se to scénáristům přestane hodit, přehodí výhybku a najednou se změní v úplně někoho jiného (nejvíc je to vidět u pana Wisleyho a paní Austenové). Anne Hathaway není špatná, ale herecky filmu kraluje James McAvoy a „tři veteráni“ (Cromwell, Walters, Smith) ve vedlejších rolích.(12.12.2007)

Julian Jarrold, má nová hvězda. Přestože od první chvíle vidím, že je Anne Hathaway trochu násilím roubovaná do pozice Keiry Knightley a vůbec se celý koncept do Pýchy a předsudku několikrát výrazně opře, nevadí to. Becoming Jane je totiž intimní, do sebe uzavřená a krásným způsobem svá životopisná adaptace. Při pohledu na ostatní hodnocení mě tak hřeje o to víc, že její kouzlo přišlo právě jenom ke mně.(5.2.2009)

• Cival

Prototyp - jak říkáme my na Moravě - "uchcaného" filmu.(2.10.2007)

• - Ve scéně, kdy jsou Jane (Anne Hathaway) s Tomem (James McAvoy) na návštěvě u soudce, začne Jane pracovat na románu "Pýcha a předsudek". Na záběru, kde Jane usedá ke psacímu stolu, prosvítá herečce přes noční košili spodní prádlo, které se tehdy ještě nenosilo. (MissSimm)

• - Většina filmu se točila v Irsku. Jenom dva záběry jsou z Anglie. (duklak2)

• - James McAvoy musel kvůli své výšce 1,74 metru po dobu celého natáčení nosit boty s vysokou podrážkou, aby nebyl menší než o 3 centimetry vyšší Anne Hathaway. (ufooonek)