Dech

Jižní Korea, 2007, 84 min

Režie:

Ki-duk Kim

Scénář:

Ki-duk Kim, Ki-duk Kim (původní scénář)

Kamera:

Jong-moo Sung

„Někdy se v životě dostaneme do obtížného bodu, v němž jako bychom se ani nedokázali nadechnout,“ říká jihokorejský režisér Kim Ki-duk, jehož snímky se Karlových Varů účastní téměř každoročně. V jeho čtrnáctém filmu se v takovém životním okamžiku ocitají dva lidé, kteří by se jinak neměli šanci setkat. Výtvarnice Yeon žije zaopatřený, ale prázdný život v luxusním domě po boku nevěrného a lhostejného manžela. Trojnásobný vrah Jin obývá celu s dalšími třemi odsouzenci a čeká na smrt. Televizní zprávy o jeho pokusech o sebevraždu vyburcují Yeon z apatie. Vypraví se za Jinem do vězení a naváže s ním podivný, nesymetrický vztah. Žárlivý manžel se jej pokusí ukončit, ale i on se jeho prostřednictvím začne měnit. Dech je dalším z Kim Ki-dukových komorních dramat o životních vyděděncích, vyprávěných nezaměnitelně strohým, ale přitom zvláštně poetickým stylem, který se většinou obejde beze slov. (MFF Karlovy Vary)

david666

Nevím, ale dívat se na film, kde se skoro vůbec nemluví a přitom by mělo být naopak dost věcí vysvětleno vyžaduje opravdu trpělivost. Scény z vězení nevím jestli byly směšné nebo vážné. Ale pokud se vyžíváte v tom, že herci své emoce dávají najevo hlavně očima než slovy, je to film pro Vás. Já jsem jednotlivým postavám téměř vůbec nerozuměl a tím pádem i celému filmu. ()

joywork

Asi je to ostuda, ale filmy režiséra Kima Ki-duka se mi doposud vyhýbaly. Jako první jsem nyní viděl až jeho film Dech. Líbil se mi zvláštní styl vyprávění i výtvarná kamera i podivný děj. Při pozdějším pátrání po dalších informacích o filmu jsem zjistil, že existují i lepší snímky od tohoto režiséra. Rád se na ně podívám. ()

Leila75

Příběh o snaze zachránit,co už je nezachránitelné,ale snaha hlavní hrdinky je tak dojemně vtipná,že musím dát 4 hvězdy.Komorní love story za zamřížovanými okny,skoro bez mluveného slova, úžasně zahrané. ()

Mitsouko

Troška slabší príbeh podvádzanej ženy a vraha v cele smrti, ktorí nadviažu absurdný vzťah.. Dosť nepravdepodobné prvky ako umožnenie návštev (kontaktných!) cudzej žene, vyzdobovanie návštevnej miestnosti, spevácke vložky... mi prišli viac ako absurdné. Nemé prihliadanie manžela, dieťa ktoré ako keby ani nebolo.... Na Kim Ki-duka dosť slabé ale aj tak dávam dve hviezdy. Jednu za snahu, druhú za ten biely jeep, ktorý sa opakovane objavuje v jeho filmoch :-) ()

Kosir

Při sledování mě napadlo, že od těch Korejců se můžeme nadít čehokoli, ať jsou od tý zpropadený rovnoběžky na jih nebo na sever. Je to nuda se signalizovanou nápovědou, která občas je k nepochopení. ()