Živý v Joburgu

(festivalový název)
  • Česko Život v Joburgu (neoficiální název) (více)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Sci-Fi
Kanada, 2005, 6 min

O rasové diskriminaci vesmírných vetřelců v Jihoafrické republice. Ostřejší bomba proti apartheidu. (Festival otrlého diváka)

fmash

Pojmeme-li tento krátký film jako protirasistický, stojí za zamyšlení také umístění jeho děje do JAR. Jak je vidět, ani ti, již poznali apartheid na vlastní kůži, zde nejsou ušetřeni jednoznačných odsudků. Výjimečně tedy, a to je tím detailem, který mi stál za tento komentář, nejsou „rasistickými sviňáky“ jenom ti bílí euroameričtí gauneři, kteří jsou zhoubou lidstva a ostudou vší humanity (dle klišé většiny současných nejen komerčních tvůrců). ()

lekr

Stejně jako District 9 vynikající!! Snímku nechybí dobré efekty, dojemné momenty, akce a hlavně skvěle vymyšlený a propracovaný příběh. Neil Blomkamp je zkrátka génius!! O tomhle chlapíkovi ještě uslyšíme!! ()

bartias

Perfektní krátkometrážní hříčka se tváří jako dokument vážně pojednávající o problému mimozemšťanů, kteří přistáli v Johanesburgu, v jehož okrajových čtvrtích teď jako nesnášená menšina živoří. I akční scéna s párem těžce ozbrojenýchh policajtů vyskakujících z helikoptéry a útočících na obrněné monstrum působí neuvěřitelně přesvědčivě. Neil Blomkamp natočil za pár korun mrazivé sci-fi, které je tak realistické, až vyráží dech, takže by určitě sneslo i pár (desítek) minut navíc. ()

daEmoNickY

Zdarila napodoba "dokumentu". Tekave a rozmazane zabery. Rozhovory o hloupostech - vyjadreni "odborniku" z ulice. "Vedec". Nezacina a nekonci. Druha Valka Svetu http://en.wikipedia.org/wiki/The_War_of_the_Worlds_(radio) se vsak nekona. Kupa prachu (?) na CGI http://en.wikipedia.org/wiki/Computer-generated_imagery .Kazic 1) ulohy koristi a lovce se "obratily" http://images.google.cz/images?q=cthulhu 2) lode chobotnicek jsou sice pusobive; nespletli si ale tvurci zivel http://en.wikipedia.org/wiki/Cthulhu ? "3)" Jejich chudoba je sporna http://encyclopediadramatica.com/Cthulhu . 4) To, ze by se objevili nedavno smrdi rybinou http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Old_One ; a ti z vesmiru meli by byt mocni http://en.wikipedia.org/wiki/Outer_God , ne nemocni ; mozna se jednalo o otroky ? ... Takze jako "spravny dokument" vyvolal vice otazek nez odpovedi. ()

SoolenJV

Zhuštěná a jednodušší verze Distriktu 9, ale o nic méně intenzivnější. Bohužel díky svojí neuzavřenosti působí spíše dojmem jakéhosi předfilmu nebo reportáže, což je vlastně dnes, ve chvíli kdy je venku verze celovečerní, pravda. Ale jinak kus dobře odvedené práce. ()

Radiq

Jde vidět, že Neill Blomkamp si dokázal vyhrát s triky už nějakou dobu před tím, než přišel s District 9. Pravda, vypadá to sice schválně trochu amatérsky, ale podle mě to je tak trochu schválně. Jinak to beru spíš jako prezentaci režisérových schopností, aby mu dali nějakej celovečerní, což se mu povedlo a v tom nejlepším světle. ()

Sfinkter

Základ celovečerního Districtu 9 je pouze ukázkou problémového soužití, které funguje všude na světě. V podstatě žádné triky a žádná zápletka, jen "nechceme je zde". Alive in Czech by určitě taky na někoho naráželo, můžete hádat. ()

gjjm

Blomkamp měl u tohohle skončit a neobtěžovat se zbytečným a trapně spletitým remakem District 9. Alegorie o emzácích v Jižní Africe a jejich rasové diskriminaci vyznívá ve formě kratičkého (ale ne neakčního) fiktivního dokumentu mnohem účinněji, logičtěji, vůbec zajímavěji a líp než vyplněná zbytečným a docela nudným příběhem. Takhle je to vtipná i znepokojivá satirická alegorie, možná ne tak technicky a graficky vytříbená, ale myšlenkově a kvalitativně rozhodně mnohem výš. Osobně se mi graficky líbilo víc i tohle nízkorozpočtové podání víc než přeplácaný a blockbusterovitý District. Samozřejmě při pohledu na emzácké masky musíte zapojit trochu tolerance, ale řekne vám to mnohem víc než rozbředlý District, oproti kterému je to také graficky takové znepokojivější, uvěřitelnější, realističtější. Netvrdím, že to je nějaký zázrak, o rasové diskriminaci jsou pořád podstatně lepší filmy, ale svůj celovečerní remake to překonává hravě. Škoda, že se v Districtu taky neuplatnilo to zatajení obličejů :-) http://www.youtube.com/watch?v=iNReejO7Zu8 ()

dANo

Ako zaujímavou formou poukázať na diskrimináciu (resp. apartheid) a zároveň spraviť námet na kvalitné celovečerné sci-fi? Blomkamp na to našiel skvelú odpoveď. Tento "kvázi dokument" sa určite oplatí vidieť hlavne kvôli tej odpovedi na úvodnú otázku, ale takisto aj kvôli tomu mrazivému pocitu, že niečo také by sa niekde mohlo stať (alebo že sa to niekde aj stávalo, ale nediskriminovali sa votrelci:). ()

Brain-D

Takovej úvodní film pro District 9, ale to ještě bez efektů a větší stopáží dokumentu. Vše obalené ve výborné hudbě. ()