Clona

Shutter

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2008, 85 min

• JAn

Západní Shutter se sice pyšní přímo vynikající kamerou Katsumi Yanagijimy a skvělou hudbou Nathana Barra, ale jinak splňuje všechny předpoklady zbytečného amerického remaku. Ochiai prostě nedokáže vytvořit žádnou atmosféru či fungující lekačky a lacině straší pouze digitálními zhovadilostmi a vykrádáním Ringu a Ju-onů. Tyto nedostatky vyplouvají napovrch zejména ve chvílích, kdy se snaží citovat scény původního filmu. Navíc mi uniká fakt, proč se celý film odehrává v Japonsku? Originál je přece thajský.(7.7.2012)

Našlo sa zopár svetlých okamihov, ale celkovo je to priemer.(17.12.2011)

Po dlouhé době remake asijské duchařiny, jehož není třeba posílat po porovnání s originálem klečet do rohu na hanbu. Ke cti mu slouží, že původní thajský Shutter patří bez debat mezi absolutní duchařskou špičku. Americká předělávka, které prospěl převážně japonský štáb, jest neurážejícím průměrem s pár světlými, lehce strašícími momenty (na údernost originálu samozřejmě nemá, což se týká především ztvárnění pointy), měkčí jü-rei bez krvavého faceliftingu (zato s dlouhým jazykem a mušincem kolem sebe) a zkratkovitou poslední čtvrtinou. Hodina a půl mi u Clony příjemně utekla, leč podruhé na ni do kina asi nepůjdu, jelikož její dějová kostra je až na pár drobných odchylek totožná s originálem a vidět poněkolikáté to samé a v horší verzi nemusím. 5/10(18.4.2008)

Na rozdíl od ostatních nesnáším Thajské, Japonské, Korejské a jiné šikmooké horrory s bílohubou vlasaticí v hlavní roli a proto jsem vděčný za každé remake. Film Clona řadím mezi průměrné snímky. Rozhodně bych film nepovažoval za horror, ale spíše za drama. Lekací scény žádné a krev se zde taky neobjeví. Velké plus dávám sympatickému hereckému obsazení a hlavně byla radost se dívat na pěknou blondýnku Rachael Taylor. Prostě je to takový film: " rychle se podívat a zapomenout! "(22.8.2008)

• heyda

Drtivá prohra s Thajským originálem. Nejen, že film není dostatečně konzistentní v příběhu jako jeho asijská předloha, ale především je slabě odehraný a hororově nezdařený. Takový ten nepříjemný pocit, který jsem měl při sledování a po zhlédnutí Shuttera, se zde rozhodně neopakoval. S ramekama je to těžké, buď se tvůrci snaží držet úplně stejné linie jako originál a nebo se snaží natočit něco trochu jiného na motivy originálu. Jenže Clona se na první pohled držela zuby nehty předlohy, ale v důležitých momentech si tam vložila různé inovace, kterými vlastně podbourávala pevnou půdu pod samotným příběhem, takže nebylo daleko od toho, aby se z Clony stal paskvil. Naštěstí právě snaha držet se co nejvíce originálu, napomohla k tomu, že dám alespoň 2 hvězdičky, ale opravdu lituju ty, kteří se nejdřív podívali na Clonu a pak až na Shuttera.(20.12.2010)