Věčný bojovník

Nefritový válečník

(festivalový název)

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Finsko / Nizozemsko / Čína / Estonsko, 2006, 100 min

Na akční hongkongské filmy jsem zvyklí. Ale že někdo natočí něco podobného ve Finsku a ještě spojí Kalevalu s čínskými eposy, to tu ještě nebylo! Kdysi, dávno tomu, se finskému otci a čínské matce narodil bojovník, který zachránil místní vesnici před zlem. Zamiloval se však do jedné z vesnických dívek, což se mu stalo osudným na několik století. V současném Finsku pak mladý kovář netuší, jaké tajemné síly ho obestírají a proč se dějí takové divné věci. Pokud přistoupíme na velmi pomalé tempo vyprávění, jen asi tři bojové scény, pak se můžeme těšit zajímavou atmosférou filmu, prostředí, a dokonce jednou, počítačem animovanou davovou scénou. Na poli fantasy či legend jde o mírný, skutečně mírný, ale nadprůměr.(31.3.2012)

• GigaPudding

Tenhle film prostě neví čím chce být. Spojení čínských mýtů a legend s těmi finskými se na první pohled zdá být trošku přestřelené, ale v tomhle filmu to není naroubované jedno na druhé nějak hloupě okatým způsobem, který by to rušil, a funguje to poměrně slušně. Dokonce i nějakou tu atmosféru to má a některé záběry opravdu pěkné s pěkně zpracovaným mystickým nádechem. Problém ale vidím v tom, že na jednu stranu chce být film nějakou novou podobou starých bájí, na druhou stranu chce být nějakým milostným poselstvím o osudu atd. a dokonce ještě na třetí stranu chce do toho vnést typicky čínské souboje a kungfu choreografii, ale ani jedno z toho prostě není pořádně dotažené do konce a film pak působí jako takový slepenec, který sice má nějakou myšlenku, jenže ta myšlenka je divákovi zřejmá hned, tedy přinejmenším z větší části, tak co teda s ní? A režisér si řekl, že s ní nic, takže to pak nakonec působí jako spousta úplné vaty a nevyužitého potenciálu. Ústřední myšlenka filmu je zajímavá a poměrně ještě působivě zpracovaná, souboje mají zajímavou choreografii, ale jsou tam tak nějak uměle naroubované a snímek by se bez nich vcelku dobře obešel a nakonec závěrečné vyznění tam prostě není kvůli tomu, že divák z větší části jako ví co mu chce film předat a závěr to jen maličko dokreslí (z mého pohledu jen o detail teda) a co dál? Proč to mělo tím pádem 100 minut? Jade Warrior mě velmi zklamal a nebylo to tím, že to není čistě kungfu, nebo že bych nebyla unešená ze spojování čínských a finských legend (o těch finských ani nic nevím, takže tohle na mě působilo ještě jako z toho nápaditějšího na filmu), ale prostě z toho příšerně nevyužitého potenciálu, který takový námět má a zvlášť, když bylo vidět, že režisér není úplnej lojza a atmosféru a technickou stránku umí zvládnout opravdu slušně. Nejdřív jsem chtěla být nejhodnější jako vždycky a dát tomu aspoň tu trojku, jenže zklamání bylo velké a taky se mi u filmu ještě nestalo, že by mi nevadilo to na chvíli stopnout a zkoumat jízdní řády :). A k hercům taky že prostě nemají moc co hrát, tak jako nedá se říct, že by byli špatní, ale nedá se ani říct, že by někdo něčím vynikal a to platí i pro samotné postavy, které ti herci hrají.(6.2.2011)

• murakamigirl

Raz to možno ohodnotím ak sa ešte raz odhodlám raz to dopozerať ´)(19.9.2009)

Zajímavý pokus jak skloubit finské pověsti z Kalevaly s čínskou mytologií a část děje ještě převést do současného Finska. Multižánrový mix překvapivě funguje a ač má občas nedostatky, tak myslím, že dokáže zaujmout. Film je dělaný s radostí a nadšením a je to na něm vidět. Přesto celkově v mých očích zůstává jako slabší nadprůměr, hezký snímek, na který ale brzy zapomenu.(17.11.2009)

Rozpočet €2,750,000Tržby Celosvetovo $607,000(2.8.2010)

• - Film získal ve Finsku v roce 2007 dvě ceny Jussi: za nejlepší kostýmy (Anna Vilppernen) a za nejlepší hudbu (Kimmo Pohjonen, Samuli Kosminen). (Milena79)