Věčný bojovník

• Česko Nefritový válečník (festivalový název) (více)

Epický milostný příběh o boji mezi dobrem a zlem, ve kterém ve starověké Číně bojuje neštastně zamilovaný šermíř Kaj (Tommi Eronen) o šanci žít se svou vyvolenou dívkou Ronjou (Krista Kosonen). To se mu splní, ale v úplně jiné době a na hodně vzdáleném místě: v dnešním Finsku. Minulost se prolíná s přítomností a pomalu odhaluje Kajovi jeho pravý původ, mimořádné schopnosti a osud. Film dovedně spojuje finský národní epos Kalevala s čínskou mytologií a je poctou žánru kung-fu. Vizuálně působivý film byl dotvořen za použití speciálních efektů, jaké se v tvorbě finských umělců dosud neobjevily, včetně propracovaných bojových scén. (oficiální text distributora)

Elementál odpad!

Tak původně jsem chtěl dát 2 * - za vizuální stránku a hudbu (supr - to vám lidi chválím). Pak jsem se nad tím zamyslel a došlo mi jaká to byla ve skutečnosti kravina, jak to celé jen stěží dávalo smysl, všechno se odehrávalo ve dvou třech interiérech, nepochopil jsem, jestli to nakonec skončilo dobře nebo ne, v soubojích do sebe bušili dva týpci kladivama a vůbec jim to nevadilo, repliky v přítomnosti a v minulosti se opakovaly jenom proto aby se divák mohl propadat nudou hlouběji a hlouběji..........a hodnocení spadlo na 1 *. Pak jsem shledal, že film se těší poměrně slušné přízni (koukám, že je tu i pár "pětek") a tak jsem musel dát najevo jeho pravé kvality. Solidní ODPAD, který již nechci vidět nikdy více! Shlédnuto na Filmale 2008. ()

Luksa

Velmi netypické dílo a zajímavá kombinace severského mýtu s čínským bojovým filmem. Líbila se mi moc kamera, hudba, melancholická nálada celého vyprávění, dokonce i hlavní představitelé nebyli nakonec tak špatní, jak bych si po prvních minutách myslel. Napoprvé docela překvapilo pomalé tempo vyprávění, docela spletitý děj a minimum akce, napodruhé už ale vše do sebe krásně zapadlo a já si tento film maximálně vychutnal. Podle mě dost nedoceněný snímek. ()

ArdathBay

Merito Věčného bojovníka tvoří tzv. Kalevala což je karelo-finský národní epos obsahující 22 795 veršů. To samo o sobě zaručuje, že film bude složitější. V Jadesoturi se mluví finsky a čínsky, používá se kung-fu, děj se odehrává v přítomnosti i minulosti. Ústředním předmětěm je Sampo (co je to samozřejmě neprozradím). Bojové scény mi připomemuly Yimoua ovšem jsou mnohem, mnohem slabší. Divná mi připadala scéna bojujícího Sintaie s Pin Yu ve vesnici, kdy kolem nich chodili vesničané jakoby se nechumelilo eee... tedy nebojovalo. Závěrem bych Věčného bojovníka pochválil za netypický příběh s výtkou mírné nudy, která mě při sledování občas (i přes nemalé zásoby kruponu) rýpala mezi žebra. ()

Ploutev

Když se Finsko ( potažmo jakákoli evropská země ) pokusí natočit fantasy film ve stylu asijských bojových skvostů, dopadne to podobně neslavně asi jako když se asijské země pokouší sevší vážností hrát hokej. ()

Cassandra

Tak tohle je zajímavý kousek. Kdyby mi před shlédnutím někdo řekl, že budu věřit filmu, v němž obyčejní lidé ze současného Finska zjišťují, že jsou převtělení dávní čínští bojovníci, a ještě se mi bude hodně líbit, tak bych se jen zasmála. Skutečně dokázat věrohodně propojit tyto dvě linie, to teda chce fakt dobrého režiséra a herce. Film má atmosféru, hrdina je stejně věrohodný v ošoupaném županu jako v oděvu čínského mistra bojových umění (ten herec je opravdu permanentně v roli, což je obdivuhodné), výprava, kostýmy, choreografie soubojů a hudba jsou výborné. Jsem ráda, když mě nějaký film nebo i kniha dokážou překvapit. A kdo má rád filmy o osudové lásce a zklamání, určitě toto dílko ocení. P.S. Jen v originálním znění. ()

Zombi

Nejprve malé upozornění, od tohoto snímku akci nečekejte, bojové scény jsou tu asi tři, jedna na začátku, kraťoučká a nic moc, druhá uprostřed, taky nic extra a jde spíš o trénik, třetí na konci, delší (tj. cca 5 minut) a nejpovedenější, ale to je všechno. Film je hodně utahaný, žádnou velkou výpravu nečekejte, odehrává se zhruba na třech místech, např. současná linie se skoro nehne ze zapadlé kovárny. Jednotlivé linie zpočátku nedávají moc smysl, až na konci do sebe jakž takž zapadnou, ale pro mě osobně to čekání za to nestálo. Opravdu vše pochopit může zřejmě jen znalec Kalevaly, to ale nezaručuje že by se mu film líbil. Je to celé neosobní, chlap uvidí dívčinu a hned je zamilovanej, ona si s ním zacvičí a je taky zamilovaná, pak o tom furt pateticky mluvěj, prostě tyhle pasáže jsou hrůza, vím že takhle to tvůrci zřejmě chtěli, ale spíš to škodí. Moje shrnutí, je to divný a sedne to jen někomu, a abych na to koukal několikrát a snažil se tomu přijít na chuť, jak tu někdo píše, na to opravdu nemám nervy. Slabší 3 hvězdy. ()

Czernozub

Chce to opravdu vidět více než jednou, a to opravdu pozorně, a pořádně se nad tím zamyslet, jinak tomuto filmu nelze přijít na chuť. ()

Jeremiah

Takový seversko-asijský pokus o napodobení filmu Fontána, který se však moc nepovedl. Nějak to do sebe nezapadalo, a taky ta snaha za každou cenu spojit hrdinský severský epos Kalevala s čínským bojovým uměním kung-fu mě tam nepasoval. Body tudíž dávám za hezkou hlavní představitelku, za slušné ukázky bojového umění a za happy-end, které mám rád / asi proto, že v životě jich moc není /. Hlavní myšlenka filmu : osud nevyhnutelně dostihne ty, kteří se před ním snaží utéct. ()

Kolssteyn

Scénárista se do toho tak zamotal, že tam máloco dávalo smysl. A to pak nezachrání ani vcelku ucházející se kamera. ()

Puol

Tak som s prehrabával tou hromadou lacných-pošetkových dvd, ktoré som ešte nevidel a neveriacky krútil hlavou, čo som to všetko pokúpil. A tak som nejako tento divný kúsok dostal do dvd prehrávača. A bol som milo prekvapený. zaujímavá kombinácia severskej a čínskej legendy, slušný vizuál i tajomná atmosféra. ()

Anduril

Tomuto filmu som chcel dať omnoho menej hviezd ako dávam. Najprv mi to prišlo ako totálny zlepenec, mišung, chaos... Keď som si ho však preklikal znova, tak som ho asi pochopil. Pomohli mi k tomu aj komentáre iných užívateľov. Teraz mi nezostáva nič iné ako oceniť tento film ako jeden z najlepších čo som videl. Je to úplne iná kategória filmu. Nieje to žiadny akčný, bojmi nadupaný kinohit. Nehrajú tam moc mladí herci. Je to pochmúrny príbeh o láske ktorá sa nemôže naplniť. Celým filmom sa prelína fajná hudba. Odporúčam Vám pozrieť si ho. Ale nerátajte, že ho pochopíte hneď na prvý krát. Ak ho však pochopíte tiež ho oceníte. Naozaj je to kúsok pre náročnejšieho diváka. Konečný dojem budete ešte dlho spracovávať po záverečných titulkoch. ()

merigieren

no je to takové zmatené, pořád kolem sebe tancují a na konci si vycucají z prstu pohádku o smrti, Klasicky zapletou hezkou holku a lásku. Sympatického zloducha, koukat se na to dá, Ale 3* jsou se zavřenýma očima. ()

Yancl

Jej .. to jsem zase jednou narazil na absolutně nezáživný film. I když se snaží vrtat do mnohem hlubší myšlenky a otázkou je opět láska, bohužel je atmosféra velice pochmurná až smutná, tempo velice volné a o nějaké akci ani nemluvě. Jak se říká, z mého hlediska je tahle tragédie mimo mísu a navíc, to dobové střídání současnost-historie mi vůbec nesedělo. [32%] ()

Karmin

Tenhle film je teskný, táhlý, trochu tísnivý, trochu smiřující, atmosférický, působivý a velmi velmi zvláštní. Obsahuje prvky nadané magickou přitažlivostí: Karélie, starověká Čína, kovařina, mlýnek Sampo, jadeit, proroctví, věčná láska, bezejmený démon,.. Chtěl jsem dát za všechno tohle 4*, ale pak jsem si vzpoměl na úchvatnou hudbu. ()

messi@h

Film by měl začínat varováním pro všechny příznivce kung-fu (wuxia) filmů: Jestli vám jde jen o souboje, tady jich je opravdu málo. Věčný bojovník je v podstatě hlavně mystickým filmem, vyprávějícím volně národní mýty. Určitě se jedná i o poctu žánru kung-fu, ale je to pocta, která nestaví jenom na bitkách. Režisér si hraje s pohledy kamery, hrdinové hovoří čínštinou s přehnanou výslovností atd. atd. (z toho důvodu má smysl jenom původní znění). Přiznám se, že jsem trochu na rozpacích, jestli nevítězí forma na obsahem, jestli příběh není až moc primitivní. To asi poznám při dalším shlédnutí, teď jenom konstatuji, že na mě to zafungovalo. Rád bych vyzdvihl hlavní motiv, který je takřka budhistický a hodně mi připomněl film Samsara: Hlavní hrdina byl od mládí vychováván tak, aby byl neposkvrněn světskými touhami a při konfrontaci s nimi zprvu neobstojí. Zvítězí teprve v okamžiku, kdy se od těchto tužeb osvobodí. Nicméně teprve setkání a seznámení s těmito touhami mu umožní uskutečnit "zproštění tužeb". ()

mafish

Hodně odvážná kombinace čínské a severské mytologie, ale kupodivu to funguje. Tenhle fiml ale asi není pro každého. ()

Sudlice

Po Věčném Bojovníkovi jsem původně sáhla tak trochu v rozpacích, poněvadž kombinace finské a čínské mytologie mi přišla přinejmenším bláznivá. Výsledek ale dopadl překvapivě dobře. Snímek má silnou až poetickou atmosféru podrženou příjemným soundtrackem, takže mám vždycky po jeho skončení chuť pustit si něco podobného abych co nejdéle udržela ono magické okouzlení. S komentářem Smok(a) se nedá souhlasit ani v nejmenším, neboť finská mytologie, tak jak je popsána v Kalevale, nemá s tou „severskou“ nic společného, takže slova jako „vikingové“, „Valhala“ atd. jsou úplně mimo rámec. ()

Tamten

Pěkný námět, který je ovšem špatně zpracovaný. Díky dvěma rovnoceně zastoupeným částem filmu není ani v jedné dost času na širší rozvinutí děje, a navíc i s takto omezeným časem se zachází dosti nehospodárně, spousta scén je zdlouhavých či úplně zbytečných. Ve výsledku tak film často nudí. Na druhou stranu čínská část filmu je pěkně zpracována po výtvarné stránce, takže se na ni alespoň hezky kouká. ()

AMD.SW

Přenádherné převyprávění eposu Kalevala. Úžasné je prolínání přítomnosti s minulostí, hlavní hrdina je charismatický fešák, film mě chytil a nepustil. Ten, kdo se jen trochu zajímá o starověké kultury, si povšimne, jak se v příběhu prolínají snad všechny indoevropské mystické prvky od Číny až po starověké Řecko a že všechny civilizace mají tedy kdesi společný prazáklad. Byl to úchvatný zážitek. Před tvůrci smekám a dávám plné nebe hvězdiček. ()