Věčný bojovník

• Česko Nefritový válečník (festivalový název) (více)

Epický milostný příběh o boji mezi dobrem a zlem, ve kterém ve starověké Číně bojuje neštastně zamilovaný šermíř Kaj (Tommi Eronen) o šanci žít se svou vyvolenou dívkou Ronjou (Krista Kosonen). To se mu splní, ale v úplně jiné době a na hodně vzdáleném místě: v dnešním Finsku. Minulost se prolíná s přítomností a pomalu odhaluje Kajovi jeho pravý původ, mimořádné schopnosti a osud. Film dovedně spojuje finský národní epos Kalevala s čínskou mytologií a je poctou žánru kung-fu. Vizuálně působivý film byl dotvořen za použití speciálních efektů, jaké se v tvorbě finských umělců dosud neobjevily, včetně propracovaných bojových scén. (oficiální text distributora)

RedWarrior

Jak jsem tady někde četl: "Pro jednoho o ničem, pro druhého o všem". Film popisuje cestu k osvícení v buddhistickém pojetí a často používá symbolů které mají svůj vztah k podvědomí (jak je to i ve snech) a vyjadřují tak psychický nebo duševní stav, takže se dá říct že nejde o žádné fantasy nebo pohádku, ale vlastně návod k duchovnímu vývoji. Pokud na vás tenhle film působil tak nějak mysticky, dá se říct že jste tam někde uvnitř sebe pochopili o co jde. ()

sulda007

Málem jsem to nedokoukala, to byla taková šaškárna, vážně mi přišlo ujeté spojit čínskou mytologii s Kalevalou, nebejt Tommiho Eronena, asi bych se nenamáhala to dokoukat do konce... Ale z "obrazového" a hudebního hlediska se mi to líbilo. ()

LukeSharp

Nevím jestli to je tím,že jsem docela společensky unaven a nebo tím,že jsem asi čekal něco úplně jiného,ale Jade warrior pro mě bylo utrpením od začátku až do konce. Nekompromisní nuda,která se odehrává v obou časových paralelách s občasnými docela pěknými záběry,ale jinak prostě nesmyslná pohádka ve které jsem se neskutečně ztrácel.Navíc hlavní hrdina je tak absolutně nesympatický herec,že mi prostě bylo úplně ukradené co to vlastně celý film kutí. 35% ()

DJ Kritik

Tak tomuto hovorím zlátanina bez hlavy a päty. Strih a neustále prelínanie minulosti s prítomnosťou je veľmi chaotický a sila ázijskej obrazovej krásy tu upadá do slabého priemeru. Toto je typicky druhotriedny brak. ()

Pharlap

Hrozně zvláštní příběh! Líbilo se mi to prolnutí dávné minulosti se současností.. démoni.. I přesto by si toto téma zasloužilo lepší zpracování. Filmy ve stylu "ty jsi prostě super bojovník, a já to z tebe vymlátim, dokud ti to nedojde.." mi moc nešmakujou.. :-/ ()

Nathaniell odpad!

Tak jo: Zakažte filmům slovo - proroctví. To je totiž ta nejzkurvenější Ex-Machina, kterou se musel ohnat dokonce i technicky špičkový Matrix... ... Já bych to ani nedokoukal do konce, ale ženu zajímalo, jak to dopadne. Plusy tohodle filmu? ... ... ... ... ... ... ... ... Do hajzlu, mě napadá jen jeden plus a to sakra ten, že si to vůbec nemusíte pustit a nebudete ničeho litovat... ... ... ... Ale pokud už jste to stáhli, tak radím - za předpokladu, že vás to do 20 minut nezaujme, smažte a zapomeňte, že ten film kdy existoval. Sakra, to byla sračka. Hodnotitelné v rozmezí: 3* - Odpad... Já dávám štempl nejhorší... ()

cinema_cz

Snímek kombinuje prvky čínské a finské mytologie v jeden příběh. Propojení kung-fu a severského dramatu občas funguje jako dech beroucí symbióza, častěji však působí na bojový film příliš upovídaně a na drama ze severu je naopak na slovo skoupé. (Ci 04/2008) ()

SirMaty

Věříte v karmu a reinkarnaci? Ne? Tak se na tento film raději ani nedívejte. V opačném případě ROZHODNĚ ANO. Hl. hrdina se rozhodne odmítnou svůj osud a vzepřít se mu ale jak už to tak bývá dříve nebo později se stane co je nevyhnutelné. Stálo to za to ? Žít dalších 100 životů kvůli lásce? Možná ano , možná ne. Tento film poukazuje jak je člověk, dokonce i démon malý oproti osudu. ()

Allia

Originální a vizuálně dobře udělaný film. Příběh je ale poněkud nedotažený, občas trochu naivní a u Tommi Eronena jsem se za celý film nerozhodla, jestli je mi sympatický nebo mi leze na nervy. ()

retrix

Film začíná úvodem, že celý vesmír je v ohrožení. Přeháním, já vím: "schránku lze otevřít pouze v krajním případě, když už není žádná naděje". Tyto hlášky většinou už začínají vypovídat o filmu samém a ani v tomto případě nezklamaly. Film mě prakticky ničím nezaujal, či spíše unudil k tomu, že jsem se těšil, až bude konec. ()

Setanta

Úžasně atmosferické dílko s poněkud pomalejším tempem vyprávění, které může někoho umořit. Zajímavě zkombinovaný příběh a prostředí (ani na třetí a čtvrtý pohled mi spojení Finska a Číny nejde dohromady, ale v tom filmu to přesto zafungovalo). Pro mě je to poezie. Film není perla, ale rozhodně pěkná zlatá mince, která stojí za zkouknutí. A možná i za druhé. ()

Gyl

Nečekaně dobrý mix čínské a finské kultury a kinematografie. Má to celkem zajímavý příběh, velice slušnou hudbu a velmi vyvážený poměr bojových scén a severského rozjímání nad nesmrtelností chrousta. Mimochodem ty bojové scény jsou vážně hezké. Žádný připitomělý buch buch, ale opravdu vizuálně hezké scény. Super! ()

Pythonator

To jsem se zase jednou nechal zlákat na čínskou fantasy. Ale co to? Ono to není čistě čínské. Jak by asi mohl vypadat finsko-čínský hybrid? Přesně tak blbě, jak to zní. Rádoby umělecká a hlubokomyslně plytká sračka. Tohle je přesně ten film, u kterého chvilka nepozornosti a přimhouřené očko způsobí, že ztratíte přehled o tom, co se to tam k sakru děje, přičemž zároveň film svým neskutečně nudným pojetím způsobuje přivírání očka. Jedna hvězdička za perfektní hudbu, která celému tomu patosu dodávala alespoň slabý nádech nějakého epického rozměru. Snad největší rozpor v kvalitě hudby a filmu, jaký jsem kdy viděl. Málokterá sračka se může pochlubit špičkovým soundtrackem. ()

solnicka13

Film som pozrela niekoľkokrát, nedalo mi to a s každým zhliadnutím sa príbeh nádherne skladal dokopy. Potom mi nevadilo ani pomalé tempo príbehu, práve naopak. Nádherný odkaz celého filmu, ktorý vo mne zanechal ešte dlho dlho silné pocity. Pár nedotiahnutých vecí som akceptovala, z rozpočtu aký bol k dispozícii sa nedá zase čarovať. Hudba a kostýmy boli právom ocenené - krása! Pokojne si pozriem film kedykoľvek opäť. Mimochodom film ma donútil kúpiť si aj knihu Kalevala - skvost! ()

Endurion

Finskej řemeslník, co má dílnu na předměstí Helsinek a trpí depresí, jednoho dne zjistí, že je převtělenej hrdina z čínskejch mýtů a bájí. Přijde za nim divnej týpek, začne ho učit kung-fu a chce po něm, aby dokončil svoje poslání a vyrobil mu "sampo" (ale na to, co to vlastně je, si musí přijít sám). Příběh je na první pohled totální bizár a úlet, co by neměl dávat smysl, ale je to celý nějak podivně geniální a hrozně mě mrzí hodnocení, se kterým tu tenhle film visí. Vyprávění střídá dvě časový linie - jednak reálnou ze současnýho Finska, jednak mýtickou z pravěký Číny - který se na konci filmu propojí nečekaným rozuzlením, který tomu celýmu dá smysl. Možná o něco takovýho se pokoušeli sourozenci Wachowský při natáčení Atlasu mraků, ale tady to na rozdíl od Atlasu funguje a sděluje něco podstatnýho o lidský smrtelnosti: Jadesoturi je epos o touze po věčným životu a o naději, kterou si lze zachovat i s vidinou vlastní smrti. Dlužno podotknout, že by tenhle epos nebyl ani zdaleka tak epickej, kdyby nebylo geniálního akordeonovýho soundtracku Kimma Pohjonena: za zhlídnutí ten film stojí už jenom kvůli němu. ()